Agroturystyka sposób na wakacje, sposób na życie

Agroturystyka sposób na wakacje, sposób na życie

Agroturystyka to szansa na pieczenie chleba według oryginalnej receptury czy piecie herbaty z pokrzyw i nie tylko. Gospodarstwa agroturystyczne zachęcają turystów do wakacyjnego wypoczynku właśnie na wsi.  Propozycji jest co nie miara.

Województwo świętokrzyskie to miejsce urokliwe. Przez lata jego mieszkańcy dojrzewali do takich inicjatyw jak szeroko rozumiana agroturystyka. Gospodarze nie wierzyli bowiem, że to może się opłacać. Podobnie było zresztą w zasadzie w całym kraju. Dzisiaj małe wsie i miejscowości są prężnie rozwijającymi się ośrodkami agroturystycznymi. Wcale nie trzeba przy tym wiele, aby osiągnąć sukces. Wystarczą malownicze ścieżki rowerowe, stawy rybne czy pola namiotowe. Z tego żyć mogą całe wsie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zdania, że agroturystyka to naprawdę jest świetny pomysł na biznes.

Coraz więcej właścicieli gospodarstw łączy się w stowarzyszenia i federacji, w ramach których można dzielić się swoimi doświadczeniami, promować oraz specjalizować w danej dziedzinie. Od jakiegoś czasu bardzo popularnym trendem jest przede wszystkim żywność ekologiczna. Nie ma w tym nic dziwnego. Takie ośrodki cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Jednak rolnictwo ekologiczne warto połączyć z czymś jeszcze np. atrakcjami dla dzieci czy szkółką jeździecka.

Dzisiaj gospodarstwa agroturystyczne mogą zaproponować  praktycznie wszystko, co kojarzy się ze wsią. Są to jazdy konne, imprezy dla dzieci przedszkolnej i szkolnej, wczasy skierowane do osób dorosłych, zdrową żywność czy naukę rękodzieła wiejskiego. Agroturystyka i turystyka wiejska to propozycja na  urlop nie tylko dla tych osób, które nie dysponują gotówką, ale i dla tych, którzy przepadają za wsią i jej urokami. Agroturystyka to także doskonała alternatywa dla miejscowego rolnictwa, które niekiedy jest słabo zmechanizowane czy ubogie w żyzne gleby. Tak naprawdę wiele regionów w  Polsce pochwalić się może malowniczymi krajobrazami i nieodkrytymi jeszcze przez turystów zabytkami.

Eksperci z zakresu agroturystyki i turystyki wiejskiej są zdania, że na ternie całego kraju funkcjonuje obecnie nawet kilka tysięcy gospodarstw, które zajmują się agroturystyką i szeroką rozumianą turystyką wiejską. Oficjalnie liczba ta wynosi 12,5 tysiąca.

Czy agroturystka jest odpowiedzą na wszystkie problemy wsi? Na pewno nie, ale to propozycja dla ludzi otwartych na zmiany, którzy się ich nie boją. Dlatego cały czas powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne, które są odpowiedzą na potrzeby polskich turystów.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: http://zbieracze.pl/

Previous Ukradła 140 ampułek z morfiną
Next Zakwaszenie organizmu - dlaczego i co z tym zrobić?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

1/3 Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej

Polacy w wieku produkcyjnym stronią od aktywności fizycznej – wynika z raportu „Aktywność sportowa Polaków” opublikowanego przez TNS. 20 proc. osób w przedziale wiekowym 25–29 lat w ogóle nie uprawia sportu, a najgorzej sytuacja przedstawia się

Life&Style 0 Comments

Oszczędzanie a jedzenie – czy to da się pogodzić?

Dość powszechne jest przekonanie, że o ile można szukać oszczędności na wiele sposobów i w różnych sferach naszego życia, to jedzenie jest akurat tym produktem, który powinien być wyłączony ze

Life&Style 0 Comments

Okolicznościowe życzenia i prezenty

Każdy z nas znajdzie bez wątpienia wiele różnych okazji, gdy warto będzie komuś złożyć życzenia i wręczyć jakiś upominek. Urodziny, imieniny, jakaś rocznica – to wszystko te dni, gdy chcemy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!