Autyści w dorosłym życiu

Autyści w dorosłym życiu

Gdy mowa o chorych na autyzm, na myśl zwykle przychodzą kilkuletnie dzieci. One jednak dorastają a schorzenie wraz z nimi. Zdarza się też, że dysfunkcja zostaje zdiagnozowana dopiero w wieku dorosłym.

Autyzm jest zaburzeniem ogólnorozwojowym, wciąż słabo rozpoznanym, szczególnie w przypadku dorosłych. Wynika to poniekąd z dużego zróżnicowania objawów, co sprawia, że niemal każdy przypadek choroby należałoby rozpatrywać indywidualnie. Pomimo to można wskazać pewne, typowe dla tego zaburzenia symptomy, przede wszystkim problemy w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Poza tym pojawia się także nadwrażliwość na bodźce zmysłowe i trudności z koordynacją.

Trudna diagnoza autyzmu

Jeżeli właściwa i systematyczna terapia zostaje podjęta już we wczesnym dzieciństwie, chory ma dużą szansę na prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu. Takie osoby zwykle zakładają rodziny, znajdują pracę. Zdarza się jednak, że zaburzenie w ogóle nie jest rozpoznane lub diagnozuje się je dopiero po osiągnięciu dojrzałości.

Dorośli autyści, w zależności od rodzaju i nasilenia symptomów dysfunkcji, mogą borykać się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa. Bywa, że uznaje się ich za dziwaków i ekscentryków. Wynika to przede wszystkim z nieświadomości społeczeństwa, które nie kojarzy ich odmiennego zachowania z autyzmem.

Autyzm w okresie dojrzałości

Dorośli autystycy mają duże problemy z nawiązaniem więzi społecznych i bliższych relacji z innymi ludźmi. Nie przejawiają zainteresowania sprawami drugiej osoby. Trudno im zrozumieć jej emocje, stąd są niezdolni do empatii i współczucia. Często staje się to główną przeszkodą w zbudowaniu przyjaźni czy związku partnerskiego. Jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na całkowitą samotność, ponieważ zwykle nie są samodzielni, potrzebują opieki drugiej osoby.

Do tego dochodzą jeszcze trudności z komunikacją zarówno werbalną, jak i niewerbalną. Chorzy unikają kontaktu wzrokowego, nie potrafią właściwie analizować gestów i mimiki rozmówcy. Niechętnie poznają nowe osoby, gdyż każda taka sytuacja wiąże się dla nich z nadmiarem wrażeń zmysłowych, których często nie potrafią właściwie uporządkować i zinterpretować. Stronią też od rozmowy, zdarza się, że nie mówią w ogóle. Trudno im zrozumieć dwuznaczności, żarty czy ironię, co sprawia, że w gronie innych ludzi bywają uznawani za mało inteligentnych.

Autyści u progu geniuszu

Choć możliwa jest też sytuacja odwrotna. U 10% dorosłych autystyków dostrzega się cechy geniusza. Przejawiają oni bowiem nietypowe zainteresowania, a także wybitne zdolności matematyczne lub artystyczne. Potrafią szybko i bezbłędnie liczyć w pamięci, zapamiętać dużą ilość danych, czy opanować umiejętność gry na instrumencie bez wcześniejszych wytycznych. Te cechy w połączeniu ze skrupulatnością i wytrwałością w zgłębianiu konkretnego tematu sprawiają, że dorośli autyści są bardzo dobrymi pracownikami. W zatrudnienia pracy może im jednak przeszkadzać uprzedzenie i strach przed chorobą. Konieczny jest zatem wzrost świadomości na temat zaburzenia wśród społeczeństwa, co ułatwi autystom funkcjonowanie w dorosłym życiu.

 

Tekst napisany przez Joannę Goliszek – Psychologia, terapeutę integracji sensorycznej pracującego w Synapsie w Jelczu-Laskowicach http://synapsa-terapia.pl/

Previous Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas prac polowych
Next Odpowie za posiadanie narkotyków oraz tytoniu bez polskich znaków akcyzy

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni, pokoju dziennego i domowego biura

Wybór prawidłowego oświetlenia do domu czy mieszkania to jedna z ważniejszych rzeczy w aranżacji wnętrz. To nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu codziennego użytkowania i zdrowia. Jaki rodzaj światła

Life&Style 0 Comments

Gazetki promocyjne – polowanie na okazje!

W każdej branży działa już tylu producentów i tyle sklepów, oferujących ich towary, że konieczne stało się przyciąganie do siebie klientów licznymi promocjami czy okazjami. Konkurencja jest bowiem naprawdę bardzo

Life&Style 0 Comments

Tawerna Kapitańska – restauracja Vikingów w Ścinawie

Tawerna Kapitańska, położona przy Marinie Oława w Ścinawie nad Odrą śmiało mogłaby być elementem scenografii jakiegoś filmu o tematyce marynistycznej. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to gdy się wejdzie do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!