Autyści w dorosłym życiu

Autyści w dorosłym życiu

Gdy mowa o chorych na autyzm, na myśl zwykle przychodzą kilkuletnie dzieci. One jednak dorastają a schorzenie wraz z nimi. Zdarza się też, że dysfunkcja zostaje zdiagnozowana dopiero w wieku dorosłym.

Autyzm jest zaburzeniem ogólnorozwojowym, wciąż słabo rozpoznanym, szczególnie w przypadku dorosłych. Wynika to poniekąd z dużego zróżnicowania objawów, co sprawia, że niemal każdy przypadek choroby należałoby rozpatrywać indywidualnie. Pomimo to można wskazać pewne, typowe dla tego zaburzenia symptomy, przede wszystkim problemy w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Poza tym pojawia się także nadwrażliwość na bodźce zmysłowe i trudności z koordynacją.

Trudna diagnoza autyzmu

Jeżeli właściwa i systematyczna terapia zostaje podjęta już we wczesnym dzieciństwie, chory ma dużą szansę na prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu. Takie osoby zwykle zakładają rodziny, znajdują pracę. Zdarza się jednak, że zaburzenie w ogóle nie jest rozpoznane lub diagnozuje się je dopiero po osiągnięciu dojrzałości.

Dorośli autyści, w zależności od rodzaju i nasilenia symptomów dysfunkcji, mogą borykać się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa. Bywa, że uznaje się ich za dziwaków i ekscentryków. Wynika to przede wszystkim z nieświadomości społeczeństwa, które nie kojarzy ich odmiennego zachowania z autyzmem.

Autyzm w okresie dojrzałości

Dorośli autystycy mają duże problemy z nawiązaniem więzi społecznych i bliższych relacji z innymi ludźmi. Nie przejawiają zainteresowania sprawami drugiej osoby. Trudno im zrozumieć jej emocje, stąd są niezdolni do empatii i współczucia. Często staje się to główną przeszkodą w zbudowaniu przyjaźni czy związku partnerskiego. Jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na całkowitą samotność, ponieważ zwykle nie są samodzielni, potrzebują opieki drugiej osoby.

Do tego dochodzą jeszcze trudności z komunikacją zarówno werbalną, jak i niewerbalną. Chorzy unikają kontaktu wzrokowego, nie potrafią właściwie analizować gestów i mimiki rozmówcy. Niechętnie poznają nowe osoby, gdyż każda taka sytuacja wiąże się dla nich z nadmiarem wrażeń zmysłowych, których często nie potrafią właściwie uporządkować i zinterpretować. Stronią też od rozmowy, zdarza się, że nie mówią w ogóle. Trudno im zrozumieć dwuznaczności, żarty czy ironię, co sprawia, że w gronie innych ludzi bywają uznawani za mało inteligentnych.

Autyści u progu geniuszu

Choć możliwa jest też sytuacja odwrotna. U 10% dorosłych autystyków dostrzega się cechy geniusza. Przejawiają oni bowiem nietypowe zainteresowania, a także wybitne zdolności matematyczne lub artystyczne. Potrafią szybko i bezbłędnie liczyć w pamięci, zapamiętać dużą ilość danych, czy opanować umiejętność gry na instrumencie bez wcześniejszych wytycznych. Te cechy w połączeniu ze skrupulatnością i wytrwałością w zgłębianiu konkretnego tematu sprawiają, że dorośli autyści są bardzo dobrymi pracownikami. W zatrudnienia pracy może im jednak przeszkadzać uprzedzenie i strach przed chorobą. Konieczny jest zatem wzrost świadomości na temat zaburzenia wśród społeczeństwa, co ułatwi autystom funkcjonowanie w dorosłym życiu.

 

Tekst napisany przez Joannę Goliszek – Psychologia, terapeutę integracji sensorycznej pracującego w Synapsie w Jelczu-Laskowicach http://synapsa-terapia.pl/

Previous Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas prac polowych
Next Odpowie za posiadanie narkotyków oraz tytoniu bez polskich znaków akcyzy

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Chlorofil – cenny dla naszego organizmu

Większość społeczeństwa jest już świadoma tego, że to chlorofil odpowiada za zielone zabarwienie roślin. Coraz więcej osób wie również, że chlorofil jest niezwykle cenny dla naszego organizmu i warto o

Life&Style 0 Comments

Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu

Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak

Life&Style 0 Comments

Kiedy nie można spać – zaburzenia snu i sposoby walki z bezsennością

Zaburzenia snu zwykle są powiązane z chorobą. Gdy pojawia się choroba, pogarsza się sen. Gdy poprawia się sen, często ustępuje choroba. Jak więc dbać o sen? Zaburzenia snu mogą przybierać

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!