Autyści w dorosłym życiu

Autyści w dorosłym życiu

Gdy mowa o chorych na autyzm, na myśl zwykle przychodzą kilkuletnie dzieci. One jednak dorastają a schorzenie wraz z nimi. Zdarza się też, że dysfunkcja zostaje zdiagnozowana dopiero w wieku dorosłym.

Autyzm jest zaburzeniem ogólnorozwojowym, wciąż słabo rozpoznanym, szczególnie w przypadku dorosłych. Wynika to poniekąd z dużego zróżnicowania objawów, co sprawia, że niemal każdy przypadek choroby należałoby rozpatrywać indywidualnie. Pomimo to można wskazać pewne, typowe dla tego zaburzenia symptomy, przede wszystkim problemy w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Poza tym pojawia się także nadwrażliwość na bodźce zmysłowe i trudności z koordynacją.

Trudna diagnoza autyzmu

Jeżeli właściwa i systematyczna terapia zostaje podjęta już we wczesnym dzieciństwie, chory ma dużą szansę na prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu. Takie osoby zwykle zakładają rodziny, znajdują pracę. Zdarza się jednak, że zaburzenie w ogóle nie jest rozpoznane lub diagnozuje się je dopiero po osiągnięciu dojrzałości.

Dorośli autyści, w zależności od rodzaju i nasilenia symptomów dysfunkcji, mogą borykać się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa. Bywa, że uznaje się ich za dziwaków i ekscentryków. Wynika to przede wszystkim z nieświadomości społeczeństwa, które nie kojarzy ich odmiennego zachowania z autyzmem.

Autyzm w okresie dojrzałości

Dorośli autystycy mają duże problemy z nawiązaniem więzi społecznych i bliższych relacji z innymi ludźmi. Nie przejawiają zainteresowania sprawami drugiej osoby. Trudno im zrozumieć jej emocje, stąd są niezdolni do empatii i współczucia. Często staje się to główną przeszkodą w zbudowaniu przyjaźni czy związku partnerskiego. Jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na całkowitą samotność, ponieważ zwykle nie są samodzielni, potrzebują opieki drugiej osoby.

Do tego dochodzą jeszcze trudności z komunikacją zarówno werbalną, jak i niewerbalną. Chorzy unikają kontaktu wzrokowego, nie potrafią właściwie analizować gestów i mimiki rozmówcy. Niechętnie poznają nowe osoby, gdyż każda taka sytuacja wiąże się dla nich z nadmiarem wrażeń zmysłowych, których często nie potrafią właściwie uporządkować i zinterpretować. Stronią też od rozmowy, zdarza się, że nie mówią w ogóle. Trudno im zrozumieć dwuznaczności, żarty czy ironię, co sprawia, że w gronie innych ludzi bywają uznawani za mało inteligentnych.

Autyści u progu geniuszu

Choć możliwa jest też sytuacja odwrotna. U 10% dorosłych autystyków dostrzega się cechy geniusza. Przejawiają oni bowiem nietypowe zainteresowania, a także wybitne zdolności matematyczne lub artystyczne. Potrafią szybko i bezbłędnie liczyć w pamięci, zapamiętać dużą ilość danych, czy opanować umiejętność gry na instrumencie bez wcześniejszych wytycznych. Te cechy w połączeniu ze skrupulatnością i wytrwałością w zgłębianiu konkretnego tematu sprawiają, że dorośli autyści są bardzo dobrymi pracownikami. W zatrudnienia pracy może im jednak przeszkadzać uprzedzenie i strach przed chorobą. Konieczny jest zatem wzrost świadomości na temat zaburzenia wśród społeczeństwa, co ułatwi autystom funkcjonowanie w dorosłym życiu.

 

Tekst napisany przez Joannę Goliszek – Psychologia, terapeutę integracji sensorycznej pracującego w Synapsie w Jelczu-Laskowicach http://synapsa-terapia.pl/

Previous Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas prac polowych
Next Odpowie za posiadanie narkotyków oraz tytoniu bez polskich znaków akcyzy

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Kiedy nie można spać – zaburzenia snu i sposoby walki z bezsennością

Zaburzenia snu zwykle są powiązane z chorobą. Gdy pojawia się choroba, pogarsza się sen. Gdy poprawia się sen, często ustępuje choroba. Jak więc dbać o sen? Zaburzenia snu mogą przybierać

Life&Style 0 Comments

W tym sezonie modne są klasyczne garnitury

Styliści wytyczają nowe trendy w modzie męskiej – marynarki z klapą o szerokości 9,5 cm, spodnie zwężające się ku dołowi i widoczne 1,5 cm mankietu koszuli. Dominującą kolorystyką są wszystkie odcienie granatu, modne są

Life&Style 0 Comments

Oszczędzanie a jedzenie – czy to da się pogodzić?

Dość powszechne jest przekonanie, że o ile można szukać oszczędności na wiele sposobów i w różnych sferach naszego życia, to jedzenie jest akurat tym produktem, który powinien być wyłączony ze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!