Chłodnictwo przemysłowe: wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć

Chłodnictwo przemysłowe: wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć

Od początku istnienia chłodnictwa przemysłowego, kiedy to w XIX wieku powstały pierwsze systemy do zastosowań związanych z przemysłem spożywczym, aż po dzień dzisiejszy, gdzie zastosowania te są coraz bardziej zróżnicowane (m.in. chłodnictwo rejonowe, produkcja energii elektrycznej, centra danych), zawsze utrzymywano wspólny interes: dostarczanie niezbędnej mocy chłodniczej w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób.

Wiele problemów związanych z awariami bezpieczeństwa w systemach chłodniczych, w każdej dziedzinie, zazwyczaj wynika z braku wiedzy, albo podczas projektowania, albo instalacji lub użytkowania urządzeń. Dobra znajomość układów chłodniczych, których podstawowa zasada działania jest taka sama niezależnie od sektora zastosowania, pomoże nam zdecydować, które rozwiązanie najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

CYKL KOMPRESJI CZY CYKL ABSORPCJI?

Cykle sprężania i absorpcji wyglądają w zasadzie bardzo podobnie, ale różnią się sposobem zwiększania ciśnienia czynnika chłodniczego. W cyklu sprężania ciśnienie czynnika chłodniczego jest zwiększane w sposób czysto mechaniczny; natomiast wzrost ciśnienia w cyklu sprężania i absorpcji obejmuje kilka procesów termofizycznych.

Decyzja o wykorzystaniu tego czy innego cyklu zależy przede wszystkim od dostępności zasobów ciepła i energii elektrycznej. Absorpcja jest wskazana, gdy możliwe jest uzyskanie taniego ciepła, najczęściej ciepła odpadowego z innego procesu.

DOBÓR CZYNNIKA CHŁODNICZEGO

Czynnik chłodniczy powinien być płynem zdolnym do pracy w warunkach proponowanych przez cykl chłodniczy. Wybór czynnika chłodniczego dla każdej sytuacji zależałby od jego szczególnych warunków przy możliwie najmniejszym wpływie na środowisko. Z tego powodu istnieją już pewne czynniki chłodnicze, których stosowanie jest zakazane lub ograniczone przez władze. Czynniki chłodnicze są podzielone głównie na dwie skale w zależności od ich klasyfikacji środowiskowej: Potencjał zubożenia warstwy ozonowej (ODP) lub Potencjał globalnego ocieplenia (GWP).

WYSOKIEJ KLASY KOMPONENTY DO PRZEMYSŁOWEGO ROZWIĄZANIA CHŁODNICZEGO

Chłodniowy cykl sprężania składa się z czterech głównych elementów: sprężarki, parownika, skraplacza i zaworu rozprężnego/zaworu dławiącego. Sprężarka jest dynamiczną częścią cyklu chłodniczego. Jest to element, który dodaje energię do układu zgodnie z prawami termodynamiki. Aby czynnik chłodniczy mógł przekazywać energię do innych systemów, można zastosować szeroką gamę wymienników ciepła.

Energia chłodnicza jest wytwarzana w parowniku, gdzie czynnik chłodniczy odparowuje poprzez absorpcję ciepła z mediów. Sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego do ciśnienia skraplacza, dzięki czemu czynnik chłodniczy jest w stanie wymienić ciepło z powietrzem otoczenia lub innymi płynami. Następnie czynnik chłodniczy jest rozprężany w zaworze rozprężnym, dzięki czemu ciśnienie jest redukowane do ciśnienia parowania i cykl jest zamykany.

UNIKALNE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE ODRZUCANIA CIEPŁA

Chłodzenie oznacza pobieranie ciepła z jednego systemu. Dlatego też ciepło należy odrzucić do innego, który często jest środowiskiem naturalnym. Sprawia to, że odrzucenie ciepła jest kluczowym elementem systemu chłodniczego, który nie tylko będzie zależał od indywidualnych ograniczeń fizycznych (lokalizacja, pogoda), ale także powinien uwzględniać ograniczenia środowiskowe i prawne.

Pomimo złożoności, jaką mogą stwarzać pewne sytuacje eksploatacyjne, zwłaszcza w obszarach planety, gdzie temperatury otoczenia są wysokie (jak na przykład na Bliskim Wschodzie), wszystkie projekty muszą być zoptymalizowane i zawsze osiągać maksymalną wydajność. Do każdego projektu ARANER dobiera odpowiednią technologię odprowadzania ciepła (woda morska, chłodzenie powietrzem i wieża chłodnicza) i integruje ją z warunkami konturowymi.

Previous 11 Korzyści płynących z usług druku on-line
Next Jak prać tapicerkę materiałową?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak chronić oczy pracując przy komputerze?

Nawet kilka godzin dziennie spędzanych przed komputerem to dla naszych oczu ogromne wyzwanie. Męczy je nawet, jeśli pamiętamy o regularnym robieniu sobie przerw oraz o specjalnych filtrach montowanych na ekranie.

Strefa Biznesu 0 Comments

Nowa inwestycja WPB przy Lesie Sołtysowickim

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o. to firma, którą zna lub kojarzy wielu Wrocławian. Podczas 60 lat obecności na wrocławskim rynku nieruchomości, WPB wybudowało mieszkania w których obecnie mieszkają tysiące

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź