Chłodnictwo przemysłowe: wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć

Chłodnictwo przemysłowe: wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć

Od początku istnienia chłodnictwa przemysłowego, kiedy to w XIX wieku powstały pierwsze systemy do zastosowań związanych z przemysłem spożywczym, aż po dzień dzisiejszy, gdzie zastosowania te są coraz bardziej zróżnicowane (m.in. chłodnictwo rejonowe, produkcja energii elektrycznej, centra danych), zawsze utrzymywano wspólny interes: dostarczanie niezbędnej mocy chłodniczej w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób.

Wiele problemów związanych z awariami bezpieczeństwa w systemach chłodniczych, w każdej dziedzinie, zazwyczaj wynika z braku wiedzy, albo podczas projektowania, albo instalacji lub użytkowania urządzeń. Dobra znajomość układów chłodniczych, których podstawowa zasada działania jest taka sama niezależnie od sektora zastosowania, pomoże nam zdecydować, które rozwiązanie najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

CYKL KOMPRESJI CZY CYKL ABSORPCJI?

Cykle sprężania i absorpcji wyglądają w zasadzie bardzo podobnie, ale różnią się sposobem zwiększania ciśnienia czynnika chłodniczego. W cyklu sprężania ciśnienie czynnika chłodniczego jest zwiększane w sposób czysto mechaniczny; natomiast wzrost ciśnienia w cyklu sprężania i absorpcji obejmuje kilka procesów termofizycznych.

Decyzja o wykorzystaniu tego czy innego cyklu zależy przede wszystkim od dostępności zasobów ciepła i energii elektrycznej. Absorpcja jest wskazana, gdy możliwe jest uzyskanie taniego ciepła, najczęściej ciepła odpadowego z innego procesu.

DOBÓR CZYNNIKA CHŁODNICZEGO

Czynnik chłodniczy powinien być płynem zdolnym do pracy w warunkach proponowanych przez cykl chłodniczy. Wybór czynnika chłodniczego dla każdej sytuacji zależałby od jego szczególnych warunków przy możliwie najmniejszym wpływie na środowisko. Z tego powodu istnieją już pewne czynniki chłodnicze, których stosowanie jest zakazane lub ograniczone przez władze. Czynniki chłodnicze są podzielone głównie na dwie skale w zależności od ich klasyfikacji środowiskowej: Potencjał zubożenia warstwy ozonowej (ODP) lub Potencjał globalnego ocieplenia (GWP).

WYSOKIEJ KLASY KOMPONENTY DO PRZEMYSŁOWEGO ROZWIĄZANIA CHŁODNICZEGO

Chłodniowy cykl sprężania składa się z czterech głównych elementów: sprężarki, parownika, skraplacza i zaworu rozprężnego/zaworu dławiącego. Sprężarka jest dynamiczną częścią cyklu chłodniczego. Jest to element, który dodaje energię do układu zgodnie z prawami termodynamiki. Aby czynnik chłodniczy mógł przekazywać energię do innych systemów, można zastosować szeroką gamę wymienników ciepła.

Energia chłodnicza jest wytwarzana w parowniku, gdzie czynnik chłodniczy odparowuje poprzez absorpcję ciepła z mediów. Sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego do ciśnienia skraplacza, dzięki czemu czynnik chłodniczy jest w stanie wymienić ciepło z powietrzem otoczenia lub innymi płynami. Następnie czynnik chłodniczy jest rozprężany w zaworze rozprężnym, dzięki czemu ciśnienie jest redukowane do ciśnienia parowania i cykl jest zamykany.

UNIKALNE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE ODRZUCANIA CIEPŁA

Chłodzenie oznacza pobieranie ciepła z jednego systemu. Dlatego też ciepło należy odrzucić do innego, który często jest środowiskiem naturalnym. Sprawia to, że odrzucenie ciepła jest kluczowym elementem systemu chłodniczego, który nie tylko będzie zależał od indywidualnych ograniczeń fizycznych (lokalizacja, pogoda), ale także powinien uwzględniać ograniczenia środowiskowe i prawne.

Pomimo złożoności, jaką mogą stwarzać pewne sytuacje eksploatacyjne, zwłaszcza w obszarach planety, gdzie temperatury otoczenia są wysokie (jak na przykład na Bliskim Wschodzie), wszystkie projekty muszą być zoptymalizowane i zawsze osiągać maksymalną wydajność. Do każdego projektu ARANER dobiera odpowiednią technologię odprowadzania ciepła (woda morska, chłodzenie powietrzem i wieża chłodnicza) i integruje ją z warunkami konturowymi.

Previous 11 Korzyści płynących z usług druku on-line
Next Jak prać tapicerkę materiałową?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Wyposażenie biura – tradycyjnie czy nowocześnie?

Tradycja walczy z nowoczesnością na wszystkich możliwych polach tego starcia, przez co świat rozwija się według postęp sinusoidalnego: idąc do przodu, najpierw wychylamy się w stronę nowoczesności, by potem poprzez

Strefa Biznesu 0 Comments

Architektoniczne perełki: co można stworzyć z kontenerów?

Czy można coś zbudować z kontenerów? Okazuje się, że tak i że możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy spojrzeć na projekty autorstwa znanych agencji architektonicznych, by się o tym przekonać. Kontenery

Strefa Biznesu 0 Comments

Osiedle Scandi. Największe osiedle inteligentnych domów we Wrocławiu

Kolejne po Domach Scandi w Smolcu oraz Villach Scandi we Wrocławiu przedsięwzięcie Grupy Deweloperskiej Scandi Home, która specjalizuje się w realizacji nowoczesnych, funkcjonalnych i wzorowanych na modelu architektury skandynawskiej inwestycji.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź