Czy agencje pracy są potrzebne?

Czy agencje pracy są potrzebne?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, nieraz można zwrócić uwagę, że proces rekrutacyjny odbywa się za pośrednictwem agencji pracy i nie ma bezpośredniego kontaktu do potencjalnego pracodawcy. Kto korzysta z usług instytucji tego rodzaju, jak to wygląda i kiedy warto podjąć współpracę?

Na polskim rynku funkcjonuje wiele agencji pracy, których działalność może się nieco różnić. Dla części firm korzystanie z ich usług może wiązać się z dużą pomocą podczas rekrutowania pracowników, a dla poszukujących pracy z łatwiejszym znalezieniem pracy. Jednak trzeba wiedzieć, czy zakres usług danej agencji jest zgodny z potrzebami. Na temat zasadności współpracy z agencją pracy krążą różne poglądy. Część osób jest zdania, że jest to opłacalne, inni wprost przeciwnie. Jakie korzyści można czerpać z tego, że wybierzemy dobrą agencję?

Typy agencji pracy

Każda agencja pracy może zajmować się czymś innym, dlatego mówi się o kilku rodzajach agencji. Agencja pośrednictwa pracy, jak sama nazwa wskazuje pośredniczy między pracodawcą a pracownikami. Zajmuje się ich rekrutacją w kraju i za granicą. Agencje headhunterskie z reguły same poszukują pracowników, a agencja doradztwa zawodowego pomaga w stworzeniu dokumentów aplikacyjnych i wyznaczeniu ścieżki kariery. Z kolei agencja pracy tymczasowej pomaga w znalezieniu pracowników do pracy dorywczej. Jeszcze zanim zdecydujemy się na wizytę w siedzibie agencji lub podpiszemy jakąkolwiek umowę, należy sprawdzić jej wiarygodność. Poza tym warto zweryfikować, jakimi opiniami cieszy się agencja i jak oceniali ją ci, który współpracowali z nią do tej pory.

Dlaczego firmy korzystają usług agencji pracy?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że szybszym i tańszym sposobem będzie dla pracodawcy samodzielne rekrutowanie pracowników. Jednak jeśli w firmie nie jest zatrudniona osoba wyspecjalizowana w zarządzania kadrami, istnieje ryzyko, że zostanie przyjęty kandydat, który nie ma odpowiednich predyspozycji do pełnienia obowiązków. W konsekwencji tego konieczna może być druga rekrutacja lub długi proces wdrażania danej osoby. Jeśli rekrutacja jest przekazana do agencji pracy, przedsiębiorca ma pewność, że będzie prowadzona przez specjalistów, przez co zakończy się sukcesem. Jeśli z agencji korzystają zagraniczne firmy, wiąże się to z kolei z ułatwieniem w zakresie formalności.

Zalety współpracy dla pracownika

Korzyści ze współpracy z agencją pracy mogą też czerpać przyszli pracownicy. Przede wszystkim zdarzają się sytuacje, w których nie udaje się zdobyć konkretnej posady, ale istnieje szansa, że pracownik agencji pracy skieruje nas gdzie indziej. Wyjątkowo opłacalne jest to dla osób, które szukają pracy za granicą i jadą pierwszy raz. Agencja pomaga znaleźć nie tylko pracę, ale zajmie się formalnościami i dojazdem. Poza tym dzięki agencjom pracy można przygotować CV i list motywacyjny, które pomogą w znalezieniu pracy. W agencji pracy są zatrudnieni specjaliści od rynku pracy, więc konsultacje przeprowadzi ktoś, kto wie, na co zwracają uwagę pracodawcy.

Źródło: Grupa Progres

Previous Jak może pomóc Ci księgowa? Co oferują biura księgowe we Wrocławiu?
Next Najciekawsze wizytówki z Internetu

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Wrocławska firma opracowała innowacyjną technologię sterowania dronami

Przyszłością dronów mogą się okazać inteligentne technologie sterowania i stabilizacji lotu oparte na logice rozmytej. Nowe rozwiązanie, nad którym pracuje wrocławska firma Sky Tronic, może zastąpić obecnie stosowane klasyczne metody sterowania

Strefa Biznesu 0 Comments

Mniej niż 20 proc. firm korzysta z chmury

Jedynie 29 proc. krajowych firm korzysta w swojej działalności z technologii mobilnych, 18 proc. – z chmury obliczeniowej, a tylko 8 proc. z dużych zbiorów informacji oraz ich analizy (big data) – wynika z badania IDC

Strefa Biznesu 0 Comments

Wrocławski Bielany Business Point stawia na nowy typ najemców – biznes zgodny z ideą sharingu

Jeszcze pięć czy osiem lat temu o biurze w nowoczesnym budynku klasy A mogły myśleć tylko duże polskie firmy albo międzynarodowe korporacje. Dzisiaj nowoczesną powierzchnię z dostępem do kuchni, sali

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!