Czym dokładnie dopalacze?

Czym dokładnie dopalacze?

Oficjalnie określane jako nowe substancje psychoaktywne (NPS), legalne dopalacze – czyli designerskie leki – były przez lata związane z szeregiem zgonów i hospitalizacji.

Co to za narkotyki?

Dopalacze są narkotykami psychoaktywnymi, które zawierają różne składniki chemiczne, z których niektóre są nielegalne, a inne nie. Działają one podobnie do nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, marihuana i ecstasy.

Jak się je sprzedaje?

Sprzedawane są w różnych formach – proszek, pigułki, płyny, kapsułki, perforowane zakładki i mieszanki wędzarnicze, by wymienić tylko kilka.

Pojawiły się również doniesienia o niektórych osobach wstrzykujących dopalacze. Ponieważ nie można ich oznaczyć jako przeznaczonych do spożycia przez ludzi, często są one sprzedawane jako pokarm roślinny, sole do kąpieli lub kadzidło.

Jakie są ich skutki?

Są to albo substancje pobudzające (powodujące, że użytkownicy czują się pobudzeni), środki uspokajające (powodujące, że użytkownicy czują się zrelaksowani lub euforyczni), albo psychodeliczne (zmieniające postrzeganie i powodujące halucynacje).

Jakie jest ryzyko?

Substancje chemiczne zawarte w dopalaczach nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, więc użytkownicy nie mogą być pewni, jaki będzie ich wynik. Mogą powodować paranoję, napady drgawek, śpiączkę, a także prowadzić do śmierci.

Ryzyko może być zwiększone, gdy legalne wzloty są przyjmowane z alkoholem lub innym środkiem psychoaktywnym. Hip-high prawne mogą być również uzależniające i istnieje dodatkowe ryzyko, jeśli są one wstrzykiwane.

Organizacja charytatywna zajmująca się leczeniem uzależnień od narkotyków i alkoholu Addaction mówi, że narkotyki są często sprzedawane młodym ludziom poprzez jaskrawo kolorowe opakowania, ale stają się również „narkotykiem z wyboru” dla innych użytkowników, ponieważ są łatwe do kupienia.

Co mówi prawo?

Produkcja, dystrybucja, sprzedaż i dostarczanie dopalaczy prawnych jest obecnie przestępstwem, które po wejściu w życie ustawy o substancjach psychoaktywnych jest karane do siedmiu lat więzienia. Posiadanie substancji psychoaktywnej nie jest przestępstwem, chyba że w „zakładzie karnym”, takim jak więzienie lub ośrodek dla młodocianych przestępców. Jazda pod wpływem narkotyków, również po użyciu legalnego haju, jest nielegalna.

Previous Plakat
Next Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu - pomoc drogowa bez sekretów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie i chciał jechać samochodem

Wrocławscy policjanci zatrzymali mocno nietrzeźwego mężczyznę, który pomimo upojenia alkoholowego, chciał jechać samochodem. Zataczającego się i wsiadającego do pojazdu mężczyznę zauważył mieszkaniec, który stał na balkonie. Świadek powiadomił Policję. Funkcjonariusze

Wiadomości 0 Comments

Policjanci rozpoczęli cykl spotkań z przedstawicielami Rad Osiedli i Sołectw powiatu wrocławskiego

Wrocławscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z przedstawicielami Rad Osiedli miasta Wrocławia i Sołectw powiatu wrocławskiego. Odbywać się one będą we wszystkich Komisariatach Policji podległych Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu. Podczas

Wiadomości 0 Comments

Podsumowanie czterech dni majowego weekendu na Dolnym Śląsku

Długi weekend majowy, to dla mieszkańców czas relaksu i wypoczynku, a dla dolnośląskich policjantów okres intensywnej pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym. Podczas czterech minionych dni weekendu funkcjonariusze przeprowadzili blisko

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź