Czym dokładnie dopalacze?

Czym dokładnie dopalacze?

Oficjalnie określane jako nowe substancje psychoaktywne (NPS), legalne dopalacze – czyli designerskie leki – były przez lata związane z szeregiem zgonów i hospitalizacji.

Co to za narkotyki?

Dopalacze są narkotykami psychoaktywnymi, które zawierają różne składniki chemiczne, z których niektóre są nielegalne, a inne nie. Działają one podobnie do nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, marihuana i ecstasy.

Jak się je sprzedaje?

Sprzedawane są w różnych formach – proszek, pigułki, płyny, kapsułki, perforowane zakładki i mieszanki wędzarnicze, by wymienić tylko kilka.

Pojawiły się również doniesienia o niektórych osobach wstrzykujących dopalacze. Ponieważ nie można ich oznaczyć jako przeznaczonych do spożycia przez ludzi, często są one sprzedawane jako pokarm roślinny, sole do kąpieli lub kadzidło.

Jakie są ich skutki?

Są to albo substancje pobudzające (powodujące, że użytkownicy czują się pobudzeni), środki uspokajające (powodujące, że użytkownicy czują się zrelaksowani lub euforyczni), albo psychodeliczne (zmieniające postrzeganie i powodujące halucynacje).

Jakie jest ryzyko?

Substancje chemiczne zawarte w dopalaczach nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, więc użytkownicy nie mogą być pewni, jaki będzie ich wynik. Mogą powodować paranoję, napady drgawek, śpiączkę, a także prowadzić do śmierci.

Ryzyko może być zwiększone, gdy legalne wzloty są przyjmowane z alkoholem lub innym środkiem psychoaktywnym. Hip-high prawne mogą być również uzależniające i istnieje dodatkowe ryzyko, jeśli są one wstrzykiwane.

Organizacja charytatywna zajmująca się leczeniem uzależnień od narkotyków i alkoholu Addaction mówi, że narkotyki są często sprzedawane młodym ludziom poprzez jaskrawo kolorowe opakowania, ale stają się również „narkotykiem z wyboru” dla innych użytkowników, ponieważ są łatwe do kupienia.

Co mówi prawo?

Produkcja, dystrybucja, sprzedaż i dostarczanie dopalaczy prawnych jest obecnie przestępstwem, które po wejściu w życie ustawy o substancjach psychoaktywnych jest karane do siedmiu lat więzienia. Posiadanie substancji psychoaktywnej nie jest przestępstwem, chyba że w „zakładzie karnym”, takim jak więzienie lub ośrodek dla młodocianych przestępców. Jazda pod wpływem narkotyków, również po użyciu legalnego haju, jest nielegalna.

Previous Plakat
Next Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu - pomoc drogowa bez sekretów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ceny mieszkań we Wrocławiu stanęły w miejscu. Średnio metr kosztuje 5,5 tys. zł

Wrocławski rynek deweloperski jest rozdrobniony, co wzmacnia konkurencję i stabilizuje ceny. Te w III kwartale ubiegłego roku utrzymywały się na zbliżonym do ubiegłego roku poziomie. Największą popularnością cieszą się mieszkania w centrum miasta

Wiadomości 0 Comments

Policjanci ratowali życie tonącej kobiety pływając w nurce rzeki

Dramatyczny przebieg miała akcja ratowania życia tonącej w Odrze 52 – letniej mieszkanki Głogowa. Trójka policjantów pływając w nurcie rzeki, zlokalizowała miejsce jej utonięcia i wydobyła pokrzywdzoną na powierzchnię. Reanimacja

Wiadomości 0 Comments

Na oczach policjantów próbował włamać się do samochodu. Po chwili był już w kajdankach

Wywiadowcy z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji, kolejny raz wykazali się spostrzegawczością i doświadczeniem. Patrolując rejon wrocławskiego Śródmieścia zauważyli mężczyznę, który chodził między samochodami zaglądając przez szyby do ich wnętrz. Postanowili

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź