Czym dokładnie dopalacze?

Czym dokładnie dopalacze?

Oficjalnie określane jako nowe substancje psychoaktywne (NPS), legalne dopalacze – czyli designerskie leki – były przez lata związane z szeregiem zgonów i hospitalizacji.

Co to za narkotyki?

Dopalacze są narkotykami psychoaktywnymi, które zawierają różne składniki chemiczne, z których niektóre są nielegalne, a inne nie. Działają one podobnie do nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, marihuana i ecstasy.

Jak się je sprzedaje?

Sprzedawane są w różnych formach – proszek, pigułki, płyny, kapsułki, perforowane zakładki i mieszanki wędzarnicze, by wymienić tylko kilka.

Pojawiły się również doniesienia o niektórych osobach wstrzykujących dopalacze. Ponieważ nie można ich oznaczyć jako przeznaczonych do spożycia przez ludzi, często są one sprzedawane jako pokarm roślinny, sole do kąpieli lub kadzidło.

Jakie są ich skutki?

Są to albo substancje pobudzające (powodujące, że użytkownicy czują się pobudzeni), środki uspokajające (powodujące, że użytkownicy czują się zrelaksowani lub euforyczni), albo psychodeliczne (zmieniające postrzeganie i powodujące halucynacje).

Jakie jest ryzyko?

Substancje chemiczne zawarte w dopalaczach nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, więc użytkownicy nie mogą być pewni, jaki będzie ich wynik. Mogą powodować paranoję, napady drgawek, śpiączkę, a także prowadzić do śmierci.

Ryzyko może być zwiększone, gdy legalne wzloty są przyjmowane z alkoholem lub innym środkiem psychoaktywnym. Hip-high prawne mogą być również uzależniające i istnieje dodatkowe ryzyko, jeśli są one wstrzykiwane.

Organizacja charytatywna zajmująca się leczeniem uzależnień od narkotyków i alkoholu Addaction mówi, że narkotyki są często sprzedawane młodym ludziom poprzez jaskrawo kolorowe opakowania, ale stają się również „narkotykiem z wyboru” dla innych użytkowników, ponieważ są łatwe do kupienia.

Co mówi prawo?

Produkcja, dystrybucja, sprzedaż i dostarczanie dopalaczy prawnych jest obecnie przestępstwem, które po wejściu w życie ustawy o substancjach psychoaktywnych jest karane do siedmiu lat więzienia. Posiadanie substancji psychoaktywnej nie jest przestępstwem, chyba że w „zakładzie karnym”, takim jak więzienie lub ośrodek dla młodocianych przestępców. Jazda pod wpływem narkotyków, również po użyciu legalnego haju, jest nielegalna.

Previous Plakat
Next Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu - pomoc drogowa bez sekretów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Mundurowi ze Śródmieścia zatrzymali 26-latka, który miał przy sobie kilkadziesiąt porcji różnych narkotyków

Nie wszędzie można wjechać policyjnym radiowozem, a funkcjonariusze podczas codziennej służby sprawdzają ciemne podwórka, zakamarki i bramy. Są wszędzie tam, gdzie może dochodzić do przestępstw i przypadków naruszenia ładu oraz

Wiadomości 0 Comments

Przekazanie walizek edukacyjnych do działań profilaktycznych zakupionych w ramach projektu polskiej i czeskiej Policji – „Drugstop”

Dzisiaj we Wrocławiu odbyło się przekazanie materiałów edukacyjnych policjantom, którzy na terenach przygranicznych realizować będą działania profilaktyczne, w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, skierowane do młodzieży jak i osób dorosłych. Uroczystego

Wiadomości 0 Comments

Policjanci rozpoczęli cykl spotkań z przedstawicielami Rad Osiedli i Sołectw powiatu wrocławskiego

Wrocławscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z przedstawicielami Rad Osiedli miasta Wrocławia i Sołectw powiatu wrocławskiego. Odbywać się one będą we wszystkich Komisariatach Policji podległych Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu. Podczas

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź