Czym jest uzależnienie od hazardu i problem z hazardem?

Czym jest uzależnienie od hazardu i problem z hazardem?

Problemy z hazardem mogą przydarzyć się każdemu z każdej dziedziny życia. Twój hazard przechodzi od zabawy, nieszkodliwego odwrócenia uwagi do niezdrowej obsesji z poważnymi konsekwencjami. Bez względu na to, czy stawiasz na sport, zdrapki, ruletkę, pokera, czy sloty w kasynie, na torze, czy w internecie, problem z hazardem może nadwerężyć Twoje relacje, zakłócić pracę i doprowadzić do finansowej katastrofy. Możesz nawet robić rzeczy, o których nigdy nie myślałeś, że będziesz chciał, na przykład zaciągać ogromne długi lub nawet kraść pieniądze na hazard.

Uzależnienie od hazardu – nazywane również patologicznym hazardem, uzależnieniem od hazardu lub zaburzeniem hazardu – jest zaburzeniem kontroli impulsów. Jeśli jesteś nałogowym hazardzistą, nie możesz kontrolować impulsu do uprawiania hazardu, nawet jeśli ma to negatywne konsekwencje dla Ciebie lub Twoich bliskich. Będziesz grał bez względu na to, czy jesteś w górze czy w dole, złamany czy spłukany, i będziesz grał bez względu na konsekwencje – nawet jeśli wiesz, że kurs jest przeciwko tobie lub nie możesz sobie pozwolić na przegraną.

Oczywiście, możesz mieć również problem z hazardem, nie będąc całkowicie poza kontrolą. Problem z hazardem to każde zachowanie hazardowe, które zakłóca twoje życie. Jeśli jesteś zajęty hazardem, spędzasz na nim coraz więcej czasu i pieniędzy, uganiasz się za stratami lub uprawiasz hazard pomimo poważnych konsekwencji w życiu, masz problem z hazardem.

Uzależnienie od hazardu lub problem jest często związany z innymi zachowaniami lub zaburzeniami nastroju. Wielu problemowych hazardzistów cierpi również na problemy z nadużywaniem substancji, niezarządzaną ADHD, stres, depresję, lęk lub zaburzenie dwubiegunowe. Aby przezwyciężyć swoje problemy z hazardem, trzeba będzie również zająć się tymi i wszelkimi innymi przyczynami leżącymi u ich podstaw, jak również.

Chociaż może się wydawać, że jesteś bezsilny, aby zatrzymać hazard, istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby przezwyciężyć problem, naprawić swoje relacje i finanse, a wreszcie odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Pierwszym krokiem jest oddzielenie mitów od faktów dotyczących problemów z hazardem:

Mity i fakty o problemach z hazardem

Mit: Musisz grać codziennie, żeby być problematycznym hazardzistą.

Fakt: Problematyczny hazardzista może grać często lub rzadko. Hazard jest problemem, jeśli powoduje problemy.

Mit: Problem z hazardem nie jest problemem, jeśli hazardzista może sobie na niego pozwolić.

Fakt: Problemy wynikające z nadmiernego hazardu nie są tylko finansowe. Zbyt długi czas spędzony na grze hazardowej może również prowadzić do problemów ze związkami i problemami prawnymi, utraty pracy, problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji i lęku, a nawet do samobójstw.

Mit: Posiadanie problemu z hazardem to po prostu przypadek słabej woli, nieodpowiedzialności lub nieinteligencji.

Fakt: Problemy z hazardem dotykają ludzi wszystkich poziomów inteligencji i wszystkich środowisk. Osoby wcześniej odpowiedzialne i o silnej woli są tak samo narażone na wystąpienie problemu z hazardem, jak wszyscy inni.

Mit: Partnerzy problemowych hazardzistów często prowadzą swoich bliskich do hazardu.

Fakt: Problematyczni hazardziści często próbują zracjonalizować swoje zachowanie. Obwinianie innych jest jednym ze sposobów na uniknięcie wzięcia odpowiedzialności za swoje działania, w tym za to, co jest potrzebne do przezwyciężenia problemu.

Mit: Jeśli problem z hazardzistą narasta dług, powinieneś pomóc mu się nim zająć.

Fakt: Szybkie rozwiązania naprawcze mogą wydawać się właściwe. Jednakże wykupienie hazardzisty z długów może w rzeczywistości pogorszyć sytuację, umożliwiając kontynuację jego problemów z hazardem.

Objawy i symptomy uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest czasami nazywane „ukrytą chorobą”, ponieważ nie istnieją żadne oczywiste fizyczne oznaki ani objawy, jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. Problematyczni hazardziści również zazwyczaj zaprzeczają lub minimalizują problem – nawet w stosunku do siebie samych. Jednakże, możesz mieć problem z hazardem, jeśli ty:

Poczuj potrzebę bycia skrytym co do swojego hazardu. Możesz grać w tajemnicy lub kłamać o tym, ile grasz, czuć, że inni nie zrozumieją lub że zaskoczysz ich wielką wygraną.

Masz problem z kontrolowaniem swojego hazardu. Jak już zaczniesz grać, możesz odejść? A może jesteś zmuszony do uprawiania hazardu, dopóki nie wydasz ostatniego dolara, podwyższając swoje zakłady w celu odzyskania utraconych pieniędzy?

Hazard, nawet gdy nie masz pieniędzy. Możesz grać, dopóki nie wydasz ostatniego dolara, a następnie przejść do pieniędzy, których nie masz – pieniędzy na rachunki, karty kredytowe lub rzeczy dla swoich dzieci. Możesz czuć się popychany do pożyczania, sprzedawania, a nawet kradzieży rzeczy za pieniądze z hazardu.

https://uzaleznienieodhazardu.pl/#

Previous Jak przygotować obrazy do druku?
Next Jak można poprawić swój system odpornościowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czy łóżko trzypiętrowe jest bezpieczne?

Asortyment łóżek oferowanych dzisiaj do żłobka jest ogromny. Szczególnie popularne są modele dwu i trzypiętrowe, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju dziecka. Na co zwrócić uwagę aranżując łóżko, aby

Life&Style 0 Comments

Artykuły szkolne – oferta sklepu LOBOS

Kiedy nadchodzi szkoła, wszyscy gorączkowo poszukują nie tylko książek z listy (jeśli została oczywiście wcześniej podana), ale przede wszystkim licznych artykułów szkolnych, które przydadzą się dzieciom w czasie edukacji. Z

Life&Style 0 Comments

Skuteczne leczenie alkoholizmu – detoks i esperal

Alkoholizm jest w Polsce ogromnym problemem trawiącym nie tylko samych uzależnionych, ale i osoby dookoła nich. Samodzielne poradzenie sobie z problemem przez uzależnionego można właściwie wykluczyć – nawet przyznanie się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź