Jak leczyć alkoholizm?

Jak leczyć alkoholizm?

Jedną z poważnych chorób, które dotykają ludzi w bardzo różnym wieku jest alkoholizm. Niestety, wiele osób nie postrzega tego problemu jak choroby. Tymczasem uzależnienie istotnie wpływa na sferę zarówno poznawczą, jak i emocjonalną, znacznie je zmieniając. Zawsze również wymaga odpowiedniego leczenia. Pojawia się pytanie jak leczyć alkoholizm, aby osoba nim dotknięta miała szansę na normalne życie.

Jakie są konsekwencje alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do szeregu szkód w organizmie. Na skutek nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do problemów praktycznie z każdym narządem. Najsilniej cierpi wątroba, ale nie tylko ona daje się we znaki alkoholikom. Dochodzi nie tylko do jej stłuszczenia, ale również marskości. Cierpi także układ krążenia. Rozwija się nadciśnienie tętnicze, powstają zmiany zwyrodnieniowe we włóknach tworzących mięsień sercowy, samo serce się powiększa, co jest stanem niezwykle niebezpiecznym. Alkoholizm obija się też na układzie hormonalnym. Dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zmniejszeniu ulega płodność. Nie można zapominać też o konsekwencjach dla układu nerwowego. Pojawiają się:-zmiany zanikowe móżdżku;-zwyrodnienia w płatach czołowych.Rozwinąć może się encefalopatia Wernickego.

Terapia przede wszystkim

Podstawą leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnień prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Pierwsza faza pracy z osobą uzależnioną polega najczęściej na wzbudzaniu motywacji do pełnego zaangażowania się w proces terapeutyczny. Jest to jedna z najtrudniejszych faz, w której pojawia się szereg mechanizmów obronnych. Do tych występujących najczęściej zalicza się:-minimalizowanie;-racjonalizowanie;-zaprzeczanie;-intelektualizowanie.Typowa jest ambiwalencja w stosunku do spożywania alkoholu. I to właśnie na tym bazuje terapeuta w początkowym etapie pracy z osobą uzależnioną. Kolejne etapy to praca nad uzyskaniem i poszerzaniem wglądu w swoje problemy, reakcje emocjonalne, rozprawianie się z błędnymi schematami i wypracowywanie adaptacyjnych strategii radzenia sobie.

Jaka terapia wchodzi w grę?

W przypadku uzależnienia od alkoholu możliwa jest zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. Uzupełnieniem może być także terapia par. Często niezbędna jest także terapia partnera. Trzeba bowiem pamiętać, że osoba ta może być dotknięta współuzależnieniem. Nierzadko konieczne jest też zastosowanie farmakoterapii. To odbywa się jednak zawsze pod kontrolą lekarza psychiatry. Leczenie może odbywać się zarówno ambulatoryjnie, jak i w oddziale stacjonarnym. W Polsce nie brakuje zamkniętych ośrodków leczenia uzależnień, które oparte są na idei społeczności terapeutycznej. Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, który może dotknąć każdego z nas. Samodzielne wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne. Niezbędna okazuje się być pomoc specjalistów. Terapeuta uzależnień to osoba, która pomoże pokonać problem i powrócić do normalnego funkcjonowania. Podstawą jest jednak uznanie uzależnienia przez osobę dotkniętą chorobą.  

Previous Wyposażenie salonu Barbera
Next Wybieramy sprzęt do słuchania muzyki w domu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu spotkali się ze studentami I roku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania była problematyka bezpieczeństwa człowieka oraz prewencja zachowań ryzykownych.

Wiadomości 0 Comments

Wybieramy sprzęt do słuchania muzyki w domu

Słuchanie muzyki w zaciszu własnego domu to dla wielu osób sposób na przyjemny relaks. Możliwości odtwarzania muzyki mamy obecnie całe mnóstwo. Do wyboru mamy dzisiaj między innymi miniwieże i zestawy

Wiadomości 0 Comments

Oszust, który podszywał się pod hydraulika i pracownika spółdzielni, wpadł w ręce policjantów

19 zarzutów usłyszał mężczyzna zatrzymany przez wrocławskich policjantów. Jest on podejrzany o liczne oszustwa i kradzieże. 36-latek wpadł w ręce stróżów prawa, dzięki intensywnym działaniom funkcjonariuszy pionu kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź