Jak przebiega certyfikacja mebli w XXI wieku?’

Jak przebiega certyfikacja mebli w XXI wieku?’

Meble medyczne tworzone z myślą o gabinetach lekarskich i zabiegowych, salach szpitalnych, punktach medycznych czy prywatnym użytku osób chorych i niepełnosprawnych powinny spełniać szereg wymagań, norm i atestów potwierdzających ich bezpieczeństwo użytkowania. Ze względu na ciągły kontakt z pacjentami, a więc i różnego rodzaju bakteriami, wirusami i mikroorganizmami konieczne jest, by wszystkie meble medyczne mogły być utrzymane w najwyższym poziomie higieny i zawsze spełniały najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Jak przebiega certyfikacja mebli w XXI wieku i na jakie aspekty producenci powinni zwrócić podczas certyfikacji szczególną uwagę?

Certyfikacja mebli medycznych – najważniejsze zagadnienia

Certyfikowanie mebli medycznych w XXI wieku zależy w dużej mierze od producenta oraz produktów, z jakimi ten chce wyjść na rynek. Choć dla wyrobów medycznych obowiązują określone przepisy, obowiązkowe atesty i certyfikaty, meble medyczne, ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z tkanką często są w takich wymogach pomijane. W praktyce jednak brak atestu higienicznego, certyfikatu CE bądź dodatkowych certyfikatów potwierdzających jakość i bezpieczeństwo proponowanych wyrobów medycznych wykluczają je z użycia w gabinetach i szpitalach.

Sam proces certyfikacji odbywa się zwykle w oparciu o dogłębną analizę dokumentacji i produkcji przez niezależną komisję certyfikacyjną, a przyznane atesty i certyfikaty są regularnie sprawdzane pod kątem zgodności ze stanem faktycznym.

Jakie atesty powinny posiadać meble medyczne?

Stosowane w gabinetach lekarskich i innych placówkach medycznych meble są certyfikowane pod kątem różnych właściwości i cech, ale te najważniejsze są obowiązkowe dla wszystkich producentów wyrobów przeznaczonych do gabinetów medycznych.

I tak, meble medyczne powinny posiadać przede wszystkim atesty higieniczne potwierdzające, że zastosowane do produkcji materiały pozwalają na używanie mebli w placówkach medycznych. Dołączone do atestu deklaracje zgodności producenta powinny uwzględniać typowe ryzyka występujące w warunkach szpitalnych czy gabinetach lekarskich i potwierdzać, że wszystkie materiały i podzespoły są materiałami nienasiąkliwymi, zmywalnymi, odpornymi na stosowane do dezynfekcji środki chemiczne oraz wodę i promieniowanie UV.

Jak większość produktów pojawiających się na rynku w Unii Europejskiej, ale w szczególności wyrobów medycznych, meble stosowane w gabinetach lekarskich powinny posiadać znak CE potwierdzający, że meble spełniają wszystkie wymagania prawne w zakresie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, oraz ochrony środowiska naturalnego. Otrzymanie takiego znaku wiąże się z pozytywnym wynikiem analizy ryzyka przeprowadzonym jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Certyfikaty ISO to również niezwykle ważny element wprowadzania wysokiej jakości mebli medycznych na rynek. Najlepsi producenci stosują między innymi System Jakości Urządzeń Medycznych ISO 13485:2016 oraz ISO 9001:2008, których wdrożenie pozwala skutecznie kontrolować poszczególne etapy produkcji i materiały, z jakich powstają meble medyczne. Meble z tego typu certyfikatami gwarantują jakość na poziomie, jakiego należy wymagać we wszystkich placówkach medycznych.

Jak dostosowuje się meble medyczne do potrzeb pacjentów?

Ze względu na dużą ilość atestów i certyfikatów, jakie mogą i powinny otrzymać meble medyczne, producenci spełniają szereg wymogów i stosują rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość, trwałość i bezpieczeństwo mebli medycznych.

Aby zadbać o najlepsze dostosowanie mebli do potrzeb pacjentów, producenci w szczególności zwracają uwagę na to, by stosować wyłącznie bezszwową tapicerkę i materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. W gabinecie lekarskim konieczne jest dezynfekowanie wszystkich powierzchni wyjątkowo często, dlatego meble muszą być na takie ścieranie odporne. Meble medyczne spełniające najwyższe standardy i wymagania placówek medycznych znajdziemy w ofercie U.B.M. KOTASIŃSKA.

Odporność mebli medycznych i komfort ich używania gwarantuje nie tylko sama tapicerka, ale i pozostałe elementy konstrukcyjne, w tym stalowe i aluminiowe elementy tworzące szkielet mebla. Materiały takie powinny być odporne na szpitalne środki dezynfekcyjne, działanie UV, korozję, oraz działanie wody. Z tego też względu pokrywa się je specjalną farbą proszkową zapewniającą wysoki poziom ochrony przed korozją i środkami chemicznymi, ale też przed wodą, ścieraniem, promieniami UV i zużyciem przy częstym i regularnym użytkowaniu.

Wszystkie elementy mebli medycznych powinny posiadać atest czystości mikrobiologicznej gwarantujący, że po odpowiedniej dezynfekcji wszystkich ich powierzchni ryzyko rozmnażania się patogenów i mikroorganizmów będzie zminimalizowane. Brak szwów w tapicerce, niechłonne materiały czy stalowe elementy odporne na ścieranie i czyszczenie to tylko niektóre z elementów sprawdzanych podczas certyfikacji mebli medycznych.

Previous Artykuły do biura: jakie kupić?
Next Marihuana medyczna

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Złodziej studenckich plecaków zatrzymany przez policjantów

Wrocławscy policjanci, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o okradanie studentów na uczelniach wyższych we Wrocławiu. Jak się okazało, mężczyzna w przebraniu wykorzystywał naiwność młodych ludzi i rabował ich torby

Wiadomości 0 Comments

Policjanci zabezpieczyli 13 tysięcy papierosów i 30 kg krajanki tytoniowej bez akcyzy

Policjanci z powiatu kamiennogórskiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przestępstwo karno – skarbowe. W jego mieszkaniu ujawniono nielegalną krajankę tytoniu i ponad 13 tysięcy sztuk papierosów. Wyroby te nie posiadały wymaganych

Wiadomości 0 Comments

Wrocławscy policjanci zatrzymali sprawcę napadu na bank chwilę po zdarzeniu

Szybkie i sprawnie przeprowadzone działania wrocławskich policjantów doprowadziły do zatrzymania podejrzewanego o napad na bank. Mężczyzna chwilę wcześniej, przy użyciu przedmiotu przypominającego broń, zażądał wydania pieniędzy, po czym oddalił się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź