Jak ubezpieczyciele ustalają wartość pojazdu?

Jak ubezpieczyciele ustalają wartość pojazdu?

Wartość samochodu to jedna z kluczowych kwestii w procesie wyliczania kwoty odszkodowania z OC i AC i podczas kalkulacji ceny autocasco. Dziś wyjaśnimy, jak w praktyce odbywa się wycena auta. Podpowiemy również, jakie czynniki na nią wpływają i co zrobić… jeśli nie zgadzasz się z wyceną wykonaną przez ubezpieczyciela.

Właściwa wycena auta pozwala precyzyjnie kalkulować składkę OC oraz wyliczyć kwotę odszkodowania — z OC i AC. Jak ubezpieczyciele wyceniają wartość nowych, a jak używanych aut?

Wycena wartości nowego samochodu

Wycena wartości nowego samochodu nie jest procesem skomplikowanym. Odbywa się ona na podstawie kwoty figurującej w dokumentach sprzedażowych np. na fakturze.

Ubezpieczyciele akceptują wartość zakupu także w sytuacji, gdy:

 • od daty wystawienia faktury nie minęło więcej niż 6 miesięcy;
 • auto nie uległo uszkodzeniu,
 • przebieg nie przekroczył 10000 km,
 • prawny właściciel auta pozostał bez zmian,
 • fabryczna cena pojazdów o identycznych parametrach technicznych i takim samym wyposażeniu nie uległa zmniejszeniu.

Wycena wartości auta używanego

Procedura wyceny wartości samochodu używanego jest zdecydowanie bardziej skomplikowana od tej towarzyszącej wycenie nowego auta. Aby jak najbardziej precyzyjnie określić wartość pojazdu z drugiej ręki, towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z katalogów wartości rynkowych samochodów. Najbardziej popularne oraz uznane to obecnie InfoExpert i Audatex. Zawarte w nich dane są podstawą we współpracy z rzeczoznawcami, na podstawie obserwacji i analiz rynku samochodowego. Regularnie uaktualnianie zestawienia zawierają informacje uporządkowane według rocznika, marki i modelu.

Wartość auta — od czego zależy?

Na wartość rynkową pojazdu wpływają przede wszystkim:

 • rok produkcji,
 • marka i model,
 • przebieg,
 • zużycie części i poszczególnych podzespołów,
 • wyposażenie fabryczne,
 • wyposażenie dodatkowe zamontowane przez kierowcę.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/jak-ustalana-jest-wartosc-samochodu/.

Konsekwencje zaniżenia i zawyżenia wartości auta

Wycena auta ma decydujący wpływ na wysokość odszkodowania i kwotę składki ubezpieczeniowej. Zbyt niska, może spowodować obniżenie odszkodowania, zbyt wysoka przełoży się na wzrost kwoty składki.

Jeśli zaniżysz wartość auta

Zaniżenie wartości auta to tzw. niedoubezpieczenie. Jeśli ubezpieczysz pojazd na sumę niższą od jego rynkowej wartości, zapłacisz niższą składkę (przykładowej kalkulacji możesz dokonać przy pomocy porównywarki Mubi – https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/). W przypadku szkody suma wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania także będzie niższa. Może się więc okazać, że pieniędzy nie wystarczy na naprawę lub, w przypadku kradzieży, na kupno nowego modelu o podobnych parametrach.

Jeśli zaniżysz wartość auta

Zawyżenie wartości auta skutkuje tzw. nadubezpieczeniem. Nadubezpieczenie to ubezpieczenie pojazdu na sumę przewyższają jego wartość. Wbrew pozorom, ubezpieczenie auta na wyższą sumę nie będzie skutkować wzrostem odszkodowania. Po szkodzie ubezpieczyciel ponownie wyceni bowiem pojazd. To właśnie ta wartość stanie się podstawą do naliczenia kwoty świadczenia. Wyjątkiem jest zakup AC ze stałą sumą ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz taki wariant, podstawową wyliczenia odszkodowania będzie wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy. Za takie rozwiązanie trzeba jednak dodatkowo dopłacić.

Ważne: jeśli masz AC ze zmienną sumą ubezpieczenia i zwyższysz wartość auta, nie dostaniesz wyższego odszkodowania. Zapłacisz za to wyższą składkę.

Nie zgadasz się z wyceną TU?

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel zaniżył wartość auta, a przez to dostałeś niższe świadczenie, możesz wycenić pojazd na własną rękę. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy. Specjalista określi rynkową wartość auta i wyda specjalny dokument. Ten należy przedstawić firmie ubezpieczeniowej.

Ważne: pamiętaj, że za usługę rzeczoznawcy będziesz musiał zapłacić. Skorzystanie z jego pomocy będzie więc zasadne przede wszystkim wtedy, kiedy masz wysoce prawdopodobne  podejrzenia, że ubezpieczyciel zaniżył wartość auta.

Previous Mieszkanie w centrum czy większy dom nieco dalej?
Next Pranie tapicerki materiałowej

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu – pomoc drogowa bez sekretów

Twój samochód nagle z niewiadomych przyczyn odmówił Ci posłuszeństwa? Niestety zasada „Przypadki chodzą po ludziach” sprawdza się również w świecie zmotoryzowanych. Jeśli awaria zdarzyła Ci się na środku drogi wówczas

Motoryzacja 0 Comments

Dynamicznie rośnie sprzedaż nowych aut i import używanych

Od stycznia do końca sierpnia zarejestrowano blisko 310 tys. samochodów osobowych i dostawczych, o 17,8 proc. więcej niż rok wcześniej. W podobnym tempie rośnie import używanych aut, w czym pomaga między innymi program

Motoryzacja 0 Comments

Rynek małych samolotów goni branżę motoryzacyjną

Producenci wiatrakowców, czyli mniejszych śmigłowców, widzą rosnące zainteresowanie tymi maszynami na polskim rynku. Interesują się nimi nie tylko służby, jak policja, straż graniczna czy wojsko, lecz także biznesmeni oraz osoby fizyczne. Specjalistyczną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź