Kultura testowania

Kultura testowania

Globalnym lockdown dotknął niemal wszystkie kraje na świecie, choć skala obostrzeń była różna. Jednak niemal wszędzie branżą, która ucierpiała najbardziej i w porównywalnym stopniu na całym świecie była kultura. Co gorsze, powraca ona do życia niemal na samym końcu. 

Nie mogło być jednak inaczej. Koncert, spektakl czy wystawa to większa liczba ludzi na mniejszej przestrzeni. A co za tym idzie, większe ryzyko zarażenia. W Polsce szeroko rozumiana kultura została dopuszczona więc do procesu odmrażania niemal na samym końcu, później otwarte zostały ponownie tylko siłownie i fitness kluby. 

Jednak decyzja władz to jedno. Równie istotne było stworzenie już przez same placówki maksymalnie bezpiecznych warunków dla wszystkich uczestników wydarzeń kulturalnych – zarówno pracowników, aktorów czy muzyków, jak i samych widzów. I znów jedynym do tego to sposobem, oprócz przestrzegania wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, było poddanie pracowników placówki testom. Wiele ważnych ośrodków w Polsce zdecydowało się na taki ruch, co niosło za sobą określone konsekwencje. 

Filharmonia Narodowa w Warszawie 

Przykład ten pokazuje, jak istotne jest samo testowanie oraz jak odpowiedzialnie zachowały się władze tej jednej z najważniejszych w Polsce placówek kultury. Mimo ogromnego oczekiwania ze strony melomanów, a także chęci powrotu do pracy samych muzyków, pierwsze koncerty nie mogły się odbyć, co było wynikiem przeprowadzonych w placówce testów. 

Z przykrością informujemy, że w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z artystów Filharmonii Narodowej jesteśmy zmuszeni odwołać zaplanowane w najbliższym czasie koncerty on-line Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej w dniach 12, 13, 19, 20 i 28 czerwca. O decyzji odnośnie transmisji koncertu kameralnego 26 czerwca zawiadomimy Was osobną informacją.

Bardzo żałujemy, że mimo optymistycznych zapowiedzi o powrocie do gry – niestety w najbliższym czasie nie będzie to możliwe. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy i już wkrótce będziemy mogli wznowić próby i grać dla Was… Trzymajcie za nas kciuki i bądźcie z nami „na łączach – czytamy na fanpage’u Filharmonii Narodowej na Facebooku. 

Teatr Capitol we Wrocławiu 

10 czerwca, na niespełna dwa tygodnie przed zaplanowanymi w teatrze spektaklami, przebadanych zostało 18 osób z obsady i zespołu realizatorów. Natomiast 18 i 19 czerwca testom poddanych zostało łącznie 120 osób – czyli wszyscy pracownicy placówki oraz 18 muzyków, którzy wystąpili gościnnie w zaplanowanych na 20 i 21 czerwca spektaklach. 

O masowe testowanie placówek kulturalnych apelował m.in. dyrektor krakowskiego Teatru Groteska, podkreślając konieczność wsparcia tego procesu ze strony Ministerstwa Kultury. 

Testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę i których zachęcamy do powrotu na sceny jest absolutną koniecznością o którą wspólnie musimy walczyć. Testujmy kulturę dla bezpieczeństwa wszystkich!  – napisał w specjalnym oświadczeniu Adolf Weltschek, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Groteska. 

Previous Implanty zębowe: jaka jest ich cena?
Next Jak można spędzić czas we Wrocławiu?

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ położony jest malowniczo w Wałbrzychu. I choć na pewno każdy, kto odrobinę zna Dolny Śląsk, słyszał o nim i wie, że miejsce to jest jednym z symboli regionu,

Kultura 0 Comments

Panorama Racławicka po konserwacji już otwarta dla zwiedzających

Koniec roku 2016 konserwatorzy postanowili wykorzystać na konserwację słynnego dzieła Kossaka i Styki, czyli Panoramy Racławickiej. Od 6 grudnia mieszkańcy Wrocławia oraz turyści mogą ponownie podziwiać ten unikatowy obraz, który

Kultura 0 Comments

Jak można spędzić czas we Wrocławiu?

Wrocław to zarazem stolica województwa dolnośląskiego, a także jedno z piękniejszych miast tego regionu. Ciekawa jest nie tylko sama historia Wrocławia, którą miasto zawdzięcza położeniu na skrzyżowaniu głównych szlaków Europy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź