Licówki na zęby. Czym są i gdzie można je założyć?

Licówki na zęby. Czym są i gdzie można je założyć?

Licówki to konstrukcja ortopedyczna, czyli cienka, lekka płytka, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię zębów. Doskonale pomagają rozwiązać problem ciemnych zębów, których nie można skorygować wybielaniem, korygowaniem kształtu i wielkości zębów czy też usuwaniem szczeliny między zębami.

Rodzaje

Zwyczajowo rozróżnia się dwa rodzaje licówek w zależności od materiału i sposobu ich wykonania:

  • licówki lecznicze wykonane z materiałów kompozytowych
  • licówki ceramiczne ortopedyczne

Zakładanie licówek terapeutycznych nazywane jest również odbudową zębów. Licówki wykonane z kompozytu, podobnego do tego, z którego wykonane są wypełnienia, formuje się warstwami bezpośrednio na zębach pacjenta, a następnie szlifuje i poleruje. Licówki ceramiczne wykonywane są przez techników dentystycznych w laboratorium z najwyższej jakości ceramiki, ich grubość nie przekracza 0,5-1 mm. Pomimo tego, że są one bardziej skomplikowane w wykonaniu niż kompozytowe, wymagane są tylko 2-3 wizyty w klinice aby całkowicie dopasować licówki.

Licówki ceramiczne a licówki kompozytowe

W tym porównaniu licówki ceramiczne bezwarunkowo wygrywają. Bez względu na to, jak wysokiej jakości jest kompozyt z czasem złuszcza się, blaknie i zmienia kolor. Licówki ceramiczne korzystnie wyróżnia się tym, że materiał, z którego są wykonane nie poddaje się pigmentacji i doskonale zachowuje zarówno kolor, jak i kształt, a także całkowicie przepuszcza kolor i oddaje naturalny połysk żywych zębów. Ponadto licówki ceramiczne produkowane są wyłącznie w laboratorium dentystycznym i doskonale przylegają do powierzchni zęba, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej między nakładką a zębem.

Przygotowanie zębów

Niektórzy pacjenci uważają, że założenie licówek kompozytowych, w przeciwieństwie do ceramiki, nie polega na szlifowaniu zębów. W rzeczywistości przygotowanie zębów jest konieczne w obu przypadkach, ale specjaliści starają się minimalizować wpływ na zęby. Pomaga im w tym nowoczesny sprzęt: precyzyjnie wycentrowane wiertła o ściśle określonej wielkości ziaren oraz mikroskopy dentystyczne. Dopiero zastosowanie zaawansowanych technologii i najnowszych materiałów pozwala na wysokiej jakości obróbkę zęba wyłącznie w obrębie szkliwa bez jego uszkodzenia. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest uzyskanie niemal idealnego dopasowania okleiny i dużej niezawodności konstrukcji. W niektórych przypadkach obróbka nie jest w ogóle wymagana i przeprowadza się jedynie estetyczne konturowanie zęba pod licówką.

Czy licówki można nakładać tylko na górne zęby przednie?

Oczywiście zęby przednie górne są najbardziej widoczne w uśmiechu i najczęściej zakłada się na nie licówki. Jednak w rzeczywistości obszar ich instalacji jest znacznie szerszy – to dziesięć górnych i dziesięć dolnych zębów między przedtrzonowcami. Jeśli pacjent ma szeroki uśmiech, możliwe jest założenie nakładek na zęby w strefie bocznej. Na konsultacji dentysta ortopeda pokaże ci zdjęcia licówek przed i po wykonaniu już wykonanej pracy.

W jakim wieku można nakładać licówki?

Licówki ceramiczne można zakładać, jeśli zgryz stały jest już w pełni uformowany, to znaczy nie wcześniej niż pacjent skończy 18 lat. Decyzję o licowaniu należy jednak podjąć po konsultacji ze specjalistą.

Więcej informacji znajdziesz na https://licowki-blog.pl/

Previous Seksoholizm. Jak może zniszczyć związek?
Next Klucz dynamometryczny Wera - wszystko co powinniście wiedzieć

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak wygląda pozyskiwanie pierzgi pszczelej

Wiele osób uważa, że pyłek pszczeli to najlepsza multiwitamina dla naszego organizmu. Jednak jest jeszcze pierzga, która ma jeszcze większą wartość i nią również warto się zainteresować. Pierzga to pyłek

Life&Style 0 Comments

Skuteczne leczenie alkoholizmu – detoks i esperal

Alkoholizm jest w Polsce ogromnym problemem trawiącym nie tylko samych uzależnionych, ale i osoby dookoła nich. Samodzielne poradzenie sobie z problemem przez uzależnionego można właściwie wykluczyć – nawet przyznanie się

Life&Style 0 Comments

Tawerna Kapitańska – restauracja Vikingów w Ścinawie

Tawerna Kapitańska, położona przy Marinie Oława w Ścinawie nad Odrą śmiało mogłaby być elementem scenografii jakiegoś filmu o tematyce marynistycznej. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to gdy się wejdzie do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź