Licówki na zęby. Czym są i gdzie można je założyć?
Licówki to konstrukcja ortopedyczna, czyli cienka, lekka płytka, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię zębów. Doskonale pomagają rozwiązać problem ciemnych zębów, których nie można skorygować wybielaniem, korygowaniem kształtu i wielkości zębów czy też usuwaniem szczeliny między zębami.
Rodzaje
Zwyczajowo rozróżnia się dwa rodzaje licówek w zależności od materiału i sposobu ich wykonania:
- licówki lecznicze wykonane z materiałów kompozytowych
- licówki ceramiczne ortopedyczne
Zakładanie licówek terapeutycznych nazywane jest również odbudową zębów. Licówki wykonane z kompozytu, podobnego do tego, z którego wykonane są wypełnienia, formuje się warstwami bezpośrednio na zębach pacjenta, a następnie szlifuje i poleruje. Licówki ceramiczne wykonywane są przez techników dentystycznych w laboratorium z najwyższej jakości ceramiki, ich grubość nie przekracza 0,5-1 mm. Pomimo tego, że są one bardziej skomplikowane w wykonaniu niż kompozytowe, wymagane są tylko 2-3 wizyty w klinice aby całkowicie dopasować licówki.
Licówki ceramiczne a licówki kompozytowe
W tym porównaniu licówki ceramiczne bezwarunkowo wygrywają. Bez względu na to, jak wysokiej jakości jest kompozyt z czasem złuszcza się, blaknie i zmienia kolor. Licówki ceramiczne korzystnie wyróżnia się tym, że materiał, z którego są wykonane nie poddaje się pigmentacji i doskonale zachowuje zarówno kolor, jak i kształt, a także całkowicie przepuszcza kolor i oddaje naturalny połysk żywych zębów. Ponadto licówki ceramiczne produkowane są wyłącznie w laboratorium dentystycznym i doskonale przylegają do powierzchni zęba, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej między nakładką a zębem.
Przygotowanie zębów
Niektórzy pacjenci uważają, że założenie licówek kompozytowych, w przeciwieństwie do ceramiki, nie polega na szlifowaniu zębów. W rzeczywistości przygotowanie zębów jest konieczne w obu przypadkach, ale specjaliści starają się minimalizować wpływ na zęby. Pomaga im w tym nowoczesny sprzęt: precyzyjnie wycentrowane wiertła o ściśle określonej wielkości ziaren oraz mikroskopy dentystyczne. Dopiero zastosowanie zaawansowanych technologii i najnowszych materiałów pozwala na wysokiej jakości obróbkę zęba wyłącznie w obrębie szkliwa bez jego uszkodzenia. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest uzyskanie niemal idealnego dopasowania okleiny i dużej niezawodności konstrukcji. W niektórych przypadkach obróbka nie jest w ogóle wymagana i przeprowadza się jedynie estetyczne konturowanie zęba pod licówką.
Czy licówki można nakładać tylko na górne zęby przednie?
Oczywiście zęby przednie górne są najbardziej widoczne w uśmiechu i najczęściej zakłada się na nie licówki. Jednak w rzeczywistości obszar ich instalacji jest znacznie szerszy – to dziesięć górnych i dziesięć dolnych zębów między przedtrzonowcami. Jeśli pacjent ma szeroki uśmiech, możliwe jest założenie nakładek na zęby w strefie bocznej. Na konsultacji dentysta ortopeda pokaże ci zdjęcia licówek przed i po wykonaniu już wykonanej pracy.
W jakim wieku można nakładać licówki?
Licówki ceramiczne można zakładać, jeśli zgryz stały jest już w pełni uformowany, to znaczy nie wcześniej niż pacjent skończy 18 lat. Decyzję o licowaniu należy jednak podjąć po konsultacji ze specjalistą.
Więcej informacji znajdziesz na https://licowki-blog.pl/
Może to Ci się spodoba
Jak wygląda pozyskiwanie pierzgi pszczelej
Wiele osób uważa, że pyłek pszczeli to najlepsza multiwitamina dla naszego organizmu. Jednak jest jeszcze pierzga, która ma jeszcze większą wartość i nią również warto się zainteresować. Pierzga to pyłek
Skuteczne leczenie alkoholizmu – detoks i esperal
Alkoholizm jest w Polsce ogromnym problemem trawiącym nie tylko samych uzależnionych, ale i osoby dookoła nich. Samodzielne poradzenie sobie z problemem przez uzależnionego można właściwie wykluczyć – nawet przyznanie się
Tawerna Kapitańska – restauracja Vikingów w Ścinawie
Tawerna Kapitańska, położona przy Marinie Oława w Ścinawie nad Odrą śmiało mogłaby być elementem scenografii jakiegoś filmu o tematyce marynistycznej. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to gdy się wejdzie do
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!