Mieszkanie w centrum czy większy dom nieco dalej?

Mieszkanie w centrum czy większy dom nieco dalej?

Możliwość niekorzystania z samochodu, edukacja, zakupy – wszystko na wyciągnięcie ręki. Inna możliwość to przywiązanie do czterech kółek, znacznie większy dystans do pokonania każdego dnia, ale w zamian posiadanie własnego ogrodu. Co wybrać – mieszkanie czy dom? Rozwój rynku nieruchomości nie ułatwia podjęcia decyzji.

Nowe inwestycje wypełniające krajobraz choćby Wrocławia w wielu jego dzielnicach przyciągają uwagę rozmachem, nowoczesnością, liczbą ułatwień dla przyszłych mieszkańców. Samemu miastu jest to zdecydowanie na rękę – koncentracja mieszkańców w określonych miejscach jest co prawda wyzwaniem komunikacyjnym, nie stwarza jednak problemów związanych z koniecznością rozwoju miejskiej infrastruktury w oddalonych od centrum lokalizacjach. Nowe drogi, kanalizacja, wydłużanie linii komunikacji miejskiej – to tylko niektóre niezbędne przedsięwzięcia związane z procesem rozlewania się miast – Wrocławia, ale też wielu innych.

Punkt widzenia włodarzy miast to jednak jedna strona medalu. Drugą są preferencje klientów, którzy tak naprawdę decydują o kierunkach rozwoju rynku nieruchomości. W tym przypadku kluczowymi parametrami, na podstawie których podejmują oni decyzję, są cena i lokalizacja. Jednak im dłuższych przyjmują oni horyzont czasowy, tym zmieniać się zaczyna perspektywa.

Proces podejmowania decyzji warunkują oczywiście cele związane z przyszłością – tą bliższą i tą dalszą. Posiadanie dzieci powoduje, że poszukujący własnej nieruchomości klienci śmielej dopuszczają możliwość zakupu domu. I to nawet mimo wysokiej na pierwszy rzut oka ceny.

Dobra i ciągle poprawiająca się sytuacja polskich gospodarstw domowych wspiera podejmowanie odważnych decyzji związanych z mieszkalnictwem. Tym bardziej, że jeśli rzetelnie podejdzie się do tematu przeliczenia kosztów zakupu mieszkania i domu oraz weźmie pod uwagę dodatkowe korzyści (taras, zieleń, ogród, metraż), różnica w cenie przestaje mieć aż tak duże znaczenie. Jeśli jeszcze przeliczy się to, ile realnie wynosi koszt zakupu m2 powierzchni mieszkalnej, liczba korzyści związanych z posiadaniem domu poza ścisłym centrum często zaczyna przeważać nad tymi dotyczącymi nawet większego mieszkania w ścisłym centrum.

Wiele przykuwających uwagę projektów położnych poza ścisłym centrum powstaje właśnie we Wrocławiu. Przykładem może być tu osiedle Jagodno, które przez wiele lat zapomniane, w ostatnich latach zmienia swoje oblicze zarówno dzięki inwestycjom miejskim, jak i deweloperskim.

Szczególnie interesująca pod kątem osób poszukujących własnej nieruchomości jest wschodnia część osiedla granicząca z Brochowem. Tam, tuż przy Brochowskim Parku powstaje Osiedle Scandi – ciekawa inwestycja bliźniaczych domów realizowana przez Grupę Deweloperską Scandi Home.

Spora, sięgająca nawet 155 m2 i dostępna na dwóch lub trzech kondygnacjach powierzchnia, tarasy, duże jak na Wrocław ogrody (niektóre do nawet 300 m2), szerokie ulice, sporo zieleni i bardzo ważne w kontekście komfortu mieszkania – oddalenie od hałaśliwych i ruchliwych głównych arterii miasta.

Nieźle przedstawia się również dostępność do ważnych dla mieszkańców miejsc: nowy żłobek powstaje przy tej samej ulicy (Sygnałowej), nowa szkoła budowana będzie przy położonej niedaleko ulicy Asfaltowej, natomiast na rogu ulicy Konduktorskiej w przyszłym roku oddany do użytku ma zostać Lidl. W okolicy nie brakuje też terenów rekreacyjnych – ścieżki rowerowe, boiska sportowe, wspomniany już wcześniej Park Brochowski czy powstający na samym Brochowie nowy kompleks basenowy.

Na sam końcu pozostaje pytanie o akceptację lokalizacji takiego osiedla. Czy pięć kilometrów to sporo czy jednak niewiele? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców. Oceniając jednak obiektywnie takie rozwiązanie wydaje się, że jeśli cenimy sobie przestrzeń, komfort, ciszę i spokój, trudno przejść obok takich projektów obojętnie.

Previous Konserwacja motocykla
Next Jak ubezpieczyciele ustalają wartość pojazdu?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wrocław rozwija ideę smart city. W mieście powstaje osiedle przyszłości

Wrocławski rynek nieruchomości ma wysoki potencjał. Na inwestycje nad Odrą decyduje się coraz więcej deweloperów. Miasto wdraża w budownictwie stopniowo ideę smart city. Rozwijana jest też koncepcja osiedla przyszłości, które ma

Wiadomości 0 Comments

Policjanci z WRD zatrzymali mężczyznę, który kierował pod wpływem środków

Funkcjonariusze z wrocławskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę, który kierował osobowym Volkswagenem, nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo rozmawiał przez trzymany w ręce telefon komórkowy. Okazało się, że

Wiadomości 0 Comments

Odprawa roczna w Komisariacie Policji Wrocław Psie Pole

Funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komisariatu Policji Wrocław Psie Pole spotkali się z Komendantem Miejskim Policji we Wrocławiu, p.o. mł. insp. Jackiem Tabołem podczas odprawy służbowej, podsumowującej ubiegły rok pracy. Spotkanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź