Najbardziej niebezpieczne miejsca we Wrocławiu. Jeździsz tędy do pracy? Lepiej się ubezpiecz

Najbardziej niebezpieczne miejsca we Wrocławiu. Jeździsz tędy do pracy? Lepiej się ubezpiecz

Wrocław zajmuje wysokie pozycje w wielu rankingach – nosił już tytuł najciekawszego celu turystycznego, najlepszego miejsca na nowe inwestycje, czy najbardziej kolorowego miasta. Niestety, znajduje się też w czołówce niechlubnego rankingu polskich miast z największą liczbą wypadków i kolizji. Tym, którzy często przemieszczają się po mieście, podpowiadamy, na jakie miejsca szczególnie warto uważać i jak zabezpieczyć się przed skutkami niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Tutaj uważaj: ulice i skrzyżowania, na których najczęściej dochodzi do wypadków

Aplikacja Yanosik, która informuje o utrudnieniach na drodze, wypadkach i kolizjach, opiera swoje działanie m.in. o zgłoszenia kierowców. Na ich podstawie tworzy rankingi najbardziej niebezpiecznych miejsc w Polsce i w poszczególnych miastach. Po podsumowaniu 2018 roku okazało się, że najbardziej niesprzyjającymi kierowcom miejscami we Wrocławiu były:

  • plac Społeczny i plac Powstańców Warszawy
  • ul. Graniczna w pobliżu węzła Wrocław Lotnisko
  • skrzyżowanie ulicy Sienkiewicza i Wyszyńskiego
  • skrzyżowanie ulic Milenijnej i Popowickiej
  • skrzyżowanie ul. Bolesława Krzywoustego i al. Aleksandra Brucknera
  • estakada Gądowianka w pobliżu ulicy Strzegomskiego.

Zestawienie to pokazuje dość wyraźnie, że szczególnie należy uważać na skrzyżowaniach głównych dróg miasta, prowadzących do centrum i do największych skupisk zakładów pracy.

Niebezpieczna droga krajowa, obwodnica i autostrada

Osoby, które przemieszczają się pomiędzy Wrocławiem i ościennymi miejscowościami, też powinny mieć się na baczności. Drogi, które prowadzą poza miasto, wcale nie są bezpieczniejsze.

Według rankingu Yanosika za rok 2017, DK98 zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem liczby wypadków na drogach krajowych. Mnóstwo kolizji i wypadków zdarza się również na obwodnicy i na biegnącym przez gminę Wrocław odcinku autostrady A4.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że kierowcom ciągle jeszcze brakuje kultury poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu – nikt nie uczy nas tego na kursach na prawo jazdy, nie mamy też gdzie podpatrzeć dobrych zwyczajów. Efekty są niestety tragiczne i każdego roku generują wysokie koszty.

OC wrocławianina może być tańsze

Mieszkańcy miast, w których jest duży ruch drogowy i często dochodzi do wypadków i kolizji, mają podwójnego pecha: oprócz tego, że są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, muszą płacić wyższe składki OC. To dlatego w zestawieniach średnich cen OC Wrocław jest zwykle na pierwszym lub drugim miejscu.

– W porównaniu do innych dużych miast, średnia cena OC jest tu nawet 300 zł wyższa – mówi Edyta Sobczyk z serwisu o ubezpieczeniach, Klaro.pl.  – To sprawia, że niektórzy odkładają wybór i zakup OC na ostatnią chwilę. Ciągle też zdarzają się osoby, które igrają z prawem i jeżdżą bez ważnego ubezpieczenia. Nie warto tego robić, bo kary wynoszą tyle, co roczna składka, a tę i tak trzeba będzie opłacić. Jeszcze gorsze konsekwencje finansowe spotkają tych, którzy bez opłaconego OC spowodują wypadek. Bywa, że kwoty odszkodowań do zapłaty są tak duże, że przyczyniają się do bankructwa.

Na szczęście nawet wrocławianie mogą liczyć na tańsze OC. Czasem po porównaniu różnych ofert okazuje się, że do tej pory przepłacali kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.

– Pod adresem klaro.pl/najtansze-oc przedstawiliśmy szereg sposobów na uzyskanie zniżek. Jednym z nich jest skorzystanie z kalkulatora OC – mówi nasza specjalistka. – Wystarczy podać parametry swojego samochodu i część osobistych danych, by dowiedzieć się, ile zapłacimy za OC u kilkunastu ubezpieczycieli. W ten sposób można odkryć, że firma, której wcześniej nawet nie braliśmy pod uwagę, oferuje nam OC za 100 – 200 złotych mniej, niż płaciliśmy do tej pory. Taką kalkulację można przeprowadzić również dla innych rodzajów ubezpieczeń.

Co oprócz OC, czyli przezorny podwójnie ubezpieczony

W mieście, w którym dochodzi do tak wielu wypadków i kolizji, wykupienie dodatkowych ubezpieczeń jest dobrym pomysłem. Warto zabezpieczyć się nie tylko przed odpowiedzialnością cywilną, ale też przed uszkodzeniem własnego samochodu lub utratą zdrowia.

Na AC najczęściej decydują się kierowcy samochodów nowych i drogich w naprawie. Z kolei NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrym pomysłem dla przedstawicieli wolnych zawodów i przedsiębiorców, którzy w razie uszkodzenia np. ręki nie mogliby pracować i zarabiać. Przed zakupem warto jednak sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia i jego zakres.

Podsumowując sytuację wrocławskich kierowców, można powiedzieć, że nie mają oni lekkiego życia. Zatłoczone ulice, częste wypadki, drogie OC to tylko kilka minusów życia w rozwijającym się, ponad 600-tysięcznym mieście.

Previous Własny dom we Wrocławiu? Dlaczego nie!
Next Areszt za liczne kradzieże paliw i inne przestępstwa

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Zabezpieczenie lakieru

Coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na zabezpieczenie lakieru za pomocą specjalnych powłok. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, aby lakier na naszym aucie był solidnie chroniony. Obecnie dostępne są różne

Motoryzacja 0 Comments

Jak ubezpieczyciele ustalają wartość pojazdu?

Wartość samochodu to jedna z kluczowych kwestii w procesie wyliczania kwoty odszkodowania z OC i AC i podczas kalkulacji ceny autocasco. Dziś wyjaśnimy, jak w praktyce odbywa się wycena auta.

Motoryzacja 0 Comments

Jak eliminować problematyczne samochody już na etapie przeglądania ogłoszeń?

Kupno wymarzonego samochodu jest łatwiejsze, jeśli dokładnie wiemy jakie auto spełni nasze wymagania. Wtedy krąg poszukiwań się zawęża. Ta część artykułu będzie o problemach ze sprzedającym, który może zniechęcić nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź