NIeruchomości we Wrocławiu. Czy warto mieszkać dalej od centrum?

NIeruchomości we Wrocławiu. Czy warto mieszkać dalej od centrum?

Sytuacja na rynku nieruchomości w większości polskich miast pozostaje przynajmniej dobra i stabilna. Polacy wciąż kupują, i to często za gotówkę, nowe domy i mieszkania. Wrocław na tym tle nie ustępuje konkurencji, coraz częściej zauważalne jest jednak zainteresowanie inwestycjami położonymi poza ścisłym centrum miasta.

Zjawisko to nie jest w stolicy Dolnego Śląska niczym nowym. Choć dopiero na przestrzeni ostatnich lat stało się bardziej zauważalne. Doskonałym przykładem jest tu podwrocławski Smolce, gdzie błyskawicznie powstawały i kupowane przez klientów były nowe domy. Wrocław nie odczuwał jednak większych z tego powodu strat – rynek deweloperski w samym mieście kwitł, generalni wykonawcy nie nadążali z przyjmowaniem zleceń.

U progu 2018 roku widać, że uwaga potencjalnych klientów coraz częściej skupia się na innych niż centralne lokalizacjach. Powodów takiej sytuacji jest kilka. I choć trudno mówić jeszcze o stałym trendzie, nie jest wykluczone, że wobec wzrostu cen inwestycji położonych bliżej centrum, proces rozlewania się miasta nabierze w ciągu najbliższych lat na sile.

Rachunek ekonomiczny  

Pierwszy, dość prozaiczny powód rosnącej popularności inwestycji oddalonych od ścisłego centrum Wrocławia to oczywiście cena. Metr kwadratowy mieszkania czy szeregówki potrafi kosztować nawet 2000 zł mniej, niż ma to miejsce już nawet nie bliżej dworca, ale na największych, nowo powstających wrocławskich osiedlach, które wcale w samym centrum Wrocławia nie leżą.

Wiele oczywiście zależy od wielkości nieruchomości, którą oferuje deweloper. Wrocław oferuje jednak całkiem niezłe możliwości, jeśli chodzi o rozwój całego sektora, który wspiera panująca na rynku koniunktura. Klienci mają w czym wybierać, a będąc w dobrej sytuacji ekonomicznej, coraz częściej skłaniają się do zakupu szeregówek, bliźniaków czy nawet wolno stojących domów położonych na zamkniętych osiedlach.

Zieleń i miejsce wypoczynku

Drugim obok ceny najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem nieruchomości poza ścisłym centrum jest dostęp do zieleni i terenów rekreacyjnych. Wrocław bogaty jest co prawda w piękne i zielone parki, cieszą się jednak one bardzo dużą wśród wrocławian popularnością – szczególnie w letnie weekendy. To z kolei nie zawsze idzie w parze z oczekiwaniami klientów, którzy chcieliby mieszkać w mniej uczęszczanej przez mieszkańców miasta dzielnicy czy okolicy.

Za przykład mogą posłużyć tu inwestycje na granicy Jagodna i Brochowa. Jednak nie te, które powstają tuż przy samej bądź w bliskiej okolicy przebudowywanej obecnie ulicy Buforowej, a położone nieco dalej, jak choćby Osiedle Scandi przy ulicy Sygnałowej.

Nowe osiedle bliźniaczych domów jednorodzinnych to dobry przykład inwestycji z dostępem do zielonych terenów – inwestycja powstaje przy Parku Brochowskim – przede wszystkim jednak będąca niezwykle atrakcyjną propozycją jeśli chodzi o cenę m2. Waha się ona tutaj w okolicach 4.500 zł/m2, co jest wartością znacząco niższą od oferty w bliższych centrum lokalizacjach. Warto dodać też, że na Jagodnie w ciągu dwóch lat powstanie nowoczesny kompleks basenowy (całoroczny), co znacząco podnosi rekreacyjną atrakcyjność całej okolicy.

Rachunek zysków i strat

Analizując jednak samą okolicę i dostępną na rynku ofertę, należy brać pod uwagę inne czynniki, które mogą w długim terminie okazać się wyzwaniem. Choć wiele w tym przypadku zależy od tego, gdzie pracujemy, czy mamy dzieci, a jeśli tak, to w jakim wieku i jak często życie będzie na nas wymuszało konieczność dojeżdżania do samego centrum.

W przypadku wspomnianego wyżej Jagodna czy okolic ulicy Buforowej problem w znaczącym stopniu rozwiąże prowadzona tam aktualnie przebudowa, a w późniejszym czasie linia tramwajowa. Gorzej jest jednak jeśli chodzi o inne dzielnice czy podwrocławskie miejscowości takie jak Smolec czy Kobierzyce. Tam zarówno odległość, jak i rosnąca liczba samochodów powodują, że dojazd do centrum miasta zajmuje coraz więcej czasu. Pamiętać w tym przypadku należy, że w długim terminie jest to też koszt, który niekoniecznie zawsze rekompensować musi znacząco niższa cena zakupu nieruchomości.

Previous Pijany zniszczył zaparkowane pojazdy
Next Pijany jechał traktorem po drodze publicznej. Miał ponad 2.2 promila

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

Strefa Biznesu 0 Comments

Z samolotu do samochodu: intratna symbioza lotnisk i wypożyczalni samochodowych

Mogłoby się zdawać, że to miejskie wypożyczalnie wykorzystywane przez przybywających innymi środkami transportu turystów są najbardziej intratnym sektorem w branży. W praktyce jednak najwięcej dochodów pochodzi z innego obszaru. Przychody

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!