Jakie oświetlenie wybrać do sypialni, pokoju dziennego i domowego biura

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni, pokoju dziennego i domowego biura

Wybór prawidłowego oświetlenia do domu czy mieszkania to jedna z ważniejszych rzeczy w aranżacji wnętrz. To nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu codziennego użytkowania i zdrowia. Jaki rodzaj światła wybrać do poszczególnych pomieszczeń – staramy się podpowiedzieć w artykule.

Światło – estetyka i funkcja

Na obecnym rozwoju cywilizacji i technologii, dziś już nikt nie wyobraża sobie życia bez elektryczności i światła. Światło, niezależnie od źródła (energia elektryczna, energia odnawialna itp.) towarzyszy nam praktycznie w każdym miejscu. W domu odgrywa rolę nie tylko estetyczną, ale także ma wpływ na jakość codziennego życia i stanu zdrowia. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu można wydobyć  wszystkie walory meiszkania. Można nie tylko rozświetlić wnętrze, ale także sprawić, że będzie ono wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości. Z tych możliwości światła bardzo często korzystają projektanci wnętrz. Czasem słyszy się, jak mówią, że grą świateł można oszukać percepcję ludzkiego oka. Oświetlenie, poza walorem czysto estetycznym ma wpływ na nasze zdrowie. Często, kiedy jesteśmy rozdrażnieni czy przygnębieni, szukamy bardzo odległych i poważnych przyczyn. W wielu przypadkach spraw jest bardzo banalna, brakuje nam światła lub te, które mamy w domu, jest niedostosowane do danego pomieszczenia.
Remonty mieszkań Wrocław

Salon dzienny

Z pomocą dobrze dobranego oświetlenia można salon rozjaśnić i nieco optycznie powiększyć. Salon to miejsce, gdzie spotykają się wszyscy domownicy. To tutaj, poza oczywiście kuchnią, toczy się życie rodzinne, dlatego oświetlenie jest tak istotne. Oświetlenie w salonie należy dostosować głównie do sposobów spędzania wolnego czasu użytkowników. Salon to z reguły pomieszczenie wielofunkcyjne, dlatego nie warto ograniczać się tylko do jednego źródła światła. Przy pomocy oświetlenie można także salon podzielić na różne strefy (jadalna, wypoczynkowa itp.). Optymalne oświetlenie w salonie powinno być zbliżone do naturalnego światła dziennego. Przy takim świetle organizm człowieka odpoczywa, a nadmierne oświetlenie nie męczy wzroku domowników podczas codziennych czynności.

Sypialnia

Sen to w życiu człowieka rzecz kluczowa, decydująca o jego samopoczuciu i zdrowiu. Oświetlenie sypialni powinno być dobrane pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli mamy zwyczaj czytania przed snem, to warto zainstalować specjalne lampki do czytania przy łóżku. Niezdrowe jest czytanie tylko przy lampie sufitowej. Światło w sypialni powinno być stonowane, w miarę naturalne o ciepłej barwie.

Domowe biuro

Światło w pracy odgrywa istotną rolę, ma wpływ na koncentrację i wydajność. Światło w pokoju przeznaczonym do pracy, tak jak i w kuchni (tam też przecież pracujemy) powinno być nieco jaśniejsze niż w innych pomieszczeniach. Optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj jasne białe światło o temperaturze barwowej ok. 5000 Kelwinów. Taki rodzaj oświetlenia znacznie sprzyja pracy, wiernie oddaje kolor przedmiotów i kształt.

Podsumowanie

Dobór oświetlenia to rzecz bardzo ważna. To nie tylko dekoracja domu, ale także czynnik, który ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Artykuł przygotowany przez firmę remontowo-wykończeniową działającą na terenie Wrocławia – http://remontywroclaw.pl/kontakt/

Previous Nie zatrzymał się do kontroli, po pościgu trafił do policyjnego aresztu
Next 4 sierpnia 2017 r. pl. Wolności we Wrocławiu - dolnośląskie obchody Święta Policji

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Agnieszka Woźniak-Starak: psychicznie przygotowuję się do kolejnej edycji, już nie Azja, ale ciągle express

Wiosną przyszłego roku dziennikarka zamierza ponownie pojawić się na antenie TVN Style. Twierdzi, że czuje się wyjątkowo związana z tą stacją, lubi też kanały tematyczne. Gwiazda przygotowuje się także do drugiego

Life&Style 0 Comments

Praca a nerwica – wywiad ze specjalistą ds. leczenia nerwic

Nerwice bardzo często powiązane są w bezpośredni sposób z wykonywaną pracą i mówi się wtedy o nerwicy zawodowej. Osoby z tym zaburzeniem zaczynają źle radzić sobie ze stresem w pracy

Life&Style 0 Comments

Kiedy nie można spać – zaburzenia snu i sposoby walki z bezsennością

Zaburzenia snu zwykle są powiązane z chorobą. Gdy pojawia się choroba, pogarsza się sen. Gdy poprawia się sen, często ustępuje choroba. Jak więc dbać o sen? Zaburzenia snu mogą przybierać

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!