Pielęgnacja zębów mlecznych

Pielęgnacja zębów mlecznych

Zęby mleczne bywają zaniedbywane przez rodziców dzieci z tego względu, że i tak wypadną. Stanowi to wymówkę, która niestety jest bardzo brzemienna w skutkach, ponieważ nie nauczone odpowiedniej higieny jamy ustnej małe dzieci nie będą jej stosować w wieku późniejszych. Co gorsze, próchnica to choroba zakaźna, która potrafi rozwinąć się bardzo szybko, a następnie powodować poważne powikłania. Wiele przypadków, które następnie trzeba przez długie lata leczyć ortodontycznie, swoje podłoże znajduje właśnie w problemach z próchnicą we wczesnym dzieciństwie.

Higiena u najmniejszych dzieci

Odpowiednie czyszczenie jamy ustnej trzeba rozpocząć tak naprawdę jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Należy stosować gaziki zwilżone przegotowaną woda lub specjalne nakładki silikonowe na palec, którymi powinno się przecierać dziąsła dziecka. Najlepiej po każdym posiłku, co oczywiście w przypadku niemowlęcia i jego typowych nawyków żywieniowych jest mało praktyczne i w zasadzie niewykonalne. Taki powinien być jednak ogólny cel naszych działań.

Kiedy pojawią się pierwsze żeby, należy zacząć korzystać ze szczoteczki oraz pasty z fluorem. Pasta z fluorem jest bardzo ważna już u dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluwać. W ich przypadku należy po umyciu zębów przetrzeć usta oraz zęby wacikiem lub przemyć zęby samą wilgotną szczoteczką. Jeśli będzie dobierana pasta o odpowiedniej ilości fluor, nie trzeba martwić się o możliwość zatrucia nim dziecka.

Dużo więcej o stomatologii i dowiesz się na http://krakdental.pl/ >>

Dobór szczoteczki

Duże znaczenie ma tutaj dobór szczoteczki oraz także tego, kto będzie nią operował. Już nawet dwuletnie dzieci same biorą szczoteczkę do rak i próbują nią czyścić swoje zęby. Jest to oczywiście bardzo dobry fakt, który pomoże dzieciom wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Należy jednak pamiętać, że nawet do wieku 8-10 lat dziecko powinno być kontrolowane pod względem tego, jak skutecznie umyło zęby. Problemem może być tutaj fakt, iż dzieci maja tendencję do pomijania zębów, które się ruszają, a  będzie to udziałem wszystkich zębów. Potem na takich zębach i w ich okolicy osadza się płytka nazębna.

Szczoteczka manualna w praktyce u dzieci jest równie dobra, co szczoteczka elektryczna, jeśli tylko korzysta się z niej w prawidłowy sposób. Zazwyczaj w przypadku dzieci zalecana jest szczoteczka elektryczna, która jednak sama w sobie nie daje gwarancji, że czyszczenie zębów będzie oferowało wyższą skuteczność. Jej wykorzystanie jest raczej związane z tym, że dzieci bardziej lubią takie szczoteczki, są one dla nich ekscytujące i chętniej po nie sięgają.

Fluoryzacja

Już od około 3 roku życia dziecka można zdecydować się na prosty i zupełnie nieinwazyjny zabieg w gabinecie stomatologa polegający na fluoryzacji, nazywany czasami lakowaniem zębów. Sensem tego zabiegu jest pokrycie zębów dziecka specjalną substancją, której zadaniem jest z jednej strony wzmacnianie zębów dziecka, a z drugiej zamykanie naturalnych bruzd na zębach. Bruzdy te odpowiadają za naturalne ryzyko powstawania próchnicy Zabieg można powtarzać co pół roku, by odpowiednio chronić wszystkie pojawiające się zęby.

Previous Bindowanie - zalety
Next Sprzątanie mieszkań po remoncie: jak się za to zabrać?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu

Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak

Life&Style 0 Comments

Kolekcjonerskie nasiona marihuany

Zainteresowanie konopiami w ostatnich latach istotnie się podniosło. Jest to między innymi związane z tym, że coraz więcej osób przekonuje się do prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Między innymi z tego

Life&Style 0 Comments

Telefon na gwiazdkę

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już teraz wiele osób myśli o prezentach. Pojawia się jednak pytanie czym obdarować bliskie sobie osoby, aby na ich twarzach pojawił się uśmiech? Na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź