Podstawowe informacje o aparatach ortodontycznych

Podstawowe informacje o aparatach ortodontycznych

Aparat ortodontyczny to narzędzie, którego głównym zadaniem jest korygowanie zgryzu pacjenta. Przekłada się to na ładny, ale też na zdrowy uśmiech, ponieważ proste zęby lepiej pracują, nie uszkadzają się tak łatwo i można je skuteczniej czyścić. Aparat ortodontyczny potrafi skutecznie wyprostować zęby i poprawić samoocenę i samopoczucie pacjenta. Z aparatu mogą korzystać osoby dorosłe, ale najczęściej wykorzystuje się je u młodzieży. Osoby dorosłe zwykle celują w niewidoczne aparaty, a dzieci wolą aparaty ozdabiane.

Aparaty ruchome

U małych dzieci i wczesnych nastolatków zazwyczaj stosuje się ruchome aparaty, które nakłada się na noc i ewentualnie na kilka godzin w czasie dnia. Ich bezpośrednia rola polega na zmianie sposobu rozrostu szczęki i celują de facto w powiększenie jamy ustne. Tak zwane aparaty czynnościowe zaleca się przede wszystkim dzieciom w wieku od 4 do 12 lat, u których nie pojawiły się jeszcze wszystkie zęby stałe.

Skuteczność takich aparatów jest bardzo różna. Związana jest ona przede wszystkim z sumiennością dziecka w noszeniu aparatu, co z kolei jest funkcją dyscypliny rodziców i ich przekonania o istotności leczenia. Aparaty ruchome czasami są wystarczające, ale równie często stanowią przygotowanie do noszenia aparatu stałego. W czasie zwykle kilkuletniego leczenia aparatem czynnościowym konieczne są regularne wizyty z dzieckiem w gabinecie. Forma aparatu jest wtedy na bieżąco dopasowywana do rozrastającego się zgryzu dziecka.

Odpowiedni czas na aparat stały

Stałe aparaty ortodontyczne zakłada się dopiero na zęby stałe. Wszystkie osoby dorosłe mogą korzystać z takich aparatów. Ze względu na brak rozwoju szczęki, takie aparaty nie zawsze są jednak skuteczne. Czasami istnieje konieczność zastosowania dodatkowych metod leczenia, na przykład interwencji chirurgicznej. Aparaty wykorzystuje się czasami także jako przygotowanie do stworzenia protezy zębowej lub do zabiegu implantacji. Niekiedy można uniknąć implantacji poprzez niewielkie rozsunięcie zębów.

Aparaty lingwalne

Specjalnym rodzajem stałych aparatów ortodontycznych są aparaty lingwalne. Zakłada się je od wewnętrznej strony zębów. Są całkowici niewidoczne, nie przeszkadzają w jedzeniu i nie kaleczą języka. Niestety, nie zawsze można z nich skorzystać, a do tego ich cena jest zazwyczaj wyższa od bardziej popularnych rozwiązań.

Korzyści z leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wymaga czasu, cierpliwości, a także nakładów finansowych. Czasami pojawia się też ból. Korzyści z przeprowadzonego leczenia są jednak warte poświęceń. Za najważniejsze z punktu widzenia medycyny uznaje się zdrowie zębów. Prawidłowy zgryz nie ściera się patologicznie oraz jest zdecydowanie mniej narażony na próchnicę oraz choroby dziąseł. Lepsze przeżuwanie to też lepszy stan układu pokarmowego. Dla pacjentów nie bez znaczenia jest to, że odpowiedni zgryz to bardziej estetyczny kształt twarzy i ogólnie lepszy wygląd. Zły zgryz może być ponadto związany z występowaniem wad wymowy.

Więcej na http://delasens.pl/

Previous Dlaczego warto zainwestować w sokowirówkę?
Next Moje dziecko mnie nie lubi! Psycholog uspokaja - to nie świadczy o niczym złym.

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak wyczyścić zabrudzoną klawiaturę?

Klawiatury brudzą się po dłuższym użytkowaniu, nawet jeśli nie je się regularnie lub nie pali się w ich pobliżu. Z czasem kurz i inne zabrudzenia wpływają na działanie klawiatury. W

Life&Style 0 Comments

Zakwaszenie organizmu – dlaczego i co z tym zrobić?

Coraz częściej możemy spotkać się z tematyką zakwaszenia organizmu. Można powiedzieć, że niejako to zagadnienie stało się w ostatnich latach modne, coraz więcej osób myśli o tym, by zadbać o

Life&Style 0 Comments

Jak pływać z wadą wzroku?

Wada wzroku zakłóca normalny tryb życia, szczególnie w sporcie, a zwłaszcza w pływaniu. Osoba, która cały czas nosi okulary, doskonale rozumie, że nie można w nich być w wodzie. Jednocześnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź