Praca a nerwica – wywiad ze specjalistą ds. leczenia nerwic

Praca a nerwica – wywiad ze specjalistą ds. leczenia nerwic

Nerwice bardzo często powiązane są w bezpośredni sposób z wykonywaną pracą i mówi się wtedy o nerwicy zawodowej. Osoby z tym zaburzeniem zaczynają źle radzić sobie ze stresem w pracy i spada ich efektywność. Często wiąże się to z poczuciem winy, spadkiem samooceny oraz wiecznymi pretensjami do siebie samego (a czasem też ludzi wokół). Pojawiają się problemy stricte zawodowe, które niestety przenoszą się także na wszystkie inne płaszczyzny. Człowiek z nerwicą zawodową większość nerwów i stresów będzie bowiem wyładowywał właśnie w swoich czterech ścianach, często na innych domownikach i najbliższych. Co warto wiedzieć o nerwicy spowodowanej pracą? Czy da się ją leczyć? Zapytaliśmy specjalistów z portalu www.senso-rex.com, którzy na co dzień zmagają się z tym zagadnieniem u swoich pacjentów.

W jaki sposób nerwica wpływa na życie człowieka i jakie są jej przyczyny?

Kołderka.net: nerwica zawsze wiąże się z wewnętrznymi konfliktami człowieka oraz jakimiś nierozwiązanymi kwestiami, które drzemią głęboko w nim. Często powiązane jest to z traumatycznym przeżyciem, ale może być też konsekwencją długotrwałego stresu, np. podczas pracy. Pacjenci chorzy na nerwicę mają duże trudności w socjalizacji i adaptowaniu się do zmiennych warunków życiowych. Niektóre czynności, nawet te wyuczone i doskonale znane, zaczynają sprawiać problemy i frustrować. Nerwicom prawie zawsze towarzyszą stany lękowe, które destabilizują wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Osoba chora zatem wycofuje się z życia społecznego, prywatnego i zawodowego, żeby nie narażać się na niepowodzenia i odrzucenie. Lęki osłabiają, a w końcu całkowicie eliminują jakiekolwiek więzi międzyludzkie chorego.

Jaki ma to wpływ na pracę zawodową?

Kołderka.net: Niestety ogromny. Osoby z nerwicami często nie mogą poradzić sobie z prostymi zadaniami zawodowymi, ponieważ czują psychiczny dyskomfort i lęk związany z niepowodzeniami. W zależności od tego, jaka to jest nerwica, chory może bać się współpracowników (ich oceny jego pracy), albo np. mieć natrętne, irracjonalne myśli, które uniemożliwiają mu skupienie się. Niektóre nerwice zawodowe są tak wielkie, że pacjent po prostu nie może normalnie funkcjonować i wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja. Bardzo trudno jest po takich nerwicach wrócić do pracy, gdyż nie da się wyzbyć wspomnień. Chorzy muszą odbudować swoją pewność siebie i wyeliminować przyczynę zaburzeń. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, jeżeli praca związana jest z długotrwałym stresem i dużą odpowiedzialnością.

Czym jest zespół lęku napadowego?

Kołderka.net: Zespół lęku napadowego to odmiana nerwicy, która charakteryzuje się nagłym atakami paniki. Napady te mogą nastąpić dosłownie wszędzie i niestety często dzieje się w to najmniej pożądanych momentach, właśnie w trakcie pracy. Zespół lęku napadowego, jeśli jest nieleczony, nasila się. Zarówno pod względem częstotliwości ataków, jak i ich mocy. U osób z zespołem lęku napadowego może dojść do bardzo problematycznej sytuacji, czyli tzw. lęku przed lękiem. Pacjent taki odczuwa ciągły lęk przed tym, że dojdzie do ataku. Skutkuje to alienacją od społeczeństwa i całkowitym brakiem pewności siebie. Ma to druzgocący wpływ na życie zawodowe, gdyż chory odczuwa śmiertelny lęk przed takim atakiem w pracy. Stopniowo więc odsuwa się od obowiązków, aby czuć się bezpiecznie, z dala od potencjalnych problemów. Oczywiście może to skutkować utratą pracy, bo spada efektywność i zaradność takiego pracownika.

Jak jeszcze nerwice lękowe wpływają na wydajność w pracy?

Kołderka.net:

Nerwice takie jak np. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są wielką przeszkodą w realizowaniu celów zawodowych. Przede wszystkim irracjonalne myśli, które dręczą chorego, nie pozwalają na skupieniu się. Pierwszym efektem nerwic jest spadek wydajności w pracy. Osoby z zaburzeniami nerwicowymi będą dążyły do tego, by swoją pracę ograniczać tylko do najprostszych, schematycznych czynności. Nic poza standard, który i tak wykonywany jest gorzej niż zwykle. Spadek jakości pracy nie może oczywiście pozostać niezauważony przez zwierzchników, co w pacjenci budzi jeszcze większe lęki i tym bardziej pogłębia objawy nerwicowe. Błędne koło nerwicy to niestety często spotykany przypadek w obecnych czasach.

A lęki fobiczne?

Niestety, coraz częściej nerwice zawodowe wyrażają się w postaci fobii. Niektóre sytuacje rodzą w nas stres i poczucie dyskomfortu. Osoby o zdrowej psychice potrafią sobie z tym radzić i nie wpływa to na nie w większym stopniu. Osoby z tendencjami fobicznymi natomiast mogą mieć z tym ogromny problem i z tych stresogennych sytuacji stworzyć fobię. Pojawiają się zaburzenia lękowe i unikanie sytuacji wyzwalających negatywne emocje. Jeżeli przyczyną fobii są kontakty zawodowe z innymi ludźmi, to zaczniemy wycofywać się z życie zawodowego, by unikać potencjalnych źródeł lęku. Myśli chorego skoncentrowane są tylko na tym, żeby unikać zagrożenia, które może przecież nadejść z każdego strony. Trudno w takich warunkach wywiązywać się ze swoich obowiązków w 100%.

Nerwice mogą zmienić życie człowieka o 180 stopni. Nieleczone mogą doprowadzić do najgorszych scenariuszy, dlatego tak ważna jest diagnostyka i terapia. Na płaszczyźnie zawodowej, nerwica może doprowadzić do zwolnienia, do utraty pracy. Jednak w ogólnym rozrachunku, może nawet doprowadzić do depresji i prób samobójczych. Osoby z zaburzeniami lękowymi nie mogą sprostać najłatwiejszym zadaniom w pracy, co często rodzi frustrację. Ta natomiast rozładowywana jest zazwyczaj na najbliższych, albo tłumiona głęboko wewnątrz człowieka. Obie te formy są złe i należy odpowiednio reagować na wszelkie zaburzenia nerwicowe. Warto wiedzieć, że z każdej nerwicy da się wyleczyć, lub przynajmniej w dużym stopniu wyeliminować ją z życia. 

Kołdra obciążeniowa

W walce z nerwicą jedną ze skuteczniejszych metod jest kontakt z takimi produktami jak kołdra obciążeniowa, co pozwala na skuteczne zmniejszanie objawów nerwicy.

Previous Wybór oświetlenia biurowego - jakich błędów należy unikać?
Next Dlaczego warto skorzystać z usług dietetyka online?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czym jest uzależnienie od hazardu i problem z hazardem?

Problemy z hazardem mogą przydarzyć się każdemu z każdej dziedziny życia. Twój hazard przechodzi od zabawy, nieszkodliwego odwrócenia uwagi do niezdrowej obsesji z poważnymi konsekwencjami. Bez względu na to, czy

Life&Style 0 Comments

Dlaczego warto zainwestować w sokowirówkę?

Zebrania odpowiedniej ilości owoców i warzyw w ciągu jednego dnia może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji może okazać się zakup sokowirówki. Inwestycja w sokowirówkę to

Life&Style 0 Comments

Jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną seniorom?

Aranżowanie przestrzeni publicznej i miejskiej nie należy do najprostszych zadań. Bardzo ważne jest, aby pomyśleć o wszystkich osobach użytkujących przestrzeń, dzięki czemu będzie ona przyjazna. Bardzo dużą uwagę należy poświęcić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź