Seksoholizm. Jak może zniszczyć związek?

Seksoholizm. Jak może zniszczyć związek?

Czy uzależnienie od seksu jest zaburzeniem? Eksperci zgadzają się w tym, że nadmierna obsesja na punkcie seksu jest formą uzależnienia, które może mieć fatalne konsekwencje zwłaszcza dla relacji z bliskimi osobami.

Czym jest seksoholizm?

Seksoholizm definiuje się jako „aktywność seksualna w jakiejkolwiek formie, która jest poza kontrolą danej osoby”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła włączenie „zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego seksualnego” do nowej edycji swojej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Eksperci medyczni nie są zgodni jedynie co do tego, czy uzależnienie seksualne jest zaburzeniem. Uzależnieni najczęściej zdają sobie sprawę, że ich postępowanie jest szkodliwe, ale nie mogą przestać i zdać sobie sprawy, że potrzebują pomocy, aby coś zmienić.

Konsekwencje

Badania zdradzonych partnerów osób uzależnionych od seksu, jasno pokazują, że uzależnienie seksualne niszczy nie tylko ich związki, ale także emocje. Prawie każda osoba w badaniach stwierdziła, że zachowanie ich uzależnionego partnera wpłynęło na nich na wiele negatywnych sposobów – utrata poczucia własnej wartości, stres, lęk, depresja, brak zaufania, zmniejszona zdolność czerpania przyjemności z seksu i romansu itp. Inne badania doprowadziły do podobnych wniosków. Na przykład badanie kobiet zamężnych z uzależnionymi seksualnie mężczyznami wykazało, że po dowiedzeniu się o seryjnej niewierności męża, wiele z tych kobiet doświadczyło ostrego stresu i objawów lęku charakterystycznych dla zespołu stresu pourazowego (PTSD). Zwykle objawia się to na jeden lub więcej z następujących sposobów:

  • Niestabilność emocjonalna, w tym częste zmiany nastroju, przesadne reakcje emocjonalne, płaczliwość, wściekłość itp., Po których czasami następuje uczucie intensywnej miłości i chęć „sprawienia, by to zadziałało”.
  • Zachowania związane z nadmierną czujnością (praca detektywistyczna), takie jak sprawdzanie rachunków za telefon i karty kredytowe, portfele, komputery, aplikacje na telefon, SMS-y itp. W celu uzyskania dowodów na ciągłą niewierność.

Inne konsekwencje

O ile w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy hazardu osoby bliskie współuczestniczą w procederze na podobnym poziomie jak sam uzależniony, to konsekwencje seksoholizmu dotykają głównie osoby bliskie. Efektem jest destrukcja wzajemnych relacji. Lęk, depresja, utrata poczucia własnej wartości. Nieustanne zdrady i związane z tym podejrzenia powodują u partnera lub partnerki bezsenność, niemożność wybudzenia się i / lub koszmary. Pojawia się trudność w koncentrowaniu się na codziennych wydarzeniach, takich jak odbieranie dzieci ze szkoły, projekty w pracy, utrzymanie domu itp. Nadmierna rekompensata poprzez próbę utraty wagi, prowokacyjne ubieranie się itp. Używanie alkoholu, narkotyków, jedzenia, wydawania pieniędzy, hazardu itp. Efektem jest rozpad więzi małżeńskich, poczucie odrzucenia, często też poczucie „obrzydzenia” do partnera lub partnerki i ostatecznie zakończenie związku, co jest reklamowane jako pomoc i jedyne rozwiązanie dla osoby zdradzanej.

Seksoholizm objawia się niewinnie, jednak w dłuższej perspektywie to uzależnienie potrafi zniszczyć relację dwojga osób. Wybierz właściwy ośrodek terapii do walki z tym uzależnieniem na stronie osrodkiterapeutyczne.pl

Previous Kiedy warto zdecydować się na zdjęcia z drona?
Next Licówki na zęby. Czym są i gdzie można je założyć?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Ciało wolne od niechcianego owłosienia? Jest to jak najbardziej możliwe do uzyskania, dzięki zabiegowi depilacji laserowej. Obecnie stał się on bardzo popularny i powszechnie dostępny, a ceny przystępne. Mówić można

Life&Style 0 Comments

Jak kupić obrączki ślubne?

Obrączki to namacalny symbol miłości. Obrazują również wierność małżonków, a także trwałość związku. Przypominają nie tylko o osobie, z którą wzięliśmy ślub, ale również o złożonym jej przyrzeczeniu. Obecnie wybór

Life&Style 0 Comments

Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu

Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź