Seniorzy byli czujni i nie dali się oszukać przestępcom działającym metodą „na wnuczka”

Seniorzy byli czujni i nie dali się oszukać przestępcom działającym metodą „na wnuczka”

W ostatnim czasie oszuści na terenie powiatu jeleniogórskiego i strzelińskiego próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych podając się za członka rodziny. Sprawcy twierdzili, że uczestniczyli w wypadku i potrzebują pomocy finansowej. Dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, seniorzy nie stracili swoich oszczędności. Dolnośląscy policjanci apelują o ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i otoczenie troską przez rodzinę i przyjaciół swoich bliskich oraz osób samotnych z sąsiedztwa.

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać m.in. tzw. „wnuczkom”, fałszywym administratorom lub ostatnio też fałszywym funkcjonariuszom. To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez dolnośląską Policję. Nadal jednak odnotowujemy przypadki tego typu przestępstw, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi mogą stać się osoby starsze.

W  Karpaczu  pojawiła się oszustka usiłująca wyłudzić pieniądze. Kobieta podająca się za synową,  zadzwoniła do 88-letniej mieszkanki Karpacza, i poprosiła o pożyczenie 50 tysięcy złotych.  W trakcie rozmowy tłumaczyła, że potrzebuje pieniędzy, celem zapłacenia Policji za uniknięcie odpowiedzialności za udział w wypadku.  Pokrzywdzona oświadczyła, że ma w domu jedynie 60 złotych .W związku z tym, że nie rozpoznała głosu synowej poprosiła do telefonu syna, co spowodowało, że dzwoniąca rozłączyła się.

Kolejne przypadki działania oszustów miały miejsce w powiecie strzelińskim. Sprawcy kilkukrotnie próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów. W tych przypadkach również dzwoniący telefonicznie najpierw kobieta, a później mężczyzna podawali się za członka rodziny, który miał uczestniczyć w wypadku drogowym. We wszystkich tych przypadkach oszuści twierdzili, że pieniądze potrzebne są na załatwienie sprawy i uniknięcie odpowiedzialności. Również tutaj seniorzy doskonale wiedzieli jak mają się zachować i nie dali się oszukać.

Mimo zatrzymań nadal pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

  • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
  • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
  • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi – seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
  • W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
  • Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Bliscy, z którymi utrzymywany jest codzienny kontakt, mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Previous O bezpieczeństwie podczas Nocy Filmowej z Tigerem
Next Szli na basen, po drodze „przy okazji” ukradli telefon – policjanci zatrzymali nieletnich

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu w tym roku może sięgnąć poziomu 7 tys

Na rynku nieruchomości utrzymuje się dobra koniunktura. Wzrost sprzedaży wspomagają dobre wskaźniki makroekonomiczne, w tym niski poziom stóp procentowych i powiązana z tym rosnąca dostępność kredytów mieszkaniowych. Dostosowanie po dwóch latach wskaźników programu

Wiadomości 0 Comments

Wychowankowie Wrocławskich Centrów Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży odwiedzili funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

W siedzibie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu odbyło się spotkanie policjantów z wychowankami Wrocławskich Centrów Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży. Podczas zajęć omówiono m.in. zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

Wiadomości 0 Comments

Tymczasowy areszt za kradzież rozbójniczą

Policjanci z Wrocławia w centrum miasta podjęli interwencję wobec mężczyzny spożywającego alkohol w miejscu publicznym. Na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać, jednak bezskutecznie. Podczas zatrzymania był agresywny i pobudzony, użył też

1 Comment

  1. Agnesmarczuk
    15 września, 10:57 Reply
    Miło widzieć, że świadomość wśród seniorów wzrasta. Brawo!

Zostaw odpowiedź