Skuteczne leczenie alkoholizmu – detoks i esperal

Skuteczne leczenie alkoholizmu – detoks i esperal

Alkoholizm jest w Polsce ogromnym problemem trawiącym nie tylko samych uzależnionych, ale i osoby dookoła nich. Samodzielne poradzenie sobie z problemem przez uzależnionego można właściwie wykluczyć – nawet przyznanie się do choroby jest dla nich często zbyt trudne i niemożliwe. Osoby takie, jeśli chcą wyjść z nałogu, muszą uzyskać odpowiednią pomoc terapeutyczną. Alkoholizm da się wyleczyć, a przynajmniej opanować do stopnia, w którym nie będzie już władał twoim życiem. Wśród najskuteczniejszych metod detoks i esperal. Na czym polega terapia awersyjna alkoholizmu i dlaczego detoks jest tak integralną częścią całej terapii odwykowej?

Aby wyzdrowieć, musisz się oczyścić – alkoholowy detoks

Alkohol wlewany do organizmu codziennie przez wiele lat wpływa na jego stan tak bardzo, że każde zachwianie równowagi i zmniejszenie dawki alkoholu automatycznie powoduje uwidocznienie symptomów fizycznej choroby. Wszystkie organy w walce z nadmiarem napojów wysokoprocentowych zwyczajnie się poddają, jednak częściowo „zakonserwowane” przez alkohol jakoś trwają w swoim istnieniu. Gdy tylko alkohol zostanie wycięty z życia całkowicie, zaczynają się problemy zdrowotne. I tu właśnie do gry wchodzi detoks.

Na czym polega odtruwanie organizmu po alkoholu? Przede wszystkim, należy przeprowadzić je w warunkach szpitalnych. Kliniki takie jak Disulmed we Wrocławiu czy NGM specjalizują się w przeprowadzaniu detoksów alkoholowych, gwarantując swoim pacjentom bezpieczną ścieżkę do lepszego życia. Podczas pozbywania się alkoholu z organizmu pacjent będzie przeżywał prawdziwe katusze i nie raz zechce sięgnąć po kieliszek, dlatego musi znajdować się pod opieką specjalistów. Jaka będzie tu ich rola? Przede wszystkim kontrola stanu zdrowia chorego, który będzie doświadczał różnego rodzaju bóli, gorączki, drgawek, zawrotów głowy, wymiotów, lęków, niepewności, a nawet padaczki alkoholowej. Podawanie mu dożylnie substancji nawadniających i uzupełniających niedobory witamin i minerałów jest podstawowym elementem detoksu alkoholowego, który zwykle trwa nawet 10 dni. Bez niego jednak dalsze leczenie nie miałoby prawa istnienia.

Wiele osób boi się poddania leczeniu alkoholizmu właśnie ze względu na objawy, jakich doświadczą podczas detoksu. Rezygnacja z niego z powodu strachu jest jednak najlepszym dowodem na to, że alkoholizm trzeba leczyć – doszukiwanie się w trunkach recepty na wszystkie bóle i niepowodzenia to prosta droga do zguby.

Jak wypracować awersję do alkoholu?

Nie da się pokonać problemu alkoholowego bez odwyku. W przeciwieństwie do nikotyny, z którą można zerwać na wiele sposobów, zerwanie z alkoholem nie ma żadnej niegroźnej metody substytucji. W zamian stosuje się więc metodę awersyjną, która ma przełamać chęć sięgnięcia po kieliszek i zaprogramować psychikę chorego tak, by reagowała na alkohol obrzydzeniem i czasem wręcz strachem. W tym celu stosuje się wszywki disulfiramu, czyli popularny esperal. Substancja ta nie pozwala organizmowi trawić alkoholu, przez co odkłada się on w organizmie w postaci trującego aldehydu octowego, wywołującego automatyczną reakcję wymiotną i wiele innych nieprzyjemności. Wspomniane wcześniej drgawki, gorączki, bóle i konwulsje nałożone na poczucie strachu, paniki i niemocy mogą towarzyszyć nawet przez 10 godzin, a do ich wystąpienia wystarczy odrobina alkoholu. Pacjent, który przeszedł już detoks i wie, jak bardzo cierpiał podczas usuwania resztek alkoholu z organizmu nie będzie świadomie decydował się na zadawanie sobie tego rodzaju bólu raz jeszcze.

Esperal ma wzbudzić awersję i przygotować osobę uzależnioną do ostatniego już etapu leczenia alkoholizmu – terapii odwykowej.

Dlaczego praca z terapeutą jest tak ważna?

Nawet przebycie detoksu i wszycie esperalu nie sprawią, że osoba automatycznie wyzbędzie się wszystkich starych nawyków i zachowań i całkowicie zmieni swoje podejście do alkoholu. Dotychczas sięgała po niego z powodu nękających ją problemów i demonów przeszłości. To właśnie z nimi będzie walczyła podczas terapii, próbując zrozumieć schemat swoich zachowań i odwrócić go tak, by alkohol nie miał w nich już kluczowego miejsca. Należy zrozumieć, że leczenie alkoholizmu to proces, a sam alkoholizm to choroba, której nie da się pozbyć ot tak. Więcej o leczeniu we Wrocławiu można dowiedzieć się na tej stronie.

Previous Nowoczesne wyposażenie biura – styl i ergonomia sprzyjający pracy
Next Nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach. Upał i prażące słońce to może być dla nich śmiertelny wróg

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Gazetki promocyjne – polowanie na okazje!

W każdej branży działa już tylu producentów i tyle sklepów, oferujących ich towary, że konieczne stało się przyciąganie do siebie klientów licznymi promocjami czy okazjami. Konkurencja jest bowiem naprawdę bardzo

Life&Style 0 Comments

Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu

Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak

Life&Style 0 Comments

Tawerna Kapitańska – restauracja Vikingów w Ścinawie

Tawerna Kapitańska, położona przy Marinie Oława w Ścinawie nad Odrą śmiało mogłaby być elementem scenografii jakiegoś filmu o tematyce marynistycznej. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to gdy się wejdzie do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!