Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski

Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski

Jest najstarszą częścią Wrocławia, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Ostrów Tumski to wspaniałe zabytki oraz przykłady architektury sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tej części stolicy Dolnego Śląska?

Kościół św. Marcina

Główną atrakcją Ostrowa Tumskiego są zabytkowe świątynie, w tym cenna pamiątka po dawnym grodzie, istniejącym tu już w X stuleciu. To kościół św. Marcina, będący dawniej grodową kaplicą. Do dziś widoczne są tu pozostałości przypór z XIII wieku, które najlepiej przypominają o pierwotnej funkcji tej budowli. Kościół ten był w okresie międzywojennym miejscem bardzo ważnym dla Polaków. Dlaczego? Bo w niemieckim Wrocławiu było to jedno z nielicznych miejsc, w których można było wysłuchać kazania wygłoszonego w języku polskim.

Kościół św. Idziego

Wzniesiony w latach 20-tych XIII wieku, jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wrocławia. To najstarsza zachowana świątynia w tym mieście oraz jedyny zabytek architektury romańskiej, jakim może się pochwalić współczesny Wrocław. Nic więc dziwnego, że turyści w czasie wycieczki po Ostrowie Tumskim tak chętnie poświęcają czas tej budowli oraz sąsiadującej z nią siedzibą kapituły.

Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja

Ta perełka gotyckiej architektury wyróżnia się przede wszystkim dość nietypowym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo w jednej potężnej bryle kryją się aż dwa kościoły. To dolny kościół św. Bartłomieja i górny, właściwy kościół Świętego Krzyża. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że kościół ten jest jednym z najbardziej intrygujących zabytków Wrocławia oraz obiektem, którego w trakcie wycieczki po terenie Ostrowa Tumskiego nie można pominąć.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Zabytkiem, który na Ostrowie Tumskim cieszy się największym zainteresowaniem, od lat pozostaje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela – jedna z najważniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Wznoszona od XIII do XV wieku, może się pochwalić również nieco młodszymi kaplicami oraz ciekawym wyposażeniem, pochodzącym głównie z innych kościołów. Wśród dzieł sztuki, które udało się tu zgromadzić, wyróżnia się ołtarz główny z XVI-wiecznym tryptykiem Zaśnięcia NMP oraz obraz Matki Boskiej Sobieskiej. Stalle i potężne organy to kolejne dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć w tym miejscu. Przy dobrej pogodzie warto też odwiedzić katedralną wieżę. Podziwiany z niej Wrocław robi ogromne wrażenie, podobnie jak widoczne w oddali Sudety.

Ostrów Tumski to wyjątkowy skrawek Wrocławia, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. To miejsce wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wszak to tu ujrzeć można unikalne perełki architektury sakralnej, które od lat przyciągają do stolicy Dolnego Śląska miłośników wspaniałych zabytków.

Previous Narkotyki w mieszkaniu
Next Zatrzymani za kradzież paliwa z pojazdu ciężarowego. Podczas zdarzenia pokrzywdzony spał w szoferce - o zdarzeniu dowiedział się od policjantów

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Bajkowy świat z klocków lego w Alei Bielany

Aleja Bielany przygotowała niespodziankę dla swoich najmłodszych klientów. Do 31 grudnia można w niej podziwiać wystawę klocków LEGO, która składa się z 74 gablot tematycznych. Wśród nich znajdzie się coś

Kultura 0 Comments

Multimedialny Krzyż – innowacyjny projekt edukacyjny o charakterze patriotycznym

W sobotę, 16 listopada o godzinie 18:30 i 20:00 na parkingu przy Świetlicy Wiejskiej w Bystrzycy przy ulicy Tadeusza Kościuszki 2 odbędzie się pokaz „Multimedialny Krzyż – innowacyjny projekt edukacyjny

Kultura 0 Comments

Kultura testowania

Globalnym lockdown dotknął niemal wszystkie kraje na świecie, choć skala obostrzeń była różna. Jednak niemal wszędzie branżą, która ucierpiała najbardziej i w porównywalnym stopniu na całym świecie była kultura. Co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź