Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski

Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski

Jest najstarszą częścią Wrocławia, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Ostrów Tumski to wspaniałe zabytki oraz przykłady architektury sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tej części stolicy Dolnego Śląska?

Kościół św. Marcina

Główną atrakcją Ostrowa Tumskiego są zabytkowe świątynie, w tym cenna pamiątka po dawnym grodzie, istniejącym tu już w X stuleciu. To kościół św. Marcina, będący dawniej grodową kaplicą. Do dziś widoczne są tu pozostałości przypór z XIII wieku, które najlepiej przypominają o pierwotnej funkcji tej budowli. Kościół ten był w okresie międzywojennym miejscem bardzo ważnym dla Polaków. Dlaczego? Bo w niemieckim Wrocławiu było to jedno z nielicznych miejsc, w których można było wysłuchać kazania wygłoszonego w języku polskim.

Kościół św. Idziego

Wzniesiony w latach 20-tych XIII wieku, jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wrocławia. To najstarsza zachowana świątynia w tym mieście oraz jedyny zabytek architektury romańskiej, jakim może się pochwalić współczesny Wrocław. Nic więc dziwnego, że turyści w czasie wycieczki po Ostrowie Tumskim tak chętnie poświęcają czas tej budowli oraz sąsiadującej z nią siedzibą kapituły.

Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja

Ta perełka gotyckiej architektury wyróżnia się przede wszystkim dość nietypowym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo w jednej potężnej bryle kryją się aż dwa kościoły. To dolny kościół św. Bartłomieja i górny, właściwy kościół Świętego Krzyża. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że kościół ten jest jednym z najbardziej intrygujących zabytków Wrocławia oraz obiektem, którego w trakcie wycieczki po terenie Ostrowa Tumskiego nie można pominąć.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Zabytkiem, który na Ostrowie Tumskim cieszy się największym zainteresowaniem, od lat pozostaje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela – jedna z najważniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Wznoszona od XIII do XV wieku, może się pochwalić również nieco młodszymi kaplicami oraz ciekawym wyposażeniem, pochodzącym głównie z innych kościołów. Wśród dzieł sztuki, które udało się tu zgromadzić, wyróżnia się ołtarz główny z XVI-wiecznym tryptykiem Zaśnięcia NMP oraz obraz Matki Boskiej Sobieskiej. Stalle i potężne organy to kolejne dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć w tym miejscu. Przy dobrej pogodzie warto też odwiedzić katedralną wieżę. Podziwiany z niej Wrocław robi ogromne wrażenie, podobnie jak widoczne w oddali Sudety.

Ostrów Tumski to wyjątkowy skrawek Wrocławia, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. To miejsce wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wszak to tu ujrzeć można unikalne perełki architektury sakralnej, które od lat przyciągają do stolicy Dolnego Śląska miłośników wspaniałych zabytków.

Previous Narkotyki w mieszkaniu
Next Zatrzymani za kradzież paliwa z pojazdu ciężarowego. Podczas zdarzenia pokrzywdzony spał w szoferce - o zdarzeniu dowiedział się od policjantów

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Pióro Fredry 2016 dla książki Filipa Springera „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

Na początku grudnia w ramach 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbył się Wieczór Laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry. Pierwsza nagroda została przyznana Wydawnictwu Karakter za książkę „Miasto

Kultura 0 Comments

Kultura testowania

Globalnym lockdown dotknął niemal wszystkie kraje na świecie, choć skala obostrzeń była różna. Jednak niemal wszędzie branżą, która ucierpiała najbardziej i w porównywalnym stopniu na całym świecie była kultura. Co

Kultura 0 Comments

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli Wrocław od kuchni

Wrocław Europejską Stolicą Kultury był przez cały 2016 rok, jednak jego czas właśnie dobiega końca. To najlepsza okazja, by poznać jeszcze to, co jest nam tak bliskie. Od 15 do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź