Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski
Jest najstarszą częścią Wrocławia, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Ostrów Tumski to wspaniałe zabytki oraz przykłady architektury sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tej części stolicy Dolnego Śląska?
Kościół św. Marcina
Główną atrakcją Ostrowa Tumskiego są zabytkowe świątynie, w tym cenna pamiątka po dawnym grodzie, istniejącym tu już w X stuleciu. To kościół św. Marcina, będący dawniej grodową kaplicą. Do dziś widoczne są tu pozostałości przypór z XIII wieku, które najlepiej przypominają o pierwotnej funkcji tej budowli. Kościół ten był w okresie międzywojennym miejscem bardzo ważnym dla Polaków. Dlaczego? Bo w niemieckim Wrocławiu było to jedno z nielicznych miejsc, w których można było wysłuchać kazania wygłoszonego w języku polskim.
Kościół św. Idziego
Wzniesiony w latach 20-tych XIII wieku, jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wrocławia. To najstarsza zachowana świątynia w tym mieście oraz jedyny zabytek architektury romańskiej, jakim może się pochwalić współczesny Wrocław. Nic więc dziwnego, że turyści w czasie wycieczki po Ostrowie Tumskim tak chętnie poświęcają czas tej budowli oraz sąsiadującej z nią siedzibą kapituły.
Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja
Ta perełka gotyckiej architektury wyróżnia się przede wszystkim dość nietypowym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo w jednej potężnej bryle kryją się aż dwa kościoły. To dolny kościół św. Bartłomieja i górny, właściwy kościół Świętego Krzyża. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że kościół ten jest jednym z najbardziej intrygujących zabytków Wrocławia oraz obiektem, którego w trakcie wycieczki po terenie Ostrowa Tumskiego nie można pominąć.
Katedra św. Jana Chrzciciela
Zabytkiem, który na Ostrowie Tumskim cieszy się największym zainteresowaniem, od lat pozostaje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela – jedna z najważniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Wznoszona od XIII do XV wieku, może się pochwalić również nieco młodszymi kaplicami oraz ciekawym wyposażeniem, pochodzącym głównie z innych kościołów. Wśród dzieł sztuki, które udało się tu zgromadzić, wyróżnia się ołtarz główny z XVI-wiecznym tryptykiem Zaśnięcia NMP oraz obraz Matki Boskiej Sobieskiej. Stalle i potężne organy to kolejne dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć w tym miejscu. Przy dobrej pogodzie warto też odwiedzić katedralną wieżę. Podziwiany z niej Wrocław robi ogromne wrażenie, podobnie jak widoczne w oddali Sudety.
Ostrów Tumski to wyjątkowy skrawek Wrocławia, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. To miejsce wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wszak to tu ujrzeć można unikalne perełki architektury sakralnej, które od lat przyciągają do stolicy Dolnego Śląska miłośników wspaniałych zabytków.
Może to Ci się spodoba
Emergenza Festival Polska: Eliminacje we Wrocławiu
Już 15 grudnia w klubie muzycznym Stara Piwnica rozpocznie się pierwsza runda eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Emergenza. Jest to konkurs poświęcony młodym talentom, zespołom muzycznym, chcącym rozwijać swoją pasje
Bajkowy świat z klocków lego w Alei Bielany
Aleja Bielany przygotowała niespodziankę dla swoich najmłodszych klientów. Do 31 grudnia można w niej podziwiać wystawę klocków LEGO, która składa się z 74 gablot tematycznych. Wśród nich znajdzie się coś
Wegański Wrocław na kartkach kalendarza 2017
„Vegan is the new sexy” – hasło promujące kalendarz na rok 2017, w którym podziwiać można 12 wyjątkowych zdjęć, wykonanych przez wrocławskiego fotografa – Rolanda Okonia. Ich tematem jest zdrowy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!