Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu – pomoc drogowa bez sekretów

Wszystko co musisz wiedzieć o holowaniu samochodu – pomoc drogowa bez sekretów

Twój samochód nagle z niewiadomych przyczyn odmówił Ci posłuszeństwa? Niestety zasada „Przypadki chodzą po ludziach” sprawdza się również w świecie zmotoryzowanych. Jeśli awaria zdarzyła Ci się na środku drogi wówczas jedynym wyjściem ze stresującej sytuacji jest holowanie auta, jednak wbrew pozorom wykonanie tego zabiegu jest znacznie trudniejsze niż mogłoby Ci się to wydawać…

Jak właściwie powinna wyglądać odpowiednio przeprowadzona pomoc drogowa? Jeżeli chodzi o holowanie, w tym przypadku należy nie tylko stosować się do przepisów ruchu drogowego, ale także spełnić odpowiednie wymagania techniczne, dzięki którym w przypadku ewentualnej kontroli nie będzie trzeba martwić się o dodatkowe fundusze na pokrycie mandatu. W jakich sytuacjach niezbędną pomocą jest holowanie i o czym należy pamiętać wykonując tego typu manewry? O cenne wskazówki zapytaliśmy dziś ekspertów z wrocławskiej firmy Hol-Max.

Zanim skorzystasz z pomocy…

Mając na względzie bezpieczeństwo nie tylko osoby holującej oraz holowanej, ale także pozostałych uczestników ruchu przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pomocy należy upewnić się czy:

 • pojazd holujący jest faktycznie cięższy od holowanego samochodu – trudno bowiem spodziewać się udanej „akcji ratunkowej”, gdy niepozorny Fiat 500 holuje potężnego SUV-a. Dlatego też tak ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich proporcji.
 • samochód, który ma być holowany nie ma uszkodzonego układu hamulcowego, elementów układu kierowniczego bądź też świateł. Jeśli więc Twoje auto ma rozbite światła i jest ofiarą lekkiej stłuczki lub też bardziej poważnego wypadku wówczas jedynym wyjściem jest profesjonalna pomoc drogowa w postaci lawety.
 • da się otworzyć pojazd, który ma zostać holowany – bez tego cały proces nie może się odbyć, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel holowanego samochodu musi siedzieć za jego kierownicą.
 • zarówno pojazd holowany, jak i holujący mają opłacone ubezpieczenie OC – w razie wystąpienia jakichkolwiek szkód powstałych na skutek holowania środki ściągane są z OC auta holującego.
 • holowany pojazd nie posiada automatycznej skrzyni biegów – holowanie tego typu aut dozwolone jest tylko w niektórych modelach, a ponadto możliwość ta obowiązuje wyłącznie na krótkich dystansach z niewielką prędkością.

Mimo dobrych chęci samochód holujący nie zawsze spełnia wymogi koniecznie przy holowaniu 

Pomoc drogowa w nagłej potrzebie: W jakich sytuacjach możesz bez obaw skorzystać z holowania?

Jeśli wydawało Ci się, że z pomocy drogowej w postaci holowania możesz skorzystać niezależnie od stanu Twojego samochodu, to niestety prawda prezentuje się nieco inaczej i tak oto z holowania możesz skorzystać wówczas, gdy:

 • Twoje auto ma uszkodzoną cewkę zapłonową bądź też przewody wysokiego napięcia, a więc zamiast płynnej jazdy Twój samochód nieustannie szarpie i wręcz nie nadaje się do prowadzenia;
 • nieopatrznie zatankowałeś niewłaściwe paliwo – w tym przypadku konieczne jest odholowanie samochodu do warsztatu, w którym paliwo zostanie usunięte, a układ wtryskowy oczyszczony;
 • Twój samochód ucierpiał podczas kolizji – zasada ta obowiązuje wyłącznie jeśli zostały w nim uszkodzone elementy blacharskie takie, jak chociażby zderzak, drzwi, czy tylna klapa;
 • doszło do awarii któregoś z czujników znajdujących się w samochodzie, co skutecznie uniemożliwia kontynuację dalszej, bezpiecznej jazdy bądź też sprawia, że kłopotliwą kwestią staje się uruchomienie silnika;
 • doszło do zerwania paska wieloklinowego, który napędza akumulator;

Niezbędne akcesoria, czyli czego nie może zabraknąć przy holowaniu auta

Dobre chęci członka rodziny lub bliskiego przyjaciela, to jeszcze nie wszystkie niezbędne elementy niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia akcji. W tym przypadku nie obejdzie się również bez linki holowniczej, sztywnego hola o długości 3 m oraz klasycznie trójkąta ostrzegawczego.

Jeżeli chodzi o kwestię linki, zalecaną długością jest wartość 4 do 6 metrów, jednakże należy również pamiętać o odpowiedniej wytrzymałości, która musi być dopasowana do masy holowanego samochodu. W zdecydowanej większości przypadków dostępne w sklepach linki do holowania umożliwiają holowanie aut, których masa nie przekracza 3.5 tony, tak więc z bardzo dużym prawdopodobieństwem udzielenie pomocy pójdzie bez większego wysiłku.

Holowanie to kolejny dowód na to, jak istotną kwestią jest posiadanie w samochodzie obowiązkowego wyposażenia 

Przygotowanie auta do holowania

Auto holujące

Jeśli upewniłeś się już, że samochód nadaje się do holowania, a także posiadasz pełen komplet niezbędnych akcesoriów wówczas bez obaw możesz przejść do holowania, zanim jednak to nastąpi koniecznym etapem będzie oczywiście właściwe zamontowanie linki holowniczej w aucie holującym.

W zależności od tego jaki posiadasz samochód będzie to wymagało od Ciebie nieco większych nakładów pracy lub dosłownie 3 minut czasu – wszystko zależy od tego czy Twój samochód posiada umieszczone pod zderzakiem stałe ucho holownicze czy też wymaga jego wkręcenia. Dobra wiadomość jest taka, że ucho holownicze jest elementem zestawu z narzędziami do zmiany koła, tak więc nie będzie tutaj potrzebna oddzielna wyprawa do sklepu.

Auto holowane

Tym razem konieczne będzie odnalezienie haka bądź ucha holowniczego umieszczonego w przednim zderzaku. Jeżeli konieczne okaże się wkręcenie ucha wówczas tak, jak w przypadku auta holującego trzeba podważyć lub odgiąć zapadkę i je wkręcić. Jeśli planowałeś zaczepić linkę holowniczą do zderzaka bądź wahacza, to czym prędzej zapomnij o tym pomyśle – w ten sposób jedynie uszkodzisz zawieszenie oraz wyrwiesz zderzak.

Na aucie holowanym spoczywa również obowiązek odpowiedniego oznaczenia – pamiętaj o tym by po lewej stronie na tylnej szybie, na ramieniu wycieraczki umieścić trójkąt ostrzegawczy, tak by był on jak najlepiej widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.

Uwaga! Zarówno w aucie holującym, jak i holowanym konieczne jest włączenie świateł mijania. Warto to podkreślić, gdyż większość kierowców żyje w mylnym przekonaniu iż holowanie powinno wiązać się z włączeniem świateł awaryjnych lub też tych przeznaczonych do jazdy dziennej.

Holowanie auta najważniejsze przepisy

 • max. prędkość w terenie niezabudowanym – do 60km/h;
 • max. prędkość w terenie zabudowanym – do 30km/h;
 • odległość między autami przy połączeniu giętkim może wynosić 4-6 m, natomiast przy sztywnym max. 3 m
 • zabrania się holowania aut na autostradzie;
 • samochody muszą być ze sobą połączone w sposób wykluczający ewentualne odczepienie się w trakcie jazdy;

Pomoc drogowa 24h/7? Tylko z P.H.U. Hol-Max

Twoje auto uległo awarii i potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Potrzebna Ci laweta? Bez obaw! Dzięki pomocy drogowej Hol-Max Twój samochód stanie na nogi zdecydowanie szybciej niż Ci się wydaje. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nieustannej inwestycji w rozwój naszych pracowników jesteśmy w stanie zaoferować naszym Klientom najwyższy poziom usług.

Hol-Max to m.in.:

 • całodobowa pomoc drogowa;
 • holowanie TIR-ów, autobusów i ciągników siodłowych;
 • usługi w systemie assistance;
 • współpraca z wypożyczalniami aut oraz serwisami i warsztatami;
 • profesjonalny sprzęt oraz gwarancja zadowolenia z usług;

Twój samochód odmówił posłuszeństwa? Nie załamuj się!

Wystarczy jeden telefon, a eksperci z Hol-Max będą na miejscu za kilka chwil!

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Czym dokładnie dopalacze?
Next Implanty zębowe: jaka jest ich cena?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Rynek małych samolotów goni branżę motoryzacyjną

Producenci wiatrakowców, czyli mniejszych śmigłowców, widzą rosnące zainteresowanie tymi maszynami na polskim rynku. Interesują się nimi nie tylko służby, jak policja, straż graniczna czy wojsko, lecz także biznesmeni oraz osoby fizyczne. Specjalistyczną

Motoryzacja 0 Comments

Jak eliminować problematyczne samochody już na etapie przeglądania ogłoszeń?

Kupno wymarzonego samochodu jest łatwiejsze, jeśli dokładnie wiemy jakie auto spełni nasze wymagania. Wtedy krąg poszukiwań się zawęża. Ta część artykułu będzie o problemach ze sprzedającym, który może zniechęcić nie

Motoryzacja 0 Comments

Jak ubezpieczyciele ustalają wartość pojazdu?

Wartość samochodu to jedna z kluczowych kwestii w procesie wyliczania kwoty odszkodowania z OC i AC i podczas kalkulacji ceny autocasco. Dziś wyjaśnimy, jak w praktyce odbywa się wycena auta.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź