Wynajem samochodu w Polsce i za granicą

Wynajem samochodu w Polsce i za granicą

Wypożyczalnie samochodów to jednostki, które funkcjonują niemalże na całym świecie, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wypożyczenie samochodu w obecnych czasach jest czymś normalnym, trudno określać to mianem luksusu, tym bardziej, gdy jest to działanie podejmowane w czasie wakacyjnych wojaży. W poniższym poradniku znajdziesz informacje dotyczące korzystania z wypożyczalni samochodów, dowiesz się, jakie dokumenty są niezbędne, by dokonać formalności, na co zwrócić szczególną uwagę i ile kosztuje taka przyjemność.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mieszkaniec Gdańska zamierza zwiedzić Bieszczady lub Rzeszowianin chce zobaczyć Hel. Pomysł doskonały, ale podróż własnym autem przez cała Polskę może okazać się zbyt ryzykowna, zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem są publiczne środki komunikacji – pociąg, autobus lub samolot. Na miejscu można wypożyczyć samochód, zapewniając dobie tym samym komfortowe i wygodne wakacje. Podobnie rzecz wygląda podczas wakacji zagranicznych – warto wypożyczyć samochód i zobaczyć więcej niż plaża czy hotelowy basen. Główne zasady wypożyczenia auta to przede wszystkim kwestia paliwa, odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenie oraz ubezpieczenie. Warto także wiedzieć, co należy zrobić w przypadku kradzieży.

Inni odwiedzili również zapach-benzyny.pl

Kto może wypożyczyć samochód?

Wypożyczenie auta wydaje się bardzo proste, rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – nie każdy może wypożyczyć samochód. Podstawowe wymogi to odpowiedni wiek, staż jako kierowca oraz karta kredytowa. Szczegółowe wytyczne ustala każda wypożyczalnia, dotyczą one jednak detali. Niewątpliwy jest fakt, że osiemnastoletni kierowca, który dwa tygodnie wcześniej odebrał prawo jazdy, będzie miał problem z wypożyczeniem auta. Szczególne znaczenie spełnia tutaj wiek – kwestia ta jest ustalana indywidualnie przez każdą wypożyczalnię, nie ma tutaj ogólnych wytycznych. Większość wypożyczalni ustala minimalny wiek na poziomie 19 lat i prawo jazdy kategorii B ważne co najmniej rok w przypadku aut klasy mini lub kompakt, 21 lat i prawo jazdy ważne co najmniej dwa lata jeśli rzecz dotyczy samochodów klasy średniej oraz 25 lat i prawo jazdy ważne co najmniej trzy lata jeśli wypożyczający chce skorzystać z samochodów należących do wyższej klasy. Zdarzają się oczywiście wypożyczalnie, w których przedział wiekowy i staż jako kierowca plasują się na innych poziomach, dlatego też warto szczegółowo przeanalizować ofertę wybranej wypożyczalni. Wypożyczenie samochodu wymaga odpowiedniej weryfikacji, a to oznacza, że wypożyczający ma obowiązek przedłożyć wymagane dokumenty, czyli prawo jazdy oraz dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport. Obowiązkowo należy posiadać kartę kredytową, a w przypadku samochodów wyższej klasy, często muszą być to dwie karty kredytowe -w dużej mierze wiąże się to z koniecznością wpłacenia kaucji, której równowartość wynosi koszt wypożyczenia oraz cenę pełnego baku paliwa. Określona kwota jest blokowana na karcie kredytowej – podobnie postępują hotele w przypadku mini-barów. W niektórych wypożyczalniach kaucja jest określana kwotowo, np. 500 zł za Chevroleta Spark, 2500 zł. za Mercedesa C itd. Do ceny najmu doliczana jest opłata przygotowawcza w wysokości 50 zł, regulowana jednorazowo, bez względu na czas trwania wynajmu.

Samochód w momencie oddania

Samochód zawsze oddajemy w takim samym stanie, czyli z pełnym bakiem,a ewentualne mandaty regulujemy we własnym zakresie, podobnie rzecz wygląda w kwestii opłat parkingowych czy też za korzystanie z autostrady – koszty ponosi osoba użytkująca auto. Samochód w momencie zwrotu musi być czysty, umożliwiający pełną weryfikację jego stanu technicznego.

Previous Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw przy realizacji i finansowaniu grantów na badania naukowe
Next Policjanci wzięli udział w Powiatowych Targach Pracy oraz Targach Edukacyjnych

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Jak znaleźć dobrego mechanika?

Długi czas na wykonanie naprawy, zmienione części i potem na koniec duży wydatek – z tym wielu osobom kojarzy się wizyta w warsztacie samochodowym. Jednak nie zawsze musi tak to

Motoryzacja 0 Comments

Detailing samochodu

Detailing samochodu to bardzo dokładne i delikatne czyszczenie powierzchni pojazdu, ich naprawa, korekta lakieru, polerowanie i woskowanie, którego celem jest osiągnięcie idealnej czystości i połysku. Na czym to polega? Termin

Motoryzacja 0 Comments

Odpowiedni styl jazdy pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 50 proc

Ekonomiczna jazda to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i realne oszczędności. Płynna jazda, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania, oraz dbałość o dobry stan techniczny auta pozwalają obniżyć zużycie paliwa nawet o połowę. Uczestnikom tegorocznego Toyota Economy Race

1 Comment

  1. wypozyczajacy
    23 listopada, 09:42 Reply
    Nie w każdej wypożyczalni wymagane jest posiadanie karty kredytowej. Wystarczy wpłata kaucji gotówką. Przy samochodach z segmentu B często wynosi 500-800 zł i jest to jednocześnie udział własny w szkodzie (AC). Często wypożyczalnie nie wymagają opłat przygotowawczych. Warto popytać w kilku miejscach i dokładnie wyliczyć koszt najmu żeby potem nie było niespodzianek, że niby cena za wynajem na 1 dzień jest niska, ale dochodzą do niej jeszcze dodatkowe koszty.

Zostaw odpowiedź