Wyważenie kół

Wyważenie kół

Nawet najmniejsza zmiana opony może spowodować zachwianie równowagi podczas jazdy. Dlatego niezbędne jest częste wyważenie kół.

Czym jest wyważenie kół?

Wyważenie kół jest niezbędne dla prawidłowego obrotu kół i ruchu pojazdu. Wyważenie kół to przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania auta oraz twój komfort podczas jazdy. Wyważenie kół zapewnia prawidłowe rozłożenie ich ciężaru w celu uzyskania optymalnego obrotu. Zwykle, gdy kupujesz nową oponę u specjalisty, podczas montażu opon wybiera on określoną wagę dla każdego koła, aby zapewnić optymalne ustawienie kół. Niestety z biegiem czasu w każdym samochodzie równowaga zostaje zaburzona. Na przykład, jeśli samochód nawet nieznacznie uderzy w krawężnik, wyważenie kół może ulec zakłóceniu. Równoważenie kół zmienia się również wraz z nierównomiernym zużyciem opon. W rezultacie koło które zużyło się najbardziej, jest niezrównoważone w stosunku do innych kół. Rezultatem jest brak równowagi, gdy koła obracają się, gdy pojazd jest w ruchu.

Najgorsze jest to, że w tym przypadku zaczyna się jeszcze szybsze zużycie gumy. Jeśli w tym momencie nie podejmiesz działań (wykonaj nowe wyważenie koła, wymień mocno zużytą oponę na nową), to po dłuższym czasie niewyważone i nierównomiernie zużyte koła mogą doprowadzić do uszkodzenia układu kierowniczego, a nawet przedwczesnego zużycia zawieszenia auta. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe wyważenie kół przy pierwszych oznakach niewyważenia.

Jak dochodzi do niewyważenia kół?

Brak równowagi to nic innego jak niewyważone koło. Aby wyważyć koła, warsztaty używają specjalnych obciążników (przeciwwag), które wyrównują koła, aby zapewnić ich równomierny obrót wokół własnej osi. Inną przyczyną braku równowagi jest nierównomierne zużycie bieżnika. Na przykład, jeśli jesteś fanem szybkiego ruszania z miejsca, naciskania pedału gazu do podłogi i gwałtownego hamowania przed sygnalizacją świetlną, to przy takim stylu jazdy gumowy bieżnik w twoim samochodzie bardzo szybko zużyje się nierównomiernie. Co więcej, na pierwszy rzut oka możesz nawet nie zauważyć tego nierównomiernego zużycia. Należy jednak pamiętać, że nawet niewielkie zmiany bieżnika spowodowane nierównomiernym zużyciem opon podczas manewrów podczas jazdy mogą wpływać na współosiowość z powodu siły odśrodkowej wytwarzanej podczas obracania się koła. Na przykład przy prędkości 100 km / h niewyważenie wynoszące zaledwie 10 gramów zamienia się w 2,5 kilograma na koło.

Wyważenie kół

Wyważanie kół jest możliwe tylko przy montażu opon lub w specjalistycznym serwisie samochodowym. W celu wyważenia monter opon musi zamocować koło na specjalnej maszynie. Ta maszyna symuluje obrót koła tak samo, jak koło obraca się w twoim samochodzie. Ponadto elektronika określa nierównowagę koła w wyniku toczenia się opony, pokazując odpowiednie wartości niezbędne do doboru ciężaru. Ponadto operator, podnosząc ciężary, mocuje je na kole, wyrównując siły odśrodkowe, gdy koło się obraca. W rezultacie, aby uzyskać doskonałe wyważenie, potrzebny jest drogi sprzęt do pomiaru. W tym celu z reguły używana jest mobilna wyważarka.

montujeopony.pl/

Previous Specyfika tłumaczenia karty charakterystyki
Next Kalkulator matematyczny. Od teraz nauka przedmiotów ścisłych nie będzie taka straszna!

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów

W ciągu czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk – wynika z danych BASF. To stawia przed przemysłem poważne wyzwanie, jakim jest zmniejszanie emisji

Motoryzacja 0 Comments

Ściereczki do wycierania kokpitu

Są osoby, które w samochodzie spędzają w ciągu tygodnia mnóstwo czasu. Nic więc dziwnego, że starają się, aby wnętrze ich auta lśniło czystością. Jak je wyczyścić? Różne materiały W samochodach,

Motoryzacja 0 Comments

Wyważenie kół: Dlaczego wyważanie opon jest tak istotne?

Nawet najmniejsza zmiana opony może spowodować zachwianie równowagi podczas jazdy. Dlatego niezbędne jest częste wyważenie kół. Czym jest wyważenie kół? Wyważenie kół jest niezbędne dla prawidłowego obrotu kół i ruchu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź