Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych

Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych

W okresie wakacji niestety notujemy wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Ich analiza pokazuje, że często w pracach polowych, rodzicom pomagają dzieci do 14 roku życia. Z badań Instytutu Medycyny Wsi wynika, że podczas prac zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń. Najwięcej czasu na prace rolne, poświęcają latem i jesienią, bo dla wielu z nich są stałym obowiązkiem. Co zrobić, aby nie narażać naszych pociech na niebezpieczeństwo i by doszło do tragedii…

Najpierw należałoby zadać sobie pytanie, czy rodzice w ogóle mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?

Otóż tak, ale do takich prac, których wykonywane nie stwarza zagrożeń dla ich życia, zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka.

Zalecenie nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczące zakazu i natychmiastowej likwidacji najgorszych form pracy dzieci, precyzuje w art. 3d, które prace mogą zagrażać zdrowiu, bezpieczeństwu lub moralności dzieci i są to m.in:

• prace, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne, psychologiczne lub inne;

• prace pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;

• prace z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub praca wiążące się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;

• prace w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;

• prace w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.

Zabawa i prace porządkowe dzieci w rodzinnym gospodarstwie rolnym

Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. Niejednokrotnie najmłodsi spędzają wakacje u swoich dziadków na wsi. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.

Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pył pochodne choroby układu oddechowego.

Previous Tanie smartfony
Next Policjanci zatrzymali mężczyznę atakującego przypadkowe kobiety

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rusza budowa Centrum Badań, Jakości i Rozwoju w Bielanach Wrocławskich

Producent czekolad Milka i wafelków Prince Polo inwestuje na Wisłą. – Polska to dla nas kraj priorytetowy. Mamy tu rozbudowaną infrastrukturę produkcyjną i wielu konsumentów – podkreślają przedstawiciele firmy Mondelēz International. To m.in.

Wiadomości 0 Comments

Pomimo trwającego okresu świątecznego, oszuści nie śpią

Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby pozbawić kogoś oszczędności życia. Przestępcy wykorzystujący metody „na wnuczka” i „na fałszywego policjanta” wybierają na swoje ofiary osoby starsze, ufne i chcące pomagać w potrzebie.

Wiadomości 0 Comments

Odpowiedni papier do drukarki

Dostępne obecnie urządzenia drukujące to sprzęty, które stoją na coraz wyższym poziomie i dają nam ogromne możliwości techniczne. Jednocześnie jednak trzeba zauważyć, że nawet najlepszy sprzęt nie będzie w stanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź