Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ położony jest malowniczo w Wałbrzychu. I choć na pewno każdy, kto odrobinę zna Dolny Śląsk, słyszał o nim i wie, że miejsce to jest jednym z symboli regionu, na nowo sławę zyskał dzięki poszukiwaniom mitycznego Złotego Pociągu. Twierdzę otacza bajeczny Książański Park Krajobrazowy, który koniecznie trzeba odwiedzić. Sam zamek w tej chwili jest otwarty dla turystów, a jego wydzielona część pełni funkcję hotelu.

Hotel na zamku Książ – od XIII wieku do dziś…

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to trzeci co do wielkości kompleks zamkowy w Polsce (po Malborku i Wawelu). Historia tego niezwykłego miejsca kojarzy się głównie z okresem II wojny światowej i ewentualnie z panowaniem rodziny Hochbergów, jednak jego początki sięgają znacznie głębiej, bo XIII wieku.

Wówczas to został zbudowany i początkowo należał do rodu Piastów. O jego dziejach można rozprawiać bardzo długo. Pewne jest natomiast to, że właściwie każdy z budynków i zakamarków zamku to zabytek, kawałek burzliwej historii Polski. Choć udało się odkryć wiele jego tajemnic, to wciąż wiele zagadek pozostaje bez wyjaśnienia, jak choćby związek zamku ze słynną bursztynową komnatą.

Warto nadmienić, że jego obecna bryła to efekt wielu przebudów zapoczątkowanych w 1705 roku przez ród Hochbergów. Dziś zamek jest obowiązkowym punktem na szlaku turystycznym Dolnego Śląska. Można go zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Dla turystów udostępnione są również jego podziemia, które mocno wiążą się z bytowaniem Hitlera na zamku w okresie II wojny światowej.

Poza wspaniałymi komnatami, które można zobaczyć na zamku, warto obejrzeć także romantyczny park z XVIII wieku, kuźnię, leśniczówkę i słynną stadninę koni. Mając do dyspozycji nieco więcej czasu, warto wybrać się na spacer do ruin zamku Stary Książ. Jego położenie i szczególny charakter pozwalają poczuć się niczym bohater gotyckiej historii o niespełnionej miłości i mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy.

Do Zamku przynależy także wałbrzyska palmiarnia. Została założona za bajońską kwotę 7 milionów marek na początku XX wieku i miała być wyrazem uczuć ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, Jana Henryka XV, do Marii Teresy Cornwallis –West, zwanej Daisy. W tej chwili można podziwiać tam aż 250 gatunków egzotycznych roślin.

Hotel na zamku – kiedy zwiedzanie to za mało…

Samo zwiedzanie zabytkowego kompleksu robi ogromne wrażenie. Dla tych, którzy chcą poczuć się co najmniej jak jeden z gości dawnych właścicieli, wydzielony został budynek hotelowy. Z okien pokoi rozpościera się widok na najstarsze części Książa. Warto nadmienić, że w XX wieku gościły tu znane osobistości, takie jak car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill czy Zygmunt Krasiński.

Hotel Zamkowy*** zaskoczy gości wygodnymi pokojami, wyśmienitą kuchnią i historyczną duszą. Goście hotelu w cenie pokoju otrzymują możliwość indywidualnego zwiedzania zamku. Jest to ciekawa propozycja na weekend czy nieco dłuższy wypoczynek. Dzieje się tak za sprawą położenia hotelu w Książańskim Parku Krajobrazowym. Pokoje, choć znajdują się w zabytkowej części budynku, wyróżniają się nowoczesnym wyposażeniem.

Na gości czeka także hotelowa restauracja ze śniadaniami w formie bufetu (latem serwowane na tarasie). Co ciekawe, dla turystów planujących nocne zwiedzanie zamku hotel przygotował specjalną ofertę. Dzięki temu łatwo połączyć zwiedzanie z dreszczykiem z wygodnym noclegiem.

Previous Rozbił 5 samochodów, był poszukiwany, nietrzeźwy i miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Next Samochodowy włamywacz zatrzymany. Na swoim koncie ma co najmniej 9 przestępstw

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Wrocławskie skarby: Ostrów Tumski

Jest najstarszą częścią Wrocławia, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Ostrów Tumski to wspaniałe zabytki oraz przykłady architektury sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Co

Kultura 0 Comments

Jakie filmy wojenne warto obejrzeć?

Wojna jest zjawiskiem zarówno brutalnym jak i szokującym. Każdy z nas ma nadzieję że nie przytrafi mu się wylądować na froncie, lub w żadnej innej sytuacji związanej z działaniami wojennymi.

Kultura 0 Comments

Kultura testowania

Globalnym lockdown dotknął niemal wszystkie kraje na świecie, choć skala obostrzeń była różna. Jednak niemal wszędzie branżą, która ucierpiała najbardziej i w porównywalnym stopniu na całym świecie była kultura. Co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź