Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ położony jest malowniczo w Wałbrzychu. I choć na pewno każdy, kto odrobinę zna Dolny Śląsk, słyszał o nim i wie, że miejsce to jest jednym z symboli regionu, na nowo sławę zyskał dzięki poszukiwaniom mitycznego Złotego Pociągu. Twierdzę otacza bajeczny Książański Park Krajobrazowy, który koniecznie trzeba odwiedzić. Sam zamek w tej chwili jest otwarty dla turystów, a jego wydzielona część pełni funkcję hotelu.

Hotel na zamku Książ – od XIII wieku do dziś…

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to trzeci co do wielkości kompleks zamkowy w Polsce (po Malborku i Wawelu). Historia tego niezwykłego miejsca kojarzy się głównie z okresem II wojny światowej i ewentualnie z panowaniem rodziny Hochbergów, jednak jego początki sięgają znacznie głębiej, bo XIII wieku.

Wówczas to został zbudowany i początkowo należał do rodu Piastów. O jego dziejach można rozprawiać bardzo długo. Pewne jest natomiast to, że właściwie każdy z budynków i zakamarków zamku to zabytek, kawałek burzliwej historii Polski. Choć udało się odkryć wiele jego tajemnic, to wciąż wiele zagadek pozostaje bez wyjaśnienia, jak choćby związek zamku ze słynną bursztynową komnatą.

Warto nadmienić, że jego obecna bryła to efekt wielu przebudów zapoczątkowanych w 1705 roku przez ród Hochbergów. Dziś zamek jest obowiązkowym punktem na szlaku turystycznym Dolnego Śląska. Można go zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Dla turystów udostępnione są również jego podziemia, które mocno wiążą się z bytowaniem Hitlera na zamku w okresie II wojny światowej.

Poza wspaniałymi komnatami, które można zobaczyć na zamku, warto obejrzeć także romantyczny park z XVIII wieku, kuźnię, leśniczówkę i słynną stadninę koni. Mając do dyspozycji nieco więcej czasu, warto wybrać się na spacer do ruin zamku Stary Książ. Jego położenie i szczególny charakter pozwalają poczuć się niczym bohater gotyckiej historii o niespełnionej miłości i mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy.

Do Zamku przynależy także wałbrzyska palmiarnia. Została założona za bajońską kwotę 7 milionów marek na początku XX wieku i miała być wyrazem uczuć ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, Jana Henryka XV, do Marii Teresy Cornwallis –West, zwanej Daisy. W tej chwili można podziwiać tam aż 250 gatunków egzotycznych roślin.

Hotel na zamku – kiedy zwiedzanie to za mało…

Samo zwiedzanie zabytkowego kompleksu robi ogromne wrażenie. Dla tych, którzy chcą poczuć się co najmniej jak jeden z gości dawnych właścicieli, wydzielony został budynek hotelowy. Z okien pokoi rozpościera się widok na najstarsze części Książa. Warto nadmienić, że w XX wieku gościły tu znane osobistości, takie jak car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill czy Zygmunt Krasiński.

Hotel Zamkowy*** zaskoczy gości wygodnymi pokojami, wyśmienitą kuchnią i historyczną duszą. Goście hotelu w cenie pokoju otrzymują możliwość indywidualnego zwiedzania zamku. Jest to ciekawa propozycja na weekend czy nieco dłuższy wypoczynek. Dzieje się tak za sprawą położenia hotelu w Książańskim Parku Krajobrazowym. Pokoje, choć znajdują się w zabytkowej części budynku, wyróżniają się nowoczesnym wyposażeniem.

Na gości czeka także hotelowa restauracja ze śniadaniami w formie bufetu (latem serwowane na tarasie). Co ciekawe, dla turystów planujących nocne zwiedzanie zamku hotel przygotował specjalną ofertę. Dzięki temu łatwo połączyć zwiedzanie z dreszczykiem z wygodnym noclegiem.

Previous Rozbił 5 samochodów, był poszukiwany, nietrzeźwy i miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Next Samochodowy włamywacz zatrzymany. Na swoim koncie ma co najmniej 9 przestępstw

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Moje dziecko mnie nie lubi! Psycholog uspokaja – to nie świadczy o niczym złym.

Bez względu na to, jak doskonale rozumiemy, że każdy nastolatek przechodzi przez fazę, w której zaczyna odwracać się od dorosłych – nadal jest to trudne doświadczenie dla rodziców. Jak sobie

Kultura 0 Comments

Panorama Racławicka po konserwacji już otwarta dla zwiedzających

Koniec roku 2016 konserwatorzy postanowili wykorzystać na konserwację słynnego dzieła Kossaka i Styki, czyli Panoramy Racławickiej. Od 6 grudnia mieszkańcy Wrocławia oraz turyści mogą ponownie podziwiać ten unikatowy obraz, który

Kultura 0 Comments

Bajkowy świat z klocków lego w Alei Bielany

Aleja Bielany przygotowała niespodziankę dla swoich najmłodszych klientów. Do 31 grudnia można w niej podziwiać wystawę klocków LEGO, która składa się z 74 gablot tematycznych. Wśród nich znajdzie się coś

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź