POLICJANCI UCZESTNICZYLI W NADZWYCZAJNYM ZEBRANIU POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W OSTRÓDZIE

POLICJANCI UCZESTNICZYLI W NADZWYCZAJNYM ZEBRANIU POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W OSTRÓDZIE

W trybie pilnym zebrano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głownem celem spotkania było omówienie zagrożenia wirusem H5N8, który wystąpił w gminie Gietrzwałd. Wirus zabija drób. Walkę z neutralizacją wirusa podejmują także policjanci.

W ostródzkim starostwie w niedzielę zebrał się sztab zarządzania kryzysowego z udziałem wszystkich odpowiednich służb i samorządowców w związku z wystąpieniem zagrożenia wirusem H5N8. Wyznaczono strefę zapowietrzoną o promieniu 10 kilometrów, która obejmuje też część gminy Ostróda i Łukta.

Wirus H5N8 nie jest niebezpieczny dla ludzi. To informacja, która powinna uspokajać społeczeństwo. Nie oznacza jednak bezczynności służb odpowiedzialnych za walkę z tą chorobą. Choć podmiotem wiodącym są tutaj służby weterynaryjne oraz Powiatowy Zespół  Zarządzania Kryzysowego walkę z neutralizacją wirusa podejmują także policjanci.

Istnieje konieczność, aby przygotować i zorganizować działania policyjne współmierne do zaistniałej sytuacji kryzysowej przy jednoczesnym zaangażowaniu sił i środków Policji, zarówno z powiatu ostródzkiego, jak i regionów ościennych, ale także zaangażowanie innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy porządek publiczny.

Głównymi czynnościami, jakie będą realizować policjanci to przede wszystkim monitorowanie transportu drobiu i pasz w strefie zagrożenia oraz sprawdzanie egzekwowania regulacji prawnych wprowadzonych przez organy administracyjne. Tu chodzi przede wszystkim o przepisy Rozporządzenia Wojewody  i zakazy, które muszą być respektowane, a te dotyczą:

  • Wywożenia i rozrzucania ściółki oraz naturalnego nawozu drobiowego bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii;
  • Przemieszczania drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli poza obszar, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii;
  • Organizowania targów, wystaw konkursów zwierząt, polowań i odłowów ptactwa dzikiego.
  • Targowiskowej sprzedaży drobiu mięsa i mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych.

 

Naruszenie w/w zakazów wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 11. marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Duża odpowiedzialność spoczywa także na samych hodowcach. Powinni oni rygorystyczne przestrzegać zasad tak zwanej bioasekuracji. Chodzi o zabezpieczenie ptaków, a także paszy i wody przed dostępem dzikiego ptactwa. Konieczna w związku z tym jest izolacja poszczególnych budynków, w których są ptaki poprzez zapewnienie osobnej obsługi, żywienia i narzędzi. Poidła i karmidła powinny znajdować się wewnątrz budynków. Obowiązuje także bezwzględny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Zaleca się niedopuszczanie do obsługi fermy osób utrzymujących drób we własnym zakresie oraz osób mających kontakt z dzikim ptactwem – na przykład myśliwych.

Previous POTRĄCIŁ PIESZEGO I UCIEKŁ. POLICJA SZUKA SPRAWCY
Next ZATRZYMALI 51-LATKA, KTÓRY POSIADAŁ BLISKO 43 KG NIELEGALNEGO TYTONIU

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać testy na prawo jazdy?

W naszym życiu wielokrotnie poddawani jesteśmy egzaminom, które mają za zadanie potwierdzić nasze umiejętności. Jednak wiele osób uznaje, że egzamin na prawo jazdy był jednym z najbardziej stresującym. W jaki

Wiadomości 0 Comments

NIE CHCIAŁ UDERZYĆ W SARNĘ – WJECHAŁ DO ROWU

Policjanci olsztyńskiej drogówki pracowali na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło w godzinach wieczornych. Kierujący busem aby uniknąć zderzenia z sarną, która wybiegła na drogę, najpierw gwałtownie zahamował, następnie wpadł

Wiadomości 0 Comments

3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera

Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź