Leczenie alkoholizmu – z czym się wiąże? Od czego jest uzależniona cena pobytu w ośrodku?

Leczenie alkoholizmu – z czym się wiąże? Od czego jest uzależniona cena pobytu w ośrodku?

Nie da się ukryć, że w obecnej rzeczywistości z uzależnieniami zmagamy się na każdym kroku. Najpoważniejszym z nich staje się alkoholizm, o którym społeczeństwo nie lub głośno mówić. Wynika to z faktu, że do pewnego czasu alkoholizm nie był traktowany jako choroba a jedynie personalny wybór. Alkoholicy liczyli się więc z tym, że są oni mocno napiętnowani przez społeczeństwo, a co za tym idzie, nie powinni się ze swoim problemem afiszować. Doprowadziło to do tego, że większość z nich całkowicie zrezygnowała z tego, by w ogóle szukać pomocy i z dnia na dzień coraz bardziej dotykali oni dna. Niemniej jednak ośrodek leczenia alkoholizmu dla wielu z takich osób może być ostatnią szansą na odzyskanie dawnego życia i powrót do normalności. Wobec tego z czym wiąże się leczenie alkoholizmu i od czego uzależniona jest cena pobytu w ośrodku?

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Ośrodki Leczenia Alkoholizmu to bardzo często ośrodki, które traktowane są jako ostatnia szansa. To właśnie w nich, terapeuci i specjaliści od leczenia uzależnień dokładają wszelkich starań, by pomóc powrócić osobie uzależnionej od alkoholu na właściwą ścieżkę, a jednocześnie odzyskać normalne, dawne życie. Oczywiście terapia ta nie jest prosta i najczęściej składa się ona z trzech etapów. Można więc wyróżnić:

  • detoks alkoholowy – jest to faza wstępna, której głównym zadaniem jest tak naprawdę przygotowanie pacjenta do dalszej terapii. W momencie kiedy przekracza on drzwi ośrodka, zostaje całkowicie pozbawiony dostępu do alkoholu, a to jak wiadomo wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów ze strony psychicznej i fizycznej. Detoks polega więc na oczyszczeniu organizmu pacjenta z resztek alkoholu, a jednocześnie na złagodzeniu objawów zespołu odstawienia. Wówczas pacjent jest gotowy na to, by stawić czoło dalszemu leczeniu.
  • terapia właściwa – czyli najważniejszy etap całego leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku. Terapia właściwa odnosi się do najciemniejszych warstw psychiki pacjenta. W jej ramach pacjent zostaje uświadomiony odnośnie tego, że istnieje problem, a co najważniejsze są mu przedstawiane ewentualne konsekwencje. Wówczas przy wsparciu terapeutów i innych specjalistów, poszukiwane jest rozwiązanie tego problemu z alkoholem. W szczególnych przypadkach może nawet zaistnieć konieczność włączenia farmakoterapii, w przypadku kiedy pacjenci nie są wstanie poradzić sobie z objawami głodu alkoholowego.
  • terapia podtrzymująca – to z kolei terapia, która odbywa się już po zakończeniu leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku, zgodnie z jej założeniami, ma ona pomóc pacjentom w utrzymaniu trzeźwości i ma ich nauczyć nie ulegania pokusom. Najczęściej jest ona prowadzona w formie grup wsparcia lub indywidualnych spotkań z psychologami i terapeutami zajęciowymi.

Wobec tego ile kosztuje leczenie w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu? Otóż śmiało można powiedzieć, że jest ono uzależnione od wielu czynników. Ośrodki Leczenia Alkoholizmu oferują niezwykle zróżnicowane ceny. Często jednak zdarza się, że za pełną, dwutygodniową terapię trzeba będzie zapłacić około 4,5 tysiąc złotych, podczas gdy za 4 tygodnie leczenia, cena może wzrosnąć już do 6,5 tysiąca złotych.

Czy terapia prowadzona jest tylko grupowo?

Ośrodki Leczenia Alkoholizmu doskonale wiedzą, że każdy pacjent jest swoistą indywidualnością i każdy z nich ma za sobą inną historię oraz inne doświadczenia. Zwykle wiele osób uważa, że w tego typu ośrodkach jedyną, dostępną formą leczenia jest wspomniana już terapia grupowa. Okazuje się, że faktycznie jest ona niezwykle popularna, jednak nie będzie ona działała w takim samym stopni na każdego pacjenta. Wobec tego leczenie alkoholizmu opiera się na indywidualnym dobraniu metody, która będzie optymalnie oddziaływać na pacjenta. Terapie grupowe zwykle prowadzone są codziennie, jednak w szczególnych wypadkach, kiedy osoba uzależniona jest zamknięta w sobie, a także nie jest ona wstanie otworzyć się i otwarcie mówić o swoim problemie w grupie, ośrodki leczenia alkoholizmu przeprowadzają terapię indywidualną. Polega ona głównie na rozmowie pacjenta z terapeutą „w cztery oczy”. To właśnie podczas takiej rozmowy pacjent ma szanse na otworzenie się przed specjalistą i obdarzenie go zaufaniem. Dzięki temu, po upływie określonego czasu, będzie on mógł dołączyć do terapii grupowej, oczywiście tylko i wyłącznie w momencie, kiedy sam będzie już na takie rozwiązanie gotowy.

 

 

Previous Develia organizuje zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie
Next Liga Narodów w nowej odsłonie – z kim zagrają Biało-Czerwoni?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

EssentialModels – profesjonalny wynajem hostess i modeli

Agencja hostess EssentialModels oferuje wynajem hostess, hostów, animatorów, konferansjerów, tancerzy, fordanserek oraz osób do obsługi technicznej imprez. Firma współpracuje z modelami i modelkami o egzotycznym typie urody, świadcząc podstawowe usługi

Life&Style 0 Comments

Jak uczcić dzień matki? 6 nietuzinkowych propozycji

Jaka jest Twoja mama? Wyjątkowa – to z pewnością, dlatego zasługuje na niebanalny prezent z okazji jej zbliżającego się święta. Czas odłożyć na bok czekoladki, bukiety i gadżety, które po

Life&Style 0 Comments

Obrazy malowane ręcznie dla Twojego wnętrza

Obrazy malowane ręcznie to piękne dzieła sztuki, które wprowadzają do wnętrza wiele pozytywnej energii i wyróżniają je na tle innych pomieszczeń. Dzięki swojej indywidualności i wyjątkowości, obrazy te są coraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź