Czym można handlować na giełdzie papierów wartościowych?

Czym można handlować na giełdzie papierów wartościowych?

Jakie są giełdy i czym można na nich handlować.

Handel istnieje od czasów starożytnych, od kiedy istniał podział pracy. Najpierw ludzie wymieniali towar za towar, a później towar za pieniądz. Cały proces odbywał się na specjalnym placu – targu lub jarmarku. Giełda papierów wartościowych jest również rynkiem, ale oferuje produkty finansowe i papiery wartościowe: akcje, obligacje, jednostki inwestycyjne. Jego główną funkcją jest organizowanie transakcji z udziałem papierów wartościowych.

Giełda działa według własnych zasad, ale państwo reguluje samą giełdę i relacje między jej uczestnikami. Gwarantuje to bezpieczeństwo transakcji dla sprzedających, kupujących i pośredników https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/44e33f66b612afab5cfe9bbd9acaad54_/3-instytucje-rynkowe/3-5-gielda-papierow-wartosciowych/index.html .

W zależności od instrumentów finansowych, które są kupowane i sprzedawane na giełdach, istnieją giełdy papierów wartościowych:

  1. Giełdy papierów wartościowych. W tym przypadku towarem są papiery wartościowe czyli akcje.
  2. Instrumenty pochodne. Tutaj handluje się opcjami i kontraktami futures.
  3. Giełdy wymiany walut. Tutaj zawierane są transakcje kupna i sprzedaży walut obcych.
  4. Giełdy towarowe. Specjalizują się w handlu różnymi grupami towarowymi: złotem, ropą, produktami spożywczymi i innymi.

W dzisiejszych czasach nie ma giełd, gdzie handel odbywa się w halach z wieloma ludźmi jednocześnie, próbując zawrzeć korzystne transakcje. Wszystkie nowoczesne giełdy są elektroniczne. Oferty są odbierane zdalnie i natychmiast wyświetlane w systemie handlowym. Co więcej, możliwości techniczne pozwalają na jednoczesną realizację tysięcy, a nawet milionów transakcji.

Kto handluje na giełdzie i czym?

Tylko ci, którzy mają specjalną licencję, np. brokerzy, mogą handlować na giełdzie. Handlują w imieniu klientów i są za to nagradzani. Klient zawiera umowę z brokerem i otwiera rachunek maklerski lub indywidualny rachunek inwestycyjny. Duże banki lub domy maklerskie takie jak Saxo Bank Polska często posiadają licencję na prowadzenie działalności maklerskiej i mogą być maklerami dla swoich klientów.

Pozostałymi uczestnikami giełdy są emitenci, spółki emitujące papiery wartościowe na rynek oraz inwestorzy – nabywcy tych papierów. Strony nie mogą przeprowadzać transakcji bezpośrednio, bez pośrednika.

Przedmiotem transakcji na giełdzie są papiery wartościowe: akcje, obligacje, fundusze oraz kontrakty futures i opcje.

Akcje to papiery wartościowe dające właścicielowi udział w kapitale spółki. Po zakupie akcji ich posiadacz staje się właścicielem ich części i może otrzymywać z nich dochód w postaci dywidendy.

Opcje . Dają prawo do kupna lub sprzedaży aktywów po ustalonej cenie w określonym czasie.

Kontrakty terminowe . Jest to zobowiązanie do sprzedaży lub kupna akcji po określonej cenie.

Obligacje  są rodzajem pożyczki. Gdy tylko kupujący kupi obligację, automatycznie staje się pożyczkobiorcą, a firma, która ją wyemitowała, staje się dłużnikiem. Obligacje mają swój „okres ważności”, czyli wyznaczony okres, na jaki firma pożycza pieniądze: rok, dwa, a nawet 10 lat.

Previous Jakie są ceny nieruchomości we Wrocławiu?
Next Ile kosztuje leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Montaż i konserwacja kabli grzejnych oporowych

Aby prawidłowo zamontować kable grzewcze oporowe, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy zachować odpowiedni odstęp między kablem a podłożem, aby zapewnić swobodny przepływ ciepła. Po drugie, należy zachować

Strefa Biznesu 0 Comments

Jakie zalety posiada zastosowanie odstojnika popłuczyn z tworzywa PE-HD?

Produkujemy i montujemy odstojniki popłuczyn z tworzywa sztucznego PE High Density UV (PE-HD, HDPE) – polietylenu o dużej gęstości, które znajdują zastosowanie na stacjach uzdatniania wody. Jakość wykonania, zgrzewania, spawania

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak wybrać dobrego projektanta stron www

Kiedy myślisz o projektowaniu stron internetowych, które mają być profesjonalne, powinieneś wybrać dobrego projektanta stron. Dobry projektant stron pomoże Ci wygenerować stronę internetową, która będzie wykonana w profesjonalny sposób i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź