Jakie są ceny nieruchomości we Wrocławiu?

Jakie są ceny nieruchomości we Wrocławiu?

Wrocław pozostaje w czołówce polskich miast pod względem cen transakcyjnych za metr kwadratowy mieszkania. W tym gronie wyprzedzają go jedynie Warszawa, Kraków, Gdańsk i Gdynia.

Kilka słów o rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości nie jest monolitem. Dzieli się na dwie główne kategorie – nieruchomości komercyjne (m.in. biura, magazyny, centra handlowe czy hotele) oraz mieszkaniowe (budynki mieszkalne, domy, mieszkania). Jego obraz uzupełnia obrót różnego rodzaju gruntami.

Należy też pamiętać, że na rynku mieszkaniowym działają również inwestorzy instytucjonalni – tzw. PRSy (ang. Private Rented Sector), kupujący pakietowo mieszkania pod wynajem, czyli np. całe budynki.

Czynniki wpływające na ceny mieszkań

Wpływ na ceny wszystkich kategorii nieruchomości oraz gruntów mają czynniki ekonomiczne, zwłaszcza relacje popytu i podaży. A na te z kolei oddziałują m.in. przepisy podatkowe, światowa koniunktura gospodarcza jak i stan polskiej gospodarki, co przekłada się na wysokość m.in. stóp procentowych, oprocentowania lokat i kredytów. W dalszej kolejności istotne są kwestie demograficzne, w tym migracje wewnętrzna i zagraniczna, jak również preferencyjne programy rządowe.

Ceny mieszkań zależą też od położenia geograficznego danej nieruchomości, jakości skomunikowania z większą metropolią, liczby mieszkańców danej miejscowości czy regionu. Jeśli chodzi o największe miasta, to mogą w nich występować duże dysproporcje cenowe pomiędzy poszczególnymi dzielnicami.

Nieruchomościowa hossa

Ceny nieruchomości w Polsce rosną nieprzerwanie od 2012 roku, kiedy to dziewięć lat temu rynek znalazł się w cenowej zapaści. Najwyższa dynamika wzrostów nastąpiła jednak dopiero od roku 2018.

Dla zobrazowania tempa tego trendu niech posłuży przykład zakupu nieruchomości w roku 2015 w cenie 300 000 zł. Dziś może ona być warta już 450 000 zł, czyli pięćdziesiąt procent więcej.

Ceny nieruchomości: Wrocław

Wg Sonar Home w listopadzie 2021 r. szacowana cena za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu wyniosła 8300 zł. Oznacza to wzrost od początku roku o 9,97 proc. Prognoza na koniec roku to 8325 zł Najdroższym osiedlem pozostaje Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice – Osiniec – 10 078 zł za metr kwadratowy, kolejne jest Stare Miasto – 9531 zł i Tarnogaj – 9510 zł. Z kolei najtaniej jest w Brochowie – 6854 zł.

Cena metra kwadratowego na najdroższym osiedlu jest wyższa od średniej wrocławskiej o 1778 zł.

Dynamikę rynku nieruchomości we Wrocławiu określa też liczba aktywnych ofert nieruchomości. W listopadzie br. wynosiła ona nieco ponad sześć tysięcy sześćset i zmalała o około 4,6 proc. w porównaniu z październikiem. Z kolei średni czas aktywności oferty to dziewięćdziesiąt jeden dni.

Najdroższe nieruchomości we Wrocławiu odnajdziemy przy prestiżowych arteriach. Prym wiodą ul. Józefa Elsnera ze średnią ceną 12 500 zł za metr kwadratowy, al. Ignacego Jana Paderewskiego – 12 396 zł czy ul. Karola Lipińskiego – 12 344 zł. Na przeciwległym biegunie znajdują się z kolei takie ulice jak ul. Zabłocie – 4369 zł, ul. Dalimira – 4422 zł oraz ul. Zaziębie – 4459 zł.

Jak inwestować na rynku nieruchomości?

Strategii inwestycyjnych jest tyle, ilu kupujących. Dlatego warto brać pod uwagę m.in. takie czynniki jak płynność finansowa, zdolność kredytowa, indywidualne kwestie podatkowe czy okres kredytowania. Inaczej bowiem będziemy postępować w przypadku tzw. house fliipingu – czyli zakupu w celu możliwie szybkiej odsprzedaży, a inaczej, jeśli perspektywa inwestycyjna wynosi kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.

Inwestycje w nieruchomości w pomarańczowym kolorze

Przy planowaniu inwestycyjnym, warto rozważyć ofertę Orange.

Bogate portfolio nieruchomościowe Orange to pokłosie rewolucji technologicznej. Kiedyś świadczenie usług telekomunikacyjnych wymagało rozbudowanej infrastruktury. Centrale telefoniczne czy stacje nadawcze zajmowały liczne budynki, często w centrach miast. Dlatego Orange posiada obiekty w atrakcyjnych lokalizacjach.

Obecnie oferuje nieruchomości z dużym potencjałem inwestycyjnym, wynikających choćby z możliwości zmiany ich przeznaczenia, m.in. na cele mieszkaniowe.

Co więcej, doradcy Orange przeprowadzą inwestora przez cały proces zakupu, pomagając znaleźć optymalne rozwiązania.

Previous Praca we Wrocławiu - jak wygląda rynek pracy?
Next Czym można handlować na giełdzie papierów wartościowych?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Praca w Olsztynie – w jakich zawodach można pracować w stolicy Warmii i Mazur? Charakterystyka olsztyńskiego rynku pracy

Kraina Tysiąca Jezior – bo tak nazywane jest województwo warmińsko-mazurskie, to region, który wyróżnia się bogactwem natury i wieloma atrakcjami turystycznymi. Oprócz tego, sama stolica regionu – Olsztyn, słynie w

Strefa Biznesu 0 Comments

Montaż i konserwacja kabli grzejnych oporowych

Aby prawidłowo zamontować kable grzewcze oporowe, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy zachować odpowiedni odstęp między kablem a podłożem, aby zapewnić swobodny przepływ ciepła. Po drugie, należy zachować

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak dobrze reklamować firmę we Wrocławiu?

Reklamowanie firmy we Wrocławiu może stanowić wyzwanie ze względu na różnorodność rynku i konkurencję. Aby skutecznie przyciągnąć klientów, warto zainwestować czas i środki w skuteczną strategię marketingową. W tym artykule

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź