Jak zbudować schody ogrodowe?

Jak zbudować schody ogrodowe?

Schody ogrodowe nie tylko ułatwiają poruszanie się po terenie, ale także nadają ogrodowi poczucie kompletności i struktury. Jeśli myślisz o zbudowaniu schodów ogrodowych własnymi rękami, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. 

Nie każdą klatkę schodową można zbudować bez wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Niektóre projekty wymagają poważnego fundamentu, którego przygotowanie jest możliwe tylko dla profesjonalistów. Dlatego do budowy schodów ogrodowych o wysokości powyżej jednego metra zaleca się zatrudnić specjalistę lub kupić gotową drabinę wykonaną z drewna lub metalu, którą trzeba będzie tylko zainstalować.

Ogólnie rzecz biorąc, budując schody ogrodowe, należy przestrzegać następującej zasady: stopnie wykopuje się w ziemi, wylewa się do środka betonowy fundament, umieszcza się na nim stopnie z wybranego materiału. Wybór materiału na schody ogrodowe zależy od jego przeznaczenia.

Jakich materiałów się używa do budowy schodów ogrodowych?

Beton, cegła, kostka brukowa, kamień naturalny to ulubione i najtrwalsze materiały do ​​budowy zewnętrznej. Również do budowy schodów ogrodowych stosuje się konstrukcje drewniane lub metalowe. Co więcej, metal może być użyty do wykonania całej klatki schodowej, a także może służyć tylko jako rama zapewniająca stabilność, na przykład, drewnianej klatce schodowej.

Zobacz także: 6 wskazówek, które pomogą Ci wybrać oświetlenie w ogrodzie

Jak zrobić schody ogrodowe?

Najprostszym sposobem na zbudowanie niewymagającej dużego wysiłku (w tym fundamentu) klatki schodowej ogrodowej jest wbicie w ziemię desek jako podstopnic, wypełniających przestrzeń między podstopniami tłuczonym kamieniem. Gruz posłuży jako stopnie. Oczywiście ta opcja jest tak prosta, jak krótkotrwała.

Trwałe schody ogrodowe składają się z betonowego fundamentu, kamiennych stopni i podstopnic. Fundament odgrywa decydującą rolę w tym, jak stabilne i trwałe będą Twoje schody. Piony mogą być wykonane z cegły, betonu lub kostki brukowej, których przestrzeń wypełniona jest kruszonym kamieniem. Na górze umieszczone są stopnie z piaskowca, łupka itp. i przymocowane cementem.

Gdy masz już kamień bazowy, musisz zmierzyć długość stopni. Zmierz długość każdego stopnia, mierząc go od podstawy dolnego stopnia do najwyższego stopnia. Użyj taśmy mierniczej z poziomem i upewnij się, że pomiar jest równy. Nie zapomnij też dodać podestów pomiędzy stopniami.

Przed ułożeniem kamiennych stopni, należy ułożyć żwir lub piasek posypowy. Po uzyskaniu materiału bazowego, należy go rozbić na płasko, aż osiągnie pożądaną wysokość. Może być konieczne dodanie dodatkowego materiału po bokach. Następnie należy umieścić płytę kamiennego stopnia z lekkim nachyleniem do przodu. Gdy kamienna płyta stopnia jest już równa, można rozpocząć układanie kostki brukowej. Należy pamiętać o pozostawieniu co najmniej 25 mm zwisu pomiędzy stopniami a płytą.

Jeśli masz strome zbocze, możesz potrzebować więcej stopni, ale nie powinno być więcej niż 16 w rzędzie bez lądowania. Lądowania pomagają ułatwić wspinaczkę w górę i w dół, ograniczając odległość upadku w przypadku potknięcia. Poręcze również zwiększą współczynnik bezpieczeństwa. Budując schody ogrodowe, zawsze pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub dokładnych schodów do ogrodu, skonsultuj się z profesjonalistą.

Jeśli chcesz mieć schody ogrodowe, możesz użyć kamieni do stworzenia ścieżki. Możesz wybrać z szerokiego wyboru kamieni do użycia. Kamienie powinny mieć co najmniej 4 cale wysokości, ale nie powinny być mniejsze niż wysokość słupka. Podczas umieszczania słupków, użyj poziomicy, aby sprawdzić poziom ziemi. Pamiętaj jednak, że rozmiar każdego kroku będzie określał ogólną wysokość.

Kolejnym krokiem jest budowa drewnianych schodów. Najpierw trzeba zbudować drewniane skrzynki. Następnie należy dodać ziemi, aby stopnie były równe. Używając wyrzynarki, wytnij drewniane pudełko na dolny stopień. Umieść to drewniane pudełko na ziemi, aby stworzyć pierwszy stopień. Możesz następnie dodać brudu do stopnia, jeśli nie jest on wystarczająco równy. Gotowe drewniane skrzynki będą wyglądać fantastycznie w ogrodzie.

Nie ważne, czy chcesz rustykalne drewniane stopnie, betonowe bloki, czy cegły, twoje schody ogrodowe będą dobrze służyć. Jeśli twoje kroki są betonowe, możesz ich użyć, jeśli szukasz taniej, niskiej opcji konserwacji. Beton jest również świetny dla ogrodów, ponieważ jest łatwy w utrzymaniu i wygląda pięknie. Może być gładki lub stemplowany, aby wyglądać jak cegły, lub możesz je farbować, aby dodać osobowość i kolor. Zbyt dużo betonu może wyglądać zimno i sterylnie. Możesz użyć barwników lub dodać inne naturalne elementy do swoich schodów, aby zminimalizować ten efekt.

Niezależnie od tego, czy szukasz naturalnej balustrady, czy chcesz dodać odrobinę glamour do swoich schodów, mała roślina doniczkowa jest łatwym sposobem, aby to zrobić. Sprawi ona również, że Twoje schody będą wyglądały na glamour. W ten sposób możesz sprawić, że Twoje schody ogrodowe będą jak mini dżungla. Choć może nie wygląda to na wiele, to z pewnością przyciągnie gości.

 

Previous Wycieczka do lasu - jak ochronić dziecko przed kleszczem
Next Komu zlecić sprzątanie mieszkań?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

PAMIĘĆ „FOTOGRAFICZNA” POLICJANTÓW POMOGŁA W SCHWYTANIU ZŁODZIEI

Dwaj młodzi mieszkańcy Olsztyna odpowiedzialni za kradzież sklepową zostali zatrzymani przez patrol Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Funkcjonariusze zapoznali się z wizerunkami sprawców na odprawie służbowej. Po kilku godzinach patrolowania

Wiadomości 0 Comments

Robaki w domu – jak się ich skutecznie pozbyć?

Gdy tylko robi się nieco cieplej – w domu aktywują się różne owady: pszczoły, komary, muchy, pluskwy, kleszcze, mrówki. Niektóre atakują człowieka i pozostawiają nieprzyjemne ukąszenia i swędzenie na ciele,

Wiadomości 0 Comments

Przeznaczenie krzesła ISO 24h

Krzesła konferencyjne ISO 24h są to prawdopodobnie najbardziej popularne modele, stosowane właśnie jako meble w różnych miejscach publicznych. Często spotkać je można właśnie, tak jak ich sama nazwa wskazuje, podczas

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź