Wycieczka do lasu – jak ochronić dziecko przed kleszczem

Wycieczka do lasu – jak ochronić dziecko przed kleszczem

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą takie niebezpieczne choroby jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Wielu rodziców szuka, zatem informacji jak skutecznie ochronić swoje dziecko przed ukąszeniem kleszcza. Co więc warto wiedzieć na ten temat?

Gdzie jest najwięcej kleszczy? Kiedy są najbardziej aktywne?

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę z dzieckiem do lasu to powinniśmy przede wszystkim starać się unikać miejsc, w których kleszcze występują najczęściej. Lepiej, zatem spacerować środkiem ścieżek omijając przydrożne krzaki i trawy. Obszarami, w których często bytują kleszcze są zwłaszcza gęste zarośla, miejsca wilgotne i zaciemnione czy też tereny z wysoką trawą. Kleszcze występują również na paprociach, krzewach jeżyn czy leszczynach. Najlepszą porą na spacer po lesie są godziny okołopołudniowe, ponieważ największa aktywność kleszczy przypada na godzinny ranne i wieczorne. Miesiącami, w których kleszczy jest zdecydowanie najwięcej są takie miesiące jak: maj, czerwiec, lipiec oraz wrzesień i październik. Jednak nie zmienia to faktu, że warto uważać na nie także podczas innych miesięcy.

Zabezpieczenie przed ukąszeniem kleszcza – co warto wiedzieć na ten temat?

Przed wycieczką do lasu powinniśmy zadbać o odpowiedni strój dla naszych dzieci. W takim przypadku wskazane są długie spodnie, bluzka z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Sposobem, z którego korzysta wiele osób jest wsadzanie spodni w skarpetki, wówczas kleszcze nie mają możliwości dostania się do skóry. Pamiętajmy także o tym, aby wybierać jasne ubrania, ponieważ na nich łatwiej będzie nam zobaczyć te pajęczaki. Rozwiązaniem, z którego warto skorzystać są również preparaty odstraszające kleszcze. Na rynku dostępne są specjalne specyfiki tego typu, z których mogą korzystać już nawet najmłodsze dzieci. Ważną zasadą, którą należy stosować jest również dokładne obejrzenie ciała dziecka po powrocie do domu. Niektóre kleszcze przed wszczepieniem się w skórę mogą jakiś czas wędrować po ciele. Warto również mieć na uwadze to, że kleszcze zazwyczaj wybierają miejsca, w których skóra jest najbardziej delikatna. Jeżeli na spacerze był z nami pies trzeba także sprawdzić jego sierść. Należy również dodać, że na kleszcze bardziej narażone są osoby z niedoborem witamin z grupy B.

Więcej informacji na temat tego jak uchronić dzieci przed kleszczami odnajdziemy w artykule umieszczonym na portalu osesek24.pl. Warto przy tym dodać, że portal osesek24.pl to serwis, na którym odnajdziemy wiele ciekawych artykułów z kategorii mama i dziecko. Dobrze jest, więc odwiedzić tę stronę.

Previous Jak uczcić dzień matki? 6 nietuzinkowych propozycji
Next Jak zbudować schody ogrodowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

7-LETNI CHŁOPIEC WYPADŁ Z OKNA

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło na jednym z osiedli w Biskupcu. Niepełnosprawny 7-latek wypadł z okna mieszkania znajdującego się na III piętrze budynku. Chłopiec w stanie ciężkim został

Wiadomości 0 Comments

PODKOM. TOMASZ OKORSKI Z KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W OLSZTYNIE ZŁOTYM MEDALISTĄ 124 ZAWODÓW KLUBU STRZELECKIEGO „GARDA”

Podkom. Tomasz Okorski z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pokonał blisko 80 zawodników i stanął na najwyższym stopniu podium w 124 Zawodach Klubu Strzeleckiego „Garda” w konkurencji „Pistolet centralnego zapłonu”.

Wiadomości 0 Comments

KIEROWALI PO ALKOHOLU, TERAZ ODPOWIEDZĄ PRZED SĄDEM

Kara 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 grozi 46 – latkowi z Mrągowa. Mężczyzna kierując BMW zatrzymał się przy jednej z posesji. Świadkowie myśleli, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź