Charakterystyka dobrej jakości drewna konstrukcyjnego

Charakterystyka dobrej jakości drewna konstrukcyjnego

Drewno budowlane jest wykorzystywane zarówno do tworzenia więźby dachowej, konstrukcji nośnych dachów, ale także można wykorzystać je do stworzenia całego budynku i wszystkich jego elementów. Tak dzieje się, gdy inwestor planuje budowę domu szkieletowego. Przy tego typu inwestycjach, trzeba wiedzieć, jak rozpoznać wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, które da możliwość stworzenia konstrukcji trwałej przez lata.

Gatunki drewna, które są przeznaczone do celów konstrukcyjnych

Największą popularnością wśród drewna konstrukcyjnego cieszy się sosna. Posiada bardzo dobre parametry użytkowe. Jest lekka, łatwa w obróbce, nie posiada sęków. Przy tym odznacza się bardzo dużą sprężystością i odpornością na zginanie. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom, nie jest podatna na wilgoć. Sosna jest materiałem trwałym i wytrzymałym, czyli wręcz idealnym do budowy domu. W dodatku jej cena jest bardzo atrakcyjna, dlatego znajduje się w ofercie wielu producentów drewna konstrukcyjnego.

Dużo droższym, ale również niezwykle pożądanym materiałem konstrukcyjnym jest modrzew. Niewielu inwestorów jednak stać na zdecydowanie się na ten materiał budowlanym. Jego cena jest zaporowa. Pomimo posiadanych cennych właściwości, nadal jednak z modrzewiem wygrywa sosna, która pod względem ceny jest dużo bardziej dostępna.

Innymi materiałami konstrukcyjnymi, które z powodzeniem mogą zastąpić sosnę oraz modrzew są jodła i świerk. Trzeba jednak pamiętać, że świerk jest stosunkowo trudnym w obróbce materiałem, ze względu na obecność dużej ilości sęków. Ma tendencję do pękania, dlatego wymaga profesjonalnej obróbki, aby jak najmniej materiału odpadło. Podobne cechy ma jodła.

Jeżeli chcesz, aby materiały wykorzystywane do konstrukcji domu były nie tylko wytrzymałe, ale także atrakcyjne wizualnie, zalecamy, aby zdecydować się na drewno liściaste. Najczęściej to właśnie te gatunki znajdują zastosowanie w pracach wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Wykonuje się z nich również schody, antresole czy podłogi. Do takich zadań najczęściej typowe są jesion, dąb, wiąz, buk, brzoza.

Obróbka, która jest niezbędna przy drewnie konstrukcyjnym

Drewno konstrukcyjne jest przygotowywane w tartaku. Tworzy się tam belki, deski czy krawędziaki, niezbędne do stworzenia budynku. Podczas obróbki, materiał zyskuje równe krawędzie oraz pozbawiany jest kory. Dokładną obróbkę zapewnia struganie. Pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni drewna. Dodatkowo, materiał jest poddawany fazowaniu oraz ścinaniu. Te wszystkie procesy gwarantują, że drewno zyska bardzo dobre cechy konstrukcyjne.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Best Timber Polska

Previous Robaki w domu – jak się ich skutecznie pozbyć?
Next Projektowanie wnętrz i wyposażenie mieszkań na wynajem

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Kiedy warto skorzystać z pośrednictwa pracy tymczasowej?

Podstawowym zadaniem agencji pracy tymczasowej jest wyszukanie, zweryfikowanie oraz zatrudnienie pracowników dla swojego kontrahenta. W Polsce z takiej usługi korzysta coraz więcej firm, szczególnie tych mających spore problemy z pozyskaniem

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

Strefa Biznesu 0 Comments

Co wyróżnia dobre firmy montujące panele fotowoltaiczne we Wrocławiu?

Mogłoby się wydawać, że znalezienie firmy od fotowoltaiki we Wrocławiu i w regionie nie stanowi żadnego problemu. Chyba każdy z nas znalazł kiedyś w skrzynce ulotkę z ofertą realizacji takiej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź