Marnowanie wody? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na jej oszczędzanie! – hydraulik Wrocław

Marnowanie wody? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na jej oszczędzanie! – hydraulik Wrocław

Choć biorąc pod uwagę fakt, że woda stanowi aż 71% powierzchni Ziemi mogłoby się wydawać, że mamy jej pod dostatkiem, to jednak rzeczywistość nie prezentuje się aż tak optymistycznie. Być może wyda Ci się to dość zaskakujące, ale woda pitna stanowi jedynie 1% jej światowych zasobów, dlatego też mając na względzie nieustannie postępujące zmiany klimatu, los przyszłych pokoleń oraz wysokość comiesięcznych rachunków warto zacząć ją oszczędzać.

Jeśli dotąd zaliczałeś się raczej do grona osób, które lekko mówiąc powątpiewały w sens oszczędzania wody, to z pewnością alarmujące wydadzą Ci się prognozy Banku Światowego, który ostrzega, że wizja świata, w którym ponad połowa ludzkości nie ma dostępu do wody pitnej wcale nie jest scenariuszem rodem z filmu science-fiction, a jak najbardziej realną wizją, z którą przyjdzie nam się zmierzyć znacznie szybciej niżeli było to dotąd przewidywane, jeśli w porę nie podejmiemy odpowiednich kroków.

Jakie jest średnie zużycie wody na osobę i które sposoby na oszczędzanie wody są najbardziej efektywne? W przygotowaniu dzisiejszego artykułu skorzystaliśmy z pomocy cenionego eksperta jakim niewątpliwe jest hydraulik Dawid z Wrocławia – właściciel cenionej firmy DM KANWOD oferującej profesjonalne usługi hydraulicznej na terenie Wrocławia i okolic.

Średnie zużycie wody na osobę w polskich gospodarstwach domowych – czy naprawdę jest aż tak źle?

Mimo, że dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju przykładają wagę do tego ile wody zużywają każdego dnia, to dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z innymi państwami sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Przyjmuje się bowiem, że w Polsce średnie zużycie wody na jedną osobę wynosi około 160 litrów na dzień (choć co warto podkreślić często jest to uzależnione od pory roku), a jej szczegółowy rozkład procentowy prezentuje się następująco:

  • 36% wody wykorzystywane jest do mycia;   
  • 30% do spłukiwania WC;
  • 15% do prania;
  • 10% do mycia naczyń;
  •  6% do sprzątania;
  •  3% do gotowania; 

Skąd biorą się tak duże ilości wody, która niemal dosłownie przelatuje nam przez palce? Dobrym przykładem jest tutaj chociażby mycie zębów przy odkręconej wodzie – zaledwie w ciągu 2 minut marnuje się w ten sposób aż 7(!!) litrów wody. Do powszechnie stosowanych praktyk, które maja ogromny wpływ na większe zużycie wody możemy zaliczyć również kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą, długie prysznice, podlewanie ogródka za pomocą intensywnego strumienia, a także uruchamianie niezapełnionej do końca zmywarki bądź pralki.

Jak wygląda zużycie wody w innych krajach?

W tym przypadku pierwsze miejsce na podium zajmują bezkonkurencyjni Amerykanie, którzy dziennie zużywają średnio aż 565 litrów wody. Tak imponujący wynik stanowi niemal trzykrotność średniej wartości jaką codziennie wykorzystują mieszkańcy krajów europejskich (200 litrów) oraz 50-krotność (!!) ilości wody zużywanej przez ludność zamieszkującą niektóre kraje afrykańskie, w których bieda oraz ubóstwo niestety wciąż są na porządku dziennym.

Cieknąca woda podczas mycia rąk? Jak najszybciej pozbądź się tego nawyku 

4 skuteczne sposoby, dzięki którym oszczędzisz wodę

Myślisz, że oszczędzanie wody będzie kosztowało Cię wiele wyrzeczeń, które wpłyną na jakość Twojego życia i znacznie ją obniżą? Nic bardziej mylnego! Mniejsze zużycie wody nie oznacza kąpieli co drugi dzień bądź też jedzenia brudnych warzyw i owoców, a raczej odpowiednie (i odpowiedzialne) gospodarowanie jej zasobami. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższych wskazówkach!

1.  Zdecyduj się na zakup zmywarki

Jeśli dotąd wydawało Ci się, że to kolejna nikomu niepotrzebna inwestycja, na której korzystają wyłącznie znani producenci sprzętu AGD, to z pewnością zmienisz zaraz zdanie, ponieważ to właśnie ten często spotykany w kuchni element wyposażenia zużywa 4 razy mniej wody niżeli zużyłbyś podczas ręcznego mycia naczyń. Dzięki zmywarce nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również znacznie zmniejszysz opłaty za wodę. Bardzo dobrym wyborem będzie w tym przypadku model wyposażony w tryb ECO, który dodatkowo pozwala na mniejsze zużycie wody wykorzystywanej podczas jednego cyklu.

2. Wykorzystuj wodę ponownie

Posiadasz suszarkę bębnową? Kochasz długie, odprężające kąpiele? W każdym z tych przypadków ilość zużywanej wody jest naprawdę imponująca, dlatego też dobrą praktyką jest jej ponowne wykorzystanie. Jeśli dotąd po skończonym cyklu suszenia lub kojącej kąpieli wylewałeś/spuszczałeś wodę, to jak najszybciej o tym zapomnij i zamiast ją marnować przeznacz wodę do podlania kwiatów, mycia podłogi bądź też spłukania toalety.

3. Zrezygnuj z kąpieli w wannie i wybierz prysznic

Nie da się ukryć, że aromatyczna kąpiel po całym dniu pełnym obowiązków jest jednym z najprzyjemniejszych sposobów na odprężenie, jednak czy zdajesz sobie sprawę z faktu ile litrów wody pochłania taka atrakcja? Efekty obliczeń są dość szokujące – kąpiel w wannie o standardowej długości mieszczącej się w przedziale 160-170 cm może wiązać się ze zużyciem nawet 170 LITRÓW wody. Dla porównania szybki, orzeźwiający ciało i umysł prysznic, który zajmuje około 4 minut zużywa jedynie około 40 litrów – nie musimy chyba mówić, które rozwiązanie jest więc bardziej ekologiczne…

4. Postaw na ekologiczne baterie jednouchwytowe

Jeśli urządzasz lub remontujesz właśnie swoje wymarzone mieszkanie i chętnie przy okazji zrobiłbyś coś dobrego nie tylko dla stanu swojego portfela, ale również dla otaczającego środowiska, to z pewnością zainteresuje Cię rozwiązanie jakim jest jednouchwytowa bateria. Ten pro-ekologiczny element wyposażenia kuchni oraz łazienki pomaga skutecznie kontrolować ilość zużywanej wody, a w połączeniu z perlatorem (a więc specjalną nakładką w postaci sitka, która napowietrza strumień wody i dzięki temu sprawia wrażenie jakoby z kranu wydobywała się duża ilość wody) jest w stanie obniżyć zużycie wody nawet o 50%.

Czy wiesz, że dieta bezmięsna również przyczynia się do zmniejszenia ilości marnowanej wody? 

Cieknący kran i problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną? Wezwij ekspertów z DM KANWOD!

Czy wiesz, że cieknący kran może w skali roku wygenerować starty wynoszące niebagatela 5000 (!!!) litrów wody rocznie? Jeśli więc z miesiąca na miesiąc Twoje rachunki są coraz wyższe, a zamontowany w kuchni bądź łazience kran przecieka już od jakiegoś czasu, ale wciąż jakoś ciężko jest Ci znaleźć chwilę by zająć się tą awarią, to lepiej jak najszybciej wezwij profesjonalistów, którzy szybko odnajdą przyczynę usterki i zaproponują najlepsze (i przy tym trwałe) rozwiązanie tegoż problemu.

Jeśli szukasz firmy świadczącej usługi hydrauliczne na terenie Wrocławia i okolic, to koniecznie zapoznaj się ze szczegółową ofertą firmy DM KANWOD – https://hydraulik.wroclaw.pl/, która na rynku istnieje już od ponad 28 lat. Wieloletnie doświadczenie, liczne uprawnienia oraz zaświadczenia potwierdzające posiadane umiejętności, rzetelność, profesjonalizm oraz solidność, która widoczna jest gołym okiem w każdym wykonywanym zleceniu, wraz z długą listą referencji sprawiają, że to właśnie przedsiębiorstwo należące do Dawida Małka jest jednym z najlepszych w tej okolicy.

DM KANWOD Dawid Małek
ul. Bolesława Chrobrego 35 lok. 8
50-254 Wrocław

Telefon komórkowy: 600-45-49-49

Previous Alkoholizm - czynniki ryzyka, fazy, metody leczenia
Next Biurka elektryczne do pracy na stojąco – dlaczego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Catering dietetyczny we Wrocławiu: pomagamy wybrać!

Myślisz o diecie pudełkowej we Wrocławiu? Stolica Dolnego Śląska jest miastem, gdzie czeka na Ciebie wiele opcji. Zastanawiasz się, na którego dostawcę cateringu dietetycznego się zdecydować i na jakie elementy

Life&Style 0 Comments

Czy furminator dla kota faktycznie zmienia na lepsze życie z pupilem?

Życie z kotem jest lepsze. Ukochany zwierzak potrafi samą swoją obecnością poprawić humor opiekunowi. Opieka nad pupilem relaksuje, a spokojne mruczenie działa odprężająco. Zabawa z pupilem i czas spędzony na

Life&Style 0 Comments

Smaczna i zdrowa dieta pudełkowa

Catering dietetyczny to opcja bardzo korzystna dla ludzi zabieganych i niemających czasu na codzienne gotowanie. Ponadto możemy liczyć na odpowiedni dobór diety dla siebie, co pozwoli nam przede wszystkim dostosować ją

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź