Praca w Olsztynie – w jakich zawodach można pracować w stolicy Warmii i Mazur? Charakterystyka olsztyńskiego rynku pracy

Praca w Olsztynie – w jakich zawodach można pracować w stolicy Warmii i Mazur? Charakterystyka olsztyńskiego rynku pracy

Kraina Tysiąca Jezior – bo tak nazywane jest województwo warmińsko-mazurskie, to region, który wyróżnia się bogactwem natury i wieloma atrakcjami turystycznymi. Oprócz tego, sama stolica regionu – Olsztyn, słynie w całym kraju z przemysłu oponiarskiego. Obok niego funkcjonuje również wiele innych zakładów produkcyjnych, np. fabryki mebli. Dzięki temu, w mieście regularnie powstają nowe miejsca pracy związane z działającym tu przemysłem, a wysokość pensji w samym tylko Olsztynie sukcesywnie rośnie. Wszystko to powoduje, że Warmia i Mazury, wraz ze swoją stolicą na czele, staje się coraz atrakcyjniejsza pod względem zatrudnienia.

Rynek pracy w Olsztynie

Choć województwo warmińsko-mazurskie od wielu lat znajduje się wśród tych obszarów kraju, w których panuje znaczne bezrobocie, to w samej stolicy regionu – Olsztynie – w czerwcu 2016 roku bezrobocie wynosiło tylko 5,5%. Nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to tendencja spadkowa dla tego obszaru, co pokazują statystyki z poprzednich lat. Co więcej, w styczniu 2017 roku stopa bezrobocia (rejestrowanego) spadła do poziomu 5,2% co wyraźnie pokazuje, że kierunek wciąż jest spadkowy (źródło: https://www.olsztyn.eu/gospodarka/ekonomia-miasta/rynek-pracy.html). Ten wynik dał Olsztynowi miejsce w połowie listy, na której znajduje się 18 największych miast Polski. Warte podkreślenia jest to, że w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego sytuacja w kontekście bezrobocia wygląda dużo lepiej niż np. w Łodzi czy w Białymstoku. Optymistycznie wygląda także ranking tempa wzrostu zarobków, w którym Olsztyn przoduje. Natomiast, pomijając szybkie tempo wzrostu poziomu płac w stolicy Warmii i Mazur, wynagrodzenia plasują się w połowie zestawienia, które uwzględnia wszystkie miasta wojewódzkie.

W Olsztynie duży problem ze znalezieniem pracy mogą mieć osoby, które szukają zatrudnienia w branży związanej z ekonomią, finansami i ubezpieczeniami, call center, szklarstwem, inżynierią środowiska, architekturą krajobrazu oraz inżynierią telekomunikacji. Natomiast najbardziej poszukiwani pracownicy to funkcjonariusze służby więziennej, robotnicy drogowi, lekarze weterynarii, pośrednicy pracy, mistrzowie produkcji, kierownicy w instytucjach opieki zdrowotnej oraz specjaliści do spraw sprzedaży z dziedziny technologii teleinformatycznych. Te ostatnie dane pochodzą z 2015 roku.

Przemysł siłą Olsztyna

Tym, co wyróżnia Olsztyn na tle wielu innych miast wojewódzkich, jest silny przemysł. Właśnie w tej dziedzinie gospodarki można stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie. To, jak ważny dla stolicy województwa jest przemysł, udowadnia historia rozwoju miasta.

Historia olsztyńskiego przemysłu sięga końca XIX wieku, kiedy to miasto było rozpoznawalne dzięki dwóm fabrykom maszyn oraz fabryce zapałek. Przez kilkanaście kolejnych lat powstało wiele kolejnych zakładów pracy, aż w 1914 roku było tu ich aż około 60. Wśród nich znajdowały się m.in.: dwa młyny, dwie mleczarnie, trzy drukarnie, cztery browary, fabryka musztardy, siedem tartaków i tyle samo cegielni, dziewięć niewielkich fabryk mebli, dwa zakłady produkujące kafle, trzy fabryki wozów i wytwórnia batów, zakład produkujący rękawiczki, fabryka koszów, dwie fabryki grzebieni i siedem pralni chemicznych oraz farbiarni. To ogromne bogactwo przemysłu dawało na początku ubiegłego stulecia zatrudnienie niemal każdemu mieszkańcowi Olsztyna. Kolejny wzrost gospodarczy w tym mieście przypadł po II wojnie światowej, kiedy to stolica województwa stała się głównym ośrodkiem administracyjnym. Wówczas powstało tu wiele nowych zakładów pracy, m.in. fabryka opon samochodowych. Ten rodzaj przemysłu nigdy wcześniej tutaj nie istniał, dlatego stworzył nowe możliwości dla poszukujących zatrudnienia. Równolegle rozwijany był również przemysł drzewny oraz związany z przetwórstwem płodów rolnych.

Współczesne zakłady produkcyjne w Olsztynie opierają się głównie na przemyśle oponiarskim, drzewnym i meblarskim, spożywczym, odzieżowym, poligraficznym, środków transportu oraz materiałów budowlanych. Miasto słynie przede wszystkim z fabryki opon Michelin, która zatrudnia ponad 4100 osób i uczyniła Olsztyn jednym z dwóch najważniejszych ośrodków oponiarskich w kraju.

Najpopularniejsze oferty pracy w Olsztynie

Ze względu na rodzaj przemysłu, który dominuje w Olsztynie, najczęściej pojawiającymi się ofertami pracy są stanowiska w fabryce opon oraz mebli, w zakładach odzieżowych i spożywczych, a także w handlu, ponieważ w samym tylko mieście znajduje się aż osiem centrów handlowych i bardzo duża liczba hipermarketów. Nie są to jednak jedyne miejsca pracy. Olsztyn jest również miastem, w którym kształcą się i spełniają zawodowo lekarze weterynarii. Jest to możliwe dzięki prężnemu funkcjonowaniu ośrodków naukowych, które działają w tym kierunku, np. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, który mieści się w samym Olsztynie.

W związku z powyższym, spośród najpopularniejszych ofert warto wymienić takie, które dotyczą pracy jako:

  • lekarz weterynarii,
  • analityk do spraw języka niemieckiego,
  • kierownik sprzedaży,
  • doradca klienta,
  • specjalista do spraw sprzedaży,
  • product designer,
  • przedstawiciel do spraw techniczno-handlowych.

Wymienione oferty pracy w Olsztynie (https://www.jobs.pl/praca/warminsko-mazurskie/olsztyn;c,394) często wymagają od kandydatów posiadania odpowiednich kwalifikacji, a nierzadko również doświadczenia na takim samym lub podobnym stanowisku. Co więcej, startując na wybrany etat, należy mieć świadomość, że bogatsze CV pozwala wynegocjować lepsze warunki pracy, w tym również wysokość zarobków.

Previous DWÓCH NASTOLATKÓW ZATRZYMANYCH ZA POBICIE MŁODSZEGO KOLEGI
Next WYZYWALI, SZARPALI ZA UBRANIA, GROZILI ŚMIERCIĄ. SPRAWCY PRZEMOCY DOMOWEJ ZATRZYMANI

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Elektryk – gdzie we Wrocławiu można znaleźć specjalistę od instalacji elektrycznych ?

Budowa nowego domu to nie lada wyzwanie. Wśród wielu obowiązków jest również zadbanie o zbudowanie od nowa instalacji elektrycznej. Może w tym pomóc doświadczony fachowiec, który cieszy się dobrą opinią.

Strefa Biznesu 0 Comments

Wrocław praca – gdzie znaleźć aktualne oferty? Podpowiadamy!

Wrocław to jeden z największych ośrodków miejskich w Polsce. W mieście swoje siedziby mają dobre uniwersytety oraz wiele firm produkcyjnych. Rośnie także udział przedsiębiorstw informatycznych, które zajmują się tworzeniem zaawansowanego

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak reklamować firmę we Wrocławiu?

Reklama jest nieodzowną częścią prowadzenia działalności gospodarczej. Zwraca na siebie uwagę potencjalnych klientów i pomaga w budowaniu marki. Jest wiele rodzajów reklam, a każdy z nich ma swoje unikalne korzyści.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź