WYZYWALI, SZARPALI ZA UBRANIA, GROZILI ŚMIERCIĄ. SPRAWCY PRZEMOCY DOMOWEJ ZATRZYMANI

WYZYWALI, SZARPALI ZA UBRANIA, GROZILI ŚMIERCIĄ. SPRAWCY PRZEMOCY DOMOWEJ ZATRZYMANI

W trakcie pełnionej służby policjanci regularnie mają do czynienia ze sprawcami przemocy domowej. W Olsztynie 48-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką, a 38-latek kierował groźby wobec swojego ojca. W Ostródzie w policyjnym areszcie wylądował 45-latek, który zaatakował swoją żonę. Wszyscy napastnicy wkrótce odpowiedzą przed sądem.

Do jednych z podstawowych zadań Policji należy ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Dlatego funkcjonariusze mają obowiązek interweniowania na zgłoszenia tzw. kłótni domowych, a w przypadkach gdy stwierdzą, że wystąpiła przemoc w rodzinie i jej członkowie obawiają się sprawcy, policjanci są zobowiązani do izolowania awanturników. Tak było i tym razem.

Olsztyn – przemoc wobec rodziców

Wczoraj (09.04.2017) policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na olsztyńskim Zatorzu. Według zgłoszenia doszło tam do awantury. Jak ustalili funkcjonariusze 48-latek mieszkający z matką znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Wyzywał ją słowami wulgarnymi, szarpał za ubrania i utrudniał korzystanie z pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto, groził kobiecie, że ją zabije oraz, że naśle na nią swoich kolegów, którzy wyrzucą ją przez okno. Awanturnik został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej celi.

Kolejne zgłoszenie również dotyczyło awantury domowej, tym razem na olsztyńskich Dajtkach. Pijany syn po powrocie do domu zaczął się awanturować. Kiedy ojciec nie chciał wpuścić go do domu, 38-latek wyważył drzwi. Następnie wyzywał zgłaszającego i groził, że go zabije. Agresywny mężczyzna uciekł z mieszkania przed przyjazdem policjantów. Nie uniknie jednak odpowiedzialności. Funkcjonariusze przeszukali pobliski teren i zatrzymali go. Sprawca spędził noc w policyjnym areszcie.

Ostróda: Zarzut popełnienia przestępstwa i policyjny dozór za pobicie żony

W ubiegłym tygodniu ostródzcy policjanci zostali powiadomieni przez kobietę o tym, że mąż ją pobił. Kobieta była przestraszona i na ciele miała liczne zasinienia. Do rękoczynów miało dojść dzień wcześniej w trakcie domowej awantury, którą wywołał 45-latek.

Powiadomieni o przestępstwie policjanci tego samego dnia zatrzymali 45-latka podejrzewanego o uszkodzenie ciała. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu do wyjaśnienia sprawy.

Mieszkaniec gminy Ostróda został przesłuchany i usłyszał już zarzut. Za przestępstwo uszkodzenia ciała grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator do zakończenia postepowania zastosował wobec 45-latka policyjny dozór.

NIEBIESKA KARTA

We wszystkich tych przypadkach, w których dochodzi do przemocy domowej policjanci zainicjowali procedurę Niebieskiej Karty.

Policjanci apelują , aby nikt nie pozostawał obojętny na widok przemocy. Reagujmy! Tak jak w opisanych przypadkach wystarczy telefon, aby zainterweniowali funkcjonariusze, izolując agresora. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Policjanci sprawdzą każdy taki otrzymany sygnał.

W chwili stwierdzenia bądź nawet przypuszczenia, że w danej rodzinie może występować przemoc, Niebieską Kartę może założyć kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia, jak również policjant. Co ważne, odbywa się to bez zgody którejkolwiek ze stron. Gdy do oficera dyżurnego policji dzwoni osoba z prośba o interwencję domową, np. bo żona się awanturuje lub mąż codziennie przychodzi pijany i nie daje pieniędzy na życie, to w większości przypadków funkcjonariusze zakładają Niebieską Kartę.

Wszczęcie tej procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów uruchamia machinę, jaką jest Zespół Interdyscyplinarny i Grupa Robocza. W skład ich wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. To oni ustalają termin spotkania na który zapraszają ofiarę przemocy. Po dokonaniu oceny sytuacji w rodzinie i w obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta C.

Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkaniu grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. W obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta D.

Jeżeli ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, działania z jego udziałem powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa. Na spotkania zespołu lub grupy dziecko nie jest zapraszane. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny.

Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.

Oprócz tymczasowego aresztowania, które stosowane jest coraz częściej przez sądy, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Wejdz w poniższy link!

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/policja-radzi/przemoc-w-rodzinie/29906,Przemoc-w-rodzinie.html

Znajdziesz tam m. in. porady, numery telefonów, wykaz placówek pomocowych ofiar przemocy w rodzinie i niezbędne druki dokumentów.

Pamiętaj!

Sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej!

Previous Praca w Olsztynie – w jakich zawodach można pracować w stolicy Warmii i Mazur? Charakterystyka olsztyńskiego rynku pracy
Next MIAŁ PRZY SOBIE NARKOTYKI. ZOSTAŁ ZATRZYMANY

Może to Ci się spodoba

Olsztyn na Sygnale 0 Comments

MIAŁ PRZY SOBIE NARKOTYKI. ZOSTAŁ ZATRZYMANY

Policjanci z Olsztyna zatrzymali 23-latka i zabezpieczyli ponad 10 gramów marihuany. Młody mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie. Dziś usłyszy zarzut posiadania środków odurzających. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara

Olsztyn na Sygnale 0 Comments

ŚLADY KRWI DOPROWADZIŁY POLICJANTÓW DO MIEJSCA WŁAMANIA

36-latek zaalarmował służby ratunkowe, informacją, że został ugodzony nożem. Na miejsce natychmiast pojechała policja i pogotowie. Dzięki szybkiej reakcji mężczyzna nie wykrwawił się na śmierć. Funkcjonariusze ustalili, że był to

Olsztyn na Sygnale 0 Comments

PIJANI KIEROWCY WYELIMINOWANI Z RUCHU

Tylko w ciągu ostatniej doby w ręce policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie trafiło 6 nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich spowodował kolizję drogową. Drugi “wpadł” popełniając wykroczenie. Kolejnego, na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź